Із 1 січня 2023 року стартувала кампанія декларування доходів громадянами

Із 1 січня 2023 року стартувала кампанія декларування доходів громадянами

Яворівська державна податкова інспекція ГУ ДПС у Львівській області повідомляє.

Річну податкову декларацію за минулий рік зобов’язані заповнити  і     подати до 1 травня 2023 року громадяни, котрі отримали доходи, з яких торік  не сплачено податок на доходи фізичних осіб.

Тобто, якщо у 2022 році Ви отримували доходи, з яких не було сплачено податків, варто вже зараз спланувати своєчасне подання декларації про доходи.

Звертаємо увагу, що обов’язок громадянина подати річну податкову декларацію передбачає Конституція України. Зокрема, стаття 67 Основного Закону нашої держави зобов’язує кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Відповідно до вказаної законодавчої норми «Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом».

Згідно вимог Податкового кодексу України обов’язковому декларуванню підлягають:

- доходи , з яких при нарахуванні або виплаті ПДФО не утримувався;

- доходи від особи, яка не є податковим агентом (в тому числі від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу власного майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо);

- спадок  від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення та подарунки від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення;

- доходи від продажу інвестиційних активів;

- іноземні доходи.

Разом з тим, громадяни, які впродовж  минулих податкових періодів не декларували доходи та не сплачували повною мірою податки, до 1 березня 2023 року мають право на одноразове добровільне декларування активів.

Особи, які задекларують активи, придбані за доходи без сплати податків, за умови сплати одноразового збору з одноразового добровільного декларування, звільняються від кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності за несплату податків.

Засідання «круглого столу» з платниками податків

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області інформує.

В приміщенні Яворівської ДПІ  проведено засідання «круглого столу» з платниками податків щодо актуальних питань податкового законодавств.

Під час заходу присутнім розповіли про обов’язок застосування реєстраторів розрахункових операцій чи програмних реєстраторів розрахункових операцій платниками, які здійснюють продаж товарів за готівку чи підакцизних товарів. Обговорили, що 11.01.2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2022 року № 1428, якою внесено зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою від 11 грудня 2019 року № 1165 із змінами.

Посадовці звернули увагу на розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2023 року, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб і назвав максимально допустимі суми єдиного податку, які необхідно буде платити суб’єктам господарювання, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (1 та 2 група платників єдиного податку). Зазначили, що ставки оподаткування для платників єдиного податку 3 групи не змінюються порівняно з 2022 роком.

Наголосили присутнім, що кампанія декларування активів триватиме до 1 березня 2023 року та звернули увагу на об’єкти, які підлягають декларуванню, хто може бути декларантом, як розрахувати базу для нарахування збору, за якими ставками.

Спілкування з платниками по телефонному зв’язку «гаряча лінія»

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє.

Нещодавно, у Яворівській ДПІ проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо актуальних питань податкового законодавства. На запитання платників податків відповідав начальник  інспекції Петро Шот.

Посадовець роз’яснив платникам щодо змін в податковому законодавстві, які вступили в дію з початку року, порядок отримання електронного цифрового підпису, механізм та нюанси подання звітності в електронному вигляді, легального працевлаштування тощо.

Запитували платники щодо податкової знижки та декларування доходів громадян. Цікавилися  громадяни щодо можливості скористатись «податковою амністією» шляхом одноразового (спеціального) добровільного декларування.

На всі запитання в ході «гарячої лінії» були надані вичерпні відповіді та роз’яснення в межах чинного законодавства.

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо Декларування громадянами доходів 2022 року в Яворівській ДПІ

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє.

У Яворівській державній податковій інпекції Головного управління ДПС у Львівській області  проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2022 року».

В ході телефонної розмови начальник інспекції Петро Шот повідомив про кампанію декларування громадянами доходів, отриманих у 2022 році, право громадян на податкову знижку.

Нагадав, що з 01 січня 2023 року набрав  чинності наказ Міністерства фінансів України від 17 травня 2022 року № 143, яким змінено:

- форму податкової декларації про майновий стан і доходи (Декларація);

- Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

На всі поставлені питання в ході «гарячої лінії» були надані роз’яснення в межах чинного законодавства.

Строки звітування

Для звітування за 2022 рік, як і в минулі роки, звичайні ФОП-єдиноподатники груп 1, 2 та 3 використовують єдину форму ЄП-декларації, затверджену наказом № 578, яку оновили наказом від 24.11.2022 № 394 (i.factor.ua/ukr/journals/nibu/2022/december/issue-99/article-123434.html). ОП — платники спецЄП мають іншу форму декларації, однак про них ми зараз не говоримо.

ФОП груп 1 і 2. Для спрощенців груп 1 і 2 установлений податковий (звітний) період — календарний рік (п. 294.1 ПКУ). У загальному випадку єдиноподатники груп 1 і 2 подають ЄП-декларацію за рік протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3 і п. 296.2 ПКУ). Тобто

за результатами 2022 року подати ЄП-декларацію ФОП груп 1 і 2 мають не пізніше 01.03.2023

Водночас в окремих випадках ФОП груп 1 і 2 доводиться звітувати і в інші строки, а саме в квартальні. Ідеться про випадки, коли ФОП-спрощенець груп 1 і 2 (п.п. 296.5.1 ПКУ):

— перевищив протягом 2022 року граничний обсяг доходу, який дає право перебувати у групі 1 або 2;

— самостійного перейшов у старшу групу ЄП, а саме у групу 2 чи 3 (у т. ч. на спецЄП за ставкою 2 %);

— відмовився від ЄП і перейшов на загальну систему оподаткування.

Якщо у ФОП — єдиноподатника груп 1 і 2 сталася одна з вищезгаданих подій у IV кварталі 2022 року, йому ЄП-декларацію слід подати протягом 40 (а не 60) календарних днів після закінчення звітного періоду.

Суму єдиного податку ФОП-спрощенці груп 1 і 2 перераховують щомісячно за місцем своєї податкової адреси (п. 295.4 ПКУ) авансом не пізніше за 20-те число (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПКУ). Отже, після подання річної ЄП-декларації ФОП — єдинникам груп 1 і 2 зазвичай платити податок не потрібно. Виняток — це коли у IV кварталі 2022 року було перевищено граничний розмір доходу. Тоді ФОП груп 1 і 2 має сплатити із суми перевищення ЄП за підвищеною ставкою (15 %) протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації (п. 295.7 ПКУ). Тобто в нашому випадку — не пізніше 20.02.2023 (граничний строк подання декларації — 09.02.2023, а 19.02.2023 — неділя).

Увага! Під час воєнного стану ФОП груп 1 та 2 мають право не сплачувати ЄП. У такому разі щодо періодів, в які ЄП не сплачувався, ЄП-декларація не заповнюється (п. 9.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).
ФОП групи 3. Для ФОП-спрощенців цієї групи встановлений звітний період — календарний квартал (п. 294.1 ПКУ). Подають квартальну декларацію ФОП-спрощенці групи 3 протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (п.п. 49.18.2 і п. 296.3 ПКУ). Отже,

за IV квартал 2022 року вони повинні відзвітувати не пізніше 09.02.2023

Сплачують ФОП — єдиноподатники групи 3 нарахований у декларації податок за місцем своєї податкової адреси протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації за звітний квартал (п. 295.3 ПКУ). Оскільки 19.02.2023 — це неділя, за IV квартал 2022 року ФОП — єдиноподатник групи 3 повинен сплатити податок не пізніше 20.02.2023 (включно). У ці самі строки спрощенець-порушник повинен сплатити ЄП за підвищеною ставкою, якщо перевищення обсягу доходу відбулося у IV кварталі 2022 року.

Кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування триває

Яворівська ДПІ  ГУ ДПС у Львівській області звертає увагу громадян, що до 1 березня поточного року триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування (податкова амністія).

Нагадаємо, що спеціальному декларуванню підлягають будь-які активи фізичної особи, які були одержані за рахунок доходів, з яких до 01 січня 2021 року не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування передбачає сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.

Декларування активів здійснюється виключно за бажанням громадянина, який має право на таке декларування.

Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть:

-  фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи,

- фізичні особи, які не є резидентами, але які були резидентами на дату отримання (набуття) об’єктів декларування чи на дату нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до Кодексу є чи були платниками податків.

Заборонено подавати декларацію:

- неповнолітнім та недієздатним особам;

- особам, до яких застосовані спеціальні економічні та інші заходи (санкції);

- особам, які за будь-який період, починаючи з 01 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції, передбачені пунктом 37 частини 1 статті 1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".

Об’єктами одноразового (спеціального) добровільного декларування є:

- валютні цінності (банківські метали, крім тих, що не розміщені на рахунках, національна валюта (гривня) та іноземна валюта, крім коштів у готівковій формі, та права грошової вимоги (у тому числі депозит (вклад), кошти, позичені третім особам за договором позики);

- нерухоме майно (нерухомість в Україні та за кордоном; обʼєкти незавершеного будівництва);

- рухоме майно (транспортні засоби та інші самохідні машини механізми), інше цінне рухоме майно;

- цінні папери та корпоративні права (цінні папери; частки (паї) у майні юридичних осіб, акції, корпоративні права в інші, ніж цінні папери, формі; фінансові інструменти);

- грошові активи (грошові кошти*, банківські метали на рахунках в Україні та за кордоном; права вимоги на суми заборгованості за позиками, підтверджені договорами).

При цьому, у разі декларування коштів в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах декларант  до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації має розмістити їх на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в банках України.

Слід зазначити, що звичайно для громадян, які отримують  доходи, стандартні ставки оподаткування становлять:

- 18% - податок з доходів фізичних осіб;

- 1,5% - військовий збір;

В рамках податкової амністії ставки збору доходів значно нижчі від звичайної, а саме:

- 2,5 % - ставка збору у разі придбання державних облігацій з терміном обігу понад 365 днів;

- 5 % - ставка збору для валютних цінностей, банківських металів, рухомого та нерухомого майна, розміщених на території України;

- 9 % - ставка збору для валютних цінностей, розміщених за межами України.

Ще одним принциповим моментом одноразового добровільного декларування доходів є те, що податкова служба не перевіряє джерело походження доходів та не має права вимагати ніяких додаткових документів.

Крім камеральної перевірки декларації на наявність логічних та арифметичних помилок ніяких інших перевірок поданої звітності податкова служба не проводить.

При цьому, до декларанта, який сплатив у повному обсязі та у визначені строки суму одноразового збору, не можуть застосовуватись заходи забезпечення кримінального провадження у зв’язку з придбанням, створенням, одержанням, використанням зазначених в одноразовій декларації активів за будь-який період до 01 січня 2021 року.

Для зручності декларантів декларація подається до податкової служби виключно в електронному вигляді через електронний кабінет платника податків.

У добровільній декларації не треба вказувати  інформацію про джерела одержання/набуття об’єктів декларування.

Після отримання від платника одноразової декларації у приватній частині Електронного кабінету платнику буде направлено повідомлення щодо реквізитів для сплати сум за відповідною територією із зазначенням згенерованого QR-коду.

При скануванні QR-коду на смартфоні користувача автоматично відкриватиметься мобільний застосунок банку зі сформованими реквізитами рахунків для сплати платежу.

Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом 30 календарних днів з дати подання декларації.

Декларант може обрати сплату трьома рівними частинами. У такому випадку, в разі подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації після 31 серпня 2022 року, сплата здійснюється:  першого платежу - протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації; другого платежу - до 1 травня 2024 року; третього платежу - до 1 травня 2025 року.

При цьому порядок вибору порядку сплати збору зазначається декларантом самостійно у декларації.

Нагадуємо, що одноразове спеціальне декларування – це унікальна можливість, надана державою, розпочати власну податкову історію з чистого аркушу та почати формувати позитивну податкову культуру по добровільній сплаті податків.

Переглядів: 9