Увага почастішали випадки сказу тварин!

Увага почастішали випадки сказу тварин!

З початку року в Яворівському районі ускладнилась епізоотична ситуація щодо сказу тварин. Вже два випадки захворювання на сказ було виявлено в с. Страдч (сказ собаки) та с. Залужжя (сказ лисиці). Рішеннями засідань Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Яворівській РДА № 1 від 16.01.2023 року та № 2 від 27.01.2023 року на дані населені пункти накладено карантинні обмеження.

Відповідно розроблених та затверджених «Заходів щодо ліквідації та профілактики сказу тварин» на території даних сіл та у 5-ти кілометровій зоні здійснюється комплекс протиепізоотичних заходів щодо локалізації та профілактики захворювання. Спеціалістами Яворівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області спільно із працівниками Яворівського відділу ДУ «Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України» проведено епізоотичні та епідеміологічні розслідування випадків захворювання. Відповідно чинної «Інструкції про заходи щодо  боротьби зі сказом тварин», затвердженої Наказом Головного управління ветеринарної медицини з державною ветеринарною інспекцією Міністерства сільського господарства і продовольства України від 15.03.1994р. № 5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.03.1994р. за № 54/263 у вогнищах інфекції – місцях виявлення хворих тварин проведено вимушені дезінфекції місць перебування хворих тварин, предметів догляду, території та інших речей. Власників тварин (собак, котів), які мали контакти із хворими на сказ тваринами зобов’язано ізолювати, утримувати на 14 денному карантині та під щоденним наглядом. В неблагополучних пунктах по сказу с. Страдч та с. Залужжя і 5-ти км зонах рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Яворівській РДА заборонено проведення виставок, виводок собак, вивезення собак, котів і диких тварин. Органами місцевого самоврядування уточнюється облік собак і котів індивідуальних власників в карантинних пунктах. Спеціалістами державної ветеринарної медицини району проводиться  поголовна вакцинація сприйнятливих тварин. Осіб, які мали контакт із хворими тваринами на сказ взято на облік Яворівським відділом ДУ  «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» та при необхідності проводиться антирабічне лікування.

Ще раз нагадуємо

Сказ — це небезпечна інфекційна хвороба з переважним ураженням центральної нервової системи, що супроводжується судомами, спазмами глоткової і дихальної мускулатури. Сказом частіше хворіють дикі тварини — вовки, лисиці, єноти, борсуки, ведмеді, білки та інші. Від них при укусі, ослиненні заражаються домашні тварини і люди.

Збудник сказу — вірус, який живе і розмножується лише в живому організмі - в головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах.

Запам’ятайте, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень — одна з характерних ознак захворювання їх на сказ. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин.

Серед людей захворювання на сказ поширюють зазвичай домашні тварини. Особливу небезпеку становлять бродячі собаки і кішки. Домашні тварини можуть заражатися одна від одної і від диких тварин. За останні роки найчастішим джерелом поширення хвороби стали лисиці.

Ознаки сказу у тварин

Найбільш характерні — слиновиділення, водобоязнь, агресивність, параліч, але іноді вони можуть бути відсутні. У собак і кішок сказ протікає в двох формах: буйній і тихій. Хвора буйною формою тварина стає агресивною, ховається по кутах, часто змінює місце проживання, тікає з дому, гризе неїстівні предмети. Голос — пропадає. Собака стає дратівливою відмовляється від їжі і води, не відгукується на поклик, не слухається господаря. У неї відвисає хвіст і нижня щелепа, рясно виділяється слина, з’являється хиткість ходи. Тварина здатна мовчки, без гавкоту, накинутися на зустрічних і вкусити їх. Найбільш небезпечна інша форма сказу — тиха. Основні ознаки хвороби можуть бути виражені слабо.

Шляхи зараження людини

Зараження людини може відбутися при укусі та ослиненні хворою твариною, коли вірус разом зі слиною тварини потрапляє в рану. Також у разі потрапляння слини на слизові оболонки очей, носа, рота, пошкоджені шкірні покриви. Дуже небезпечні подряпини, нанесені кігтями, тварини часто лижуть лапи, тому на пазурах залишається певна кількість збудника інфекції, яка достатня для зараження.

Заразитися сказом можна і від зовні здорової тварини, тому що в ряді випадків сказ у тварин може протікати у безсимптомній формі (у собак перші ознаки захворювання проявляються через 3-6 тижнів після зараження).

При всіх подібних контактах з тваринами необхідно:

  • Промити рану, садно, подряпину великою кількістю проточної води з милом.
  • Обробити рани йодною настоянкою.
  • Накласти стерильну пов’язку.

Негайно звернутися в медичний заклад!

Перебіг хвороби у людини

Захворювання настає після інкубаційного періоду (4-6 тижнів), протягом якого вірус з місця проникнення в організм просувається до головного мозку і викликає його запалення. У деяких випадках цей період скорочується до 1 -2 тижнів або збільшується до 1 року і більше.

Спочатку з’являються симптоми загального нездужання: температура, нудота, блювота, головний біль, загальна слабкість. Поступово наростає сильне почуття тривоги, з’являється свербіж, поколювання, тянучі болі по ходу найближчих до місця укусу нервових шляхів. Далі хвороба переходить у стадію виражених клінічних явищ. Розвивається водобоязнь — хворобливе судомне скорочення м’язів глотки і гортані при спробі пити воду, при вигляді води, при звуці води, що ллється.

Заходи профілактики та захисту від сказу

Суворо дотримуватися правил утримання собак, котів та інших тварин, щорічно робити їм щеплення проти сказу. Уникати контактів з дикими та безпритульними тваринами; роз’яснювати це дітям, щоб уникнути зараження не тільки сказом, але й іншими небезпечними захворюваннями. Проявляти насторогу у разі незвичної поведінки тварини або без причини агресивної поведінки будь-якої домашньої тварини і повідомляти про це у державну ветеринарну службу.

ПАМ'ЯТАЙТЕ!

Ваше здоров'я та здоров᾿я Ваших тварин у Ваших руках! Дбайте про нього!

ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ, ЩО ВАКЦИНУВАТИ ДОМАШНІХ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ) ПРОТИ СКАЗУ ПОТРІБНО ПОСТІЙНО.

ВАКЦИНАЦІЯ ПРОВОДИТЬСЯ БЕЗКОШТОВНО!

Для проведення безкоштовної вакцинації тварин проти сказу потрібно звернутися до ветеринарного спеціаліста, який обслуговує Ваш населений пункт або у Яворівську районну державну лікарню ветеринарної медицини за адресою: м. Яворів, вул. Січових Стрільців, 5

Переглядів: 15