Спадщина Яворового краю сторінками минулого

За ініціативи начальника Яворівської районної військової адміністрації Ярослава Коминського продовжуємо рубрику - Спадщина Яворового краю сторінками минулого.

Сьогодні у моїй його постійній рубриці "Спадщина сторінками минулого" ознайомимося з археологічною пам’яткою, місцем любові та спокою на Яворівщині - монастир Покрови Святої Богородиці у Яворові
Нитка історії монастиря почала існувати вже на початку ХVII ст. Монастир Покрову Пресвятої Богородиці в Яворові - одна з найдавніших обителей сестер василіанок в Україні, що безперервно функціонує вже 400 років.
Перші черниці прибули сюди 1621 року. Фундатором монастиря 1636 року стала вдова, заможна яворівська міщанка Маргарета Жугаєвич-Дишкевич, яка згодом вступила до чернечої спільноти й стала ігуменею. У 1702 р. у Яворові збудовано нову монастирську церкву, яка згоріла 1848 році. Залишився лише чудом уцілілий образ Пресвятої Богородиці, котрий згодом ще тричі врятував монастир від пожежі і який до сьогодні знаходиться у каплиці монастиря!
Відродження монастиря почалося 1847 року, коли до Яворова прибули зі Словіти 5 черниць, які заснували тут школу для дівчат, де впродовж 1847-1934 рр. навчалося понад 4000 учениць. Зокрема у Яворові василіанки провадили активну освітню діяльність, тут функціонували школа й інтернат для дівчат; 1906 році черниці відкрили першу в Галичині жіночу вчительську семінарію, перетворену на гімназію 1933 р. У цих освітніх осередках черниці викладали мови, літературу, історію, музику й точні науки. У 1920-х рр. освітня діяльність сестер ЧСВВ у Яворові досягла найбільшого розквіту; максимальна кількість семінаристок тут становила 180 осіб, а загалом за чверть століття навчалося 2223 дівчат із українських родин.
В умовах радянської окупації Західної України, яка розпочалася 1939 р., чернече життя та активне служіння сестер василіанок у Яворові було призупинене. У 1946 р. владою ліквідовано Яворівський монастир, сестер вигнано з обителі, а в монастирських приміщеннях відкрито районну лікарню, яка функціонує до сьогодні.
Новий етап в історії монастиря започаткувало повернення сестер василіанок до Яворова 2005 році. Оселилися у приміщенні колишньої монастирської пральні, сестри відновили активне служіння.

11 жовтня 2015 р. владика Василь Тучапець освятив нове приміщення монастиря. 19 лютого 2017 року тут засновано Приватний заклад дошкільної освіти (Захоронка) «Сяйво», де донині виховувалося 52 дітей. Також монахині Яворівської обителі катехизують дітей при парафіях, підготовляючи їх до Урочистого св. Причастя, провадять молодіжне товариство «Оранта», літні табори, надають приміщення для реколекцій. У спільноті Святопокровського монастиря на даний час мешкає 12 черниць. Поєднуючи молитву з різноманітною працею, вони досягають найвищу мету життя - любов до Бога, що виявляється в любові до свого ближнього.

Переглядів: 0