Виїзне засідання на Яворівське водосховище

      21 червня 2017 року відбулася виїзна нарада по розгляду питання будівництва на земельних ділянках біля Яворівського водосховища (Затопленого кар’єру ЯДГХП» Сірка») на території Терновицької та Залузької сільських рад.

         Участь у нараді взяв участь перший заступник голови Яворівської РДА Ігор Рак, головний архітектор Яворівського району Любомир Новосілець, начальник відділу в Яворівському районі головного управління Держгеокадастру у Львівській області Іван Янишівський, директор Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Р.Желих, заступник начальника управління з охорони та контролю з використання земель ГУДГК у Львівській області Н. Ваврук, голова Громадської ради при Яворівській РДА Ірина Слика, помічник депутата ВРУ Володимира Парасюка Роман Андрус, Ірина Голуб, члени Громадської ради при Яворівській РДА, громадськість, правоохоронні органи, представники пркуратури.

       Розпочалась засідання з огляду території та розмови з представниками власників та орендарів, які здійснюють свою діяльність на даній території. Визначення статусу Яворівського ДГХП «Сірка» як озера є проблемою для того, щоб встановити відстань, яка буде вважатися  прибережною.

19388428_1699231300370818_1726533348684260491_o 19390772_1699231673704114_2787356443849624293_o (1)

        Окрім цього, піднімались проблемні питання – освоєння території та рекультивація земель Яворівського кар’єру, самовільного незаконного будівництва об’єктів в приозерній смузі водосховища, відсутність дозвільних документів на встановлення тимчасових будівель, порушення меж прибережної захисної смуги.          При огляді «Західно-Українського центру екологічного моніторингу» ВАТ «Інституту гірничо-хімічної промисловості» правоохоронними органами було зафіксовано пошкодження громадськістю сітки, яка перешкоджала доступу до озера         За підсумками засідання комісією прийнято рішення провести 15 липня 2017 року виїзне засідання комісії на території Яворівського ДГХП «Сірка», з метою перевірки усунення, тих проблем, які виникли при огляді ділянок біля Яворівського водосховища та наявність безперешкодного доступу до водосховища

Довідка

В шестидесяті роки минулого століття в Яворівському районі, що на Львівщині був збудований найбільший в світі сірчаний кар’єр, площею 950 гектарів. За роки експлуатації відкритим і свердловинним способами тут добули понад 20 млн. т. сірки, яка в основному йшла на виготовлення мінеральних добрив для сільського господарства колишнього СРСР. На початку 90-х років, в зв’язку з розвитком імперії, виробництво самородної сірки стало нерентабельним, а з 1992 року видобуток руди майже припинився. Отже дуже гостро повстало питання, що робити далі з величезним кар’єром і понівеченим навколишнім середовищем? З’явилися проекти закриття Яворівського кар’єру ( три десятки менших проектів). Наприклад, передбачалась рекультивація земель на сірководневих полях Немирівського і Язівського рудників підземної виплавки сірки. Ліквідації підлягали близько 4400 сірчаних свердловин, пізніше територія мала очищуватися і заліснюватися. Потім вирішили йти дешевшим шляхом – затопити територію кар’єру і створити Яворівське водосховище. Для цього (спрямували) води річки Шкло у величезний котлован сірчаного кар’єру. Проект майбутнього водосховища розробили науковці і фахівці Львівського ВАТ „Гірхімпрому”. Над концепцією освоєння берегової смуги штучної водойми працювали науковці лісотехнічного і сільськогосподарського університетів. В лютому місяці 2003 року проект затоплення Яворівського сірчаного кар’єру і відновлення порушеного навколишнього ландшафту затвердив Кабінет Міністрів України. На його реалізацію були виділені кошти в розмірі 78 млн. гривень. Традиційно, як для Галичини, реалізація проекту почалася без громадських слухань, широкого висвітлення у пресі, моніторингу незалежних спеціалістів, тощо. За задумами авторів почали споруджувати штучне озеро, з площею акваторії 10 км2, з довжиною берегової смуги в 12 км., глибиною понад 100 м. і вже з травня 2002 року річка Шкло потекла в котлован кар’єру і почалося формування озера. 2007 року кар’єр наповнився водою, і р. Шкло попрямувала далі своїм старим руслом до Польщі. Озеро з’явилося, змінивши географію України.

Переглядів: 559