В Івано-Франковому в рамках програми адаптації до зміни клімату встановлено систему відеоспостереження за лісовими пожежами

В селищі Івано-Франкове, що на Львівщині, в рамках програми адаптації до зміни клімату встановлено систему відеоспостереження, яка в онлайн-режимімає виявляти виникнення пожеж на прилеглих до селища лісових ділянках, що мають природоохоронний статус.Проект «Локальні підходи до глобальних кліматичних викликів» виконувала ГО «Товариство краєзнавців Яворівщини «Гостинець» у партнерстві з Національним екологічним центром України (НЕЦУ) в рамках програми «ClimateForumEast ІІ» (CFEII).

Як зазначають в ГО «Гостинець», відеоспостереження здійснюється за територією, де знаходяться природо заповідні об’єкти найвищого рангу, наявна багата історико-культурна спадщина. Онлайн-трансляція ведеться з трьох відеокамер, площа огляду становить близько 3 тисяч гектарів. Для встановлення системи відеоспостереження за погодженням із парохом було обрано купол церкви Святого Володимира, що знаходиться в цьому населеному пункті. В поле зору камер потрапляють ділянки лісу з особливим природоохоронним статусом заповідника "Розточчя", Яворівського національного парку, прилеглі лісові масиви Стардчівського навчально-виробничого комбінату, а також каскад ставків, через які проходить міграція водоплавних птахів.Це територія унікальної природи Розточчя – Головного Європейського вододілу, яка зазнала негативного антропогенного впливу.

В останні роки в цьому регіоні кліматичні зміни відчуваються все гостріше і ситуація лише погіршується, громада селища Івано-Франкове гостро відчуває дію «хвиль тепла». Максимальні температури сягають до +40⁰С, а середньорічні зросли на 2,5⁰С, збільшилась частота зливових опадів, під час яких за кілька годин випадає місячна норма. Осушене в минулому, заповідне болотне урочище «Заливки» в період посухи часто загоряється, що призводить дозабруднення повітря, зміни видового складу, погіршення самопочуття місцевих мешканців.

«Унікальність Івано-Франкового в тому, що селище оточене зі всіх сторін неймовірними природоохоронними об’єктами – національним парком та заповідником. Проте, внаслідок рекордно високих температур, що спостерігаються протягом останніх років влітку, частота загорянь сухої страви на цих територіях значно зросла, що приносить місцевим мешканцям багато незручностей та проблем, в тому числі із здоров’ям. Даний проект покликаний попередити лісові та болотяні пожежі з одного боку покращивши інформування мешканців щодо причин загоряння, з іншого – допомогти у виявленні та вчасному гасінні пожеж, –зазначила Надія Артем’єва, координатор проекту з адаптації до зміни клімату НЕЦУ. – Співпраця громадських активістів, релігійної громади, рятувальників та місцевої влади  робить можливою реалізацію даного проекту та показує приклад для інших громад, як можна адаптуватися до наслідків зміни клімату».

Крім власне налагодження системи відеоспостереження в рамках даного локального проекту проводиться розробка протипожежного менеджмент-плану громади селищаІвано-Франкове. Здійснюється також стале інформування жителів та гостей селища про екстремальні та небезпечні погодні явища через створений інформаційно-моніторинговий центр, обладнаний комп’ютером для відображення відеоспостереження та інформаційним табло. Серед мешканців громади проводиться освітня кампанія про наслідки зміни клімату та методи адаптації до її проявів. Було проведено також фотоконкурс «Сила погоди» про наслідки екстремальних погодних умов, за результатами якого на площі Івано-Франкового було організовано фотовиставку.

Переглядів: 506