Виставка «Василь Стефаник. Портрети. Історії. Ілюстрації»

У Львові триває виставковий проєкт присвячений 150-річчю від дня народження письменника Василя Стефаника, який представляє його образ крізь призму видань, історичних документів та графічних творів-ілюстрацій зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, у партнерстві із Центральним державним історичним архівом України у Львові, Державним архівом Івано-Франківської області, Львівською національною науковою бібліотекою України імені Василя Стефаника, Літературно-меморіальним музеєм Василя Стефаника у Русові та Науковою бібліотекою Львівського національного університету ім. Івана Франка, і складається із трьох блоків.

Портрети
12 образів Василя Стефаника, які показують різні іконографічні прийоми представлення його постаті протягом 1896-1987 років. Це портрети виконані його сучасниками – І. Трушем, М. Паращуком, С. Гординським, О. Кульчицькою.
Окрему групу презентують портрети, які творилися в пам’ять про В. Стефаника до ювілейних урочистостей в радянський період (відзначення 100-ліття від дня народження). Дані твори вже були представлені в НМЛ на ювілейній виставці 1971 року, це – портрети намальовані В. Касіяном, С.Грузбергом, а також портрет та краєвид з хатою В. Стефаника в Русові авторства М. Падовського. До образу Стефаника звертались також Г. Смольський, І. Крислач, М. Старовойт, Є. Безніско та інші.
Портрети доповнено інфографікою – біографією Василя Стефаника на основі фотографій, документів, а також рукописної спадщини та епістолярію.

Історії презентуватимуть усі найважливіші прижиттєві видання В. Стефаника: «Сина Книжечка», «Камінний хрест», «Дорога», «Моє Слово», «Земля»; перші ілюстровані збірки – «Дорога» перевидана у Львові у 1917 році з ілюстраціями О. Кульчицької та «Твори» видані Ювілейним Комітетом у Львові у 1933 році з ілюстраціями В. Касіяна та М. Бутовича; оригінальні прижиттєві публікації про Стефаника авторства Х. Алчевської, В.Дорошенка, І. Блажкевич, а також – особисте листування Стефаника із О. Кульчицькою та І. Свєнціцьким.

Ілюстрації
Галерея ілюстрацій складається із кількох тематичних розділів – це, в першу чергу, підготовчі рисунки та оригінальні відбитки авторства Олени Кульчицької, В. Касіяна та М. Бутовича до прижиттєвих ілюстрованих видань Стефаника 1917 та 1933 рр.; більше сорока творів знаних українських графіків, що працювали над ілюструванням новел Стефаника у період від 50-х до 80-х років. Окремо представлена творча лабораторія Григорія Смольського, який створив цілий цикл ілюстрацій до новели «Вечірня година», а також цикл із 25 ілюстрацій Івана Остафійчука, які були створені на замовлення видавництва «Дніпро» у 1969-1971 роках, але видані вже самим автором аж у 2015 році.

Василь Стефаник (14 травня 1871 - 7 грудня 1936) - український письменник, майстер експресіоністичної новели, громадський діяч, політик. Посол (депутат) Австрійського парламенту від Королівства Галичини та Володимирії.

Переглядів: 4