Орябок – рідкісний птах Українського Розточчя

Орябок, більш відомий як рябчик - птах ряду куроподібних, родини тетерукових, занесений до Червоної книги України. Зустрічається в Карпатах, на Поліссі та Розточчі. Слід відмітити, що Розточчя - єдиний фізико-географічний район в межах Подільської височини, де орябок зберігся як вид у природному середовищі. Основними стаціями мешкання цього птаха в регіоні є молоді березняки і вільшняки з домішкою хвойних порід (сосни, ялини, ялівцю).

Найчастіше вид зустрічається вздовж узлісь і просік, у зоні контакту різних типів лісу. Особливо цей птах полюбляє селитися поблизу невеликих водотоків – струмків і витоків річок. Досить цікавою екологічною особливістю орябка на Українському Розточчі є те, що він часто заселяє невеликі за площею молоді ліси і чагарники, що ростуть по берегах водотоків і є віддаленими від суцільних лісових масивів. Яскравим свідченням цього є тактичне поле військового полігону (витоки річок Верещиця, Біла, Деревенка, Червонець тощо).

📈Судячи по частоті зустрічей орябків упродовж останнього 10-річчя, можна зробити висновок, що чисельність виду істотно коливається по роках. Найбільше особин нами виявлено у 2014 і 2016 рр., натомість у 2011 і 2018 рр. реєструвалося лише по 1-2 птаха в рік. На території Яворівського НПП орябок зустрічається в урочищах Малюшевський ліс, Майданський ліс, Березняки а також на південних схилах хребта Підстильного. За межами парку орябків реєстрували на території військового полігону, в природному заповіднику «Розточчя», в Шклівському та Лелехівському лісництвах НВЛК.

📆У червні поточного року виводок цих птахів мною виявлений в урочищі Курені Шклівського лісництва, неподалік міста Новояворівська.
Сергій Стельмах
науковий співробітник Яворівського НПП

Переглядів: 34