7 липня – подвійне свято для працівників Яворівського національного природного парку

7 липня в еколого-просвітницькому центрі Яворівського національного природного парку відбулись урочисті збори. Для працівників парку це подвійне свято, оскільки 4 липня 1998 року Президент України підписав Указ про створення Яворівського національного природного парку, а 7 липня відзначали День працівника природно-заповідної справи. Привітати працівників парку із визначними датами завітали високоповажні гості: Андрій Білоус – перший заступник голови Львівської обласної ради; Руслан Гречаник – директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА; Микола Маланич – начальник державної екологічної інспекції у Львівській області; Володимир Сичак – голова Яворівської районної ради; Ігор Рак – заступник голови Яворівської РДА, Іван Семеряк – голова Івано-Франківської селищної ради, Михайло Тарнавський – голова профспілки працівників агро-промислового комплексу Львівської області. Окрім цього, були запрошені керівники природоохоронних установ – національних природних парків «Сколівські Бескиди»,«Північне Поділля», природного заповідника «Розточчя», а також представники ЗМІ.

unnamed (6)

Виступаючи, високопосадовці зазначили про важливість збереження природного середовища в розбудові держави в цілому, а також нагородили відзнаками кращих працівників Яворівського національного природного парку та інших заповідних установ.

Яворівський НПП утворений на базі військових лісгоспів загальною площею 7108 гектарів, із яких 2915 га – постійного користування. 

Яворівський НПП, як структурний підрозділ Міністерства екології та природних ресурсів України є установою загальнодержавного значення. У парку сформовано колектив спеціалістів та науковців, які своєю щоденною працею забезпечують виконання основних завдань, визначених діючим законодавством щодо ведення природоохоронної, науково-дослідної, рекреаційної, туристичної, а також екопросвітницької діяльності.

Основна мета створення парку – збереження, відтворення та раціональне використання  типових та унікальних лісостепових ландшафтів, інших природних комплексів Розточчя, які мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

Лісові екосистеми Яворівського НПП на площі 1030 га (заповідна зона) – екологічне ядро, яке забезпечує збереження природних популяцій багатьох рідкісних та зникаючих видів флори та фауни. Адже саме тут виявлено 21 вид судинних рослин, 51 вид хребетних тварин, занесених до Червоної книги України.

З метою їх охорони, збереження та відтворення виконуються практичні заходи з використанням досвіду польських партнерів, присікаються факти порушення режиму заповідання. Тому не випадково на території парку щорічно фіксуються нові місця росту рідкісних видів рослин та місця зустрічі тварин.

Яворівський НПП став полігоном для проведення лісівничих, зоологічних, ботанічних досліджень не тільки українських, а й науковців, аспірантів із Польщі, Німеччини, Англії, Ірландії, Шотландії, Узбекистану, Бангладешу, Конго, Гани. Зібрані матеріали наукових спостережень використовуються у практичній роботі щодо охорони і збереження біорізноманіття, формування природоохоронних рекомендацій, а також Літопису природи.

Рекреаційна та туристична діяльність тісно ув’язана із раціональним використанням природних ресурсів для надання рекреаційних послуг на рекреаційно-відпочинкових осередках «Верещиця», «Лелехівка», «Оселя Розточчя». Крім цього, у парку функціонує ще 4 комплексних автобусно-пішохідних маршрути, 6 пішохідних еколого-пізнавальних стежок, а також облаштовані місця масового відпочинку туристів: літні відпочинкові навіси, мангали, місця для розведення вогнищ. На водоймах створені умови для аматорської риболовлі, облаштовано пляж, є можливість користування плавзасобами. Через територію парку прокладена міжнародна популярна велотраса «Центральний велосипедний маршрут Розточчя», що бере свій початок в польському містечку Краснік і закінчується у передмісті Львова – Брюховичах.

Яворівський НПП успішно розвиває сімейний, подієвий туризм. Отримує підтримку у відвідувачів проект «У гостях в пасічника», привабливою атракцією є і Центр розведення та збереження нащадків диких коней тарпанів.

Завдяки активній міжнародній співпраці парку реалізовано проекти із створення Біосферного резервату «Розточчя» під егідою ЮНЕСКО.

Сьогодні Яворівський НПП є ще і центром екологічної освіти та культури в регіоні Розточчя. Природоохоронні, екопросвітницькі, масові заходи спрямовані на прищеплення любові до природи, формування екологічної культури, навичок і вмінь діяльності у природному середовищі.

Так, перебувати у Яворівському національному природному парку завжди цікаво та пізнавально. Це максимум вражень, мінімум затрат та неймовірні емоції серед природи Розточанського краю.

Про це досить красномовно говорив рекордсмен Книги рекордів України з безперервного читання на пам'ять авторської поезії Іван Пазин, який прочинав вірші про такі національні природні парки як: Яворівський, Вижницький, Карпатський та інші обєкти і території природно-заповідного фонду Карпатського регіону.

Джерело.

Прес-центр Яворівського НПП

Переглядів: 249