Процес голосування і бюлетені

Голосування на виборах Верховної Ради України 21 липня відбуватиметься з 8-ї до 20-ї години. На закордонних виборчих дільницях голосування проводиться за місцевим часом країни, де утворені ці дільниці. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Згідно з даними ЦВК, право голосу в Україні має майже 30 мільйонів виборців. Голосування на виборах є таємним. Виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Виборець не має права передавати свої бюлетені іншим особам.

Голосування відбуватиметься на майже 30 тисячах виборчих дільниць. Виборець отримає для заповнення два бюлетені. У виборчому бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі назви партій розміщуються у порядку їхніх номерів, визначених жеребкуванням. Згідно з жеребкуванням, яке відбулося 26 червня, першою партією в бюлетені буде "Опозиційний блок", останньою - "Свобода". У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі імена та відомості про кандидатів зазначаються в алфавітному порядку прізвища.

Списки виборців
Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці. Перевірити інформацію про те, чи включений виборець до списку та на якій дільниці він зареєстрований, можна на сайті Державного реєстру виборців. Ознайомитися із попереднім списком виборців та перевірити правильність внесених до нього відомостей також можна у приміщенні дільничної виборчої комісії за місцем реєстрації.
Якщо ви раптом не знайшли себе у списку, то не пізніше, як за п'ять днів до дня голосування, слід подати заяву про включення (або виключення) до списку виборців або про уточнення даних у ньому. Заява, подана після зазначеного терміну, не розглядається. У день голосування зміни до списку виборців вносяться виключно на підставі рішення суду.

Голосування ВПО та осіб, що проживають за кордоном
Для того, аби проголосувати на виборах Верховної Ради, громадяни зі статусом внутрішньопереміщеної особи (ВПО) повинні до 15 липня подати заяву про зміну місця голосування до органів, які займаються веденням реєстру виборців, там, де вони хочуть проголосувати. Таке ж право мають також інші особи, які бажають проголосувати не за місцем реєстрації. Зазвичай процедура розгляду заяви триває, як показав досвід президентських виборів, від кількох хвилин до кількох діб. У підсумку заявник має отримати відповідне посвідчення. 21 липня цей документ слід пред'явити на дільниці для отримання бюлетеня для голосування.
При цьому переселенці матимуть право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі, тобто голосуватимуть лише за партійний список. Через прив'язку виборчої адреси до одномандатних округів вони не зможуть проголосувати за кандидатів за мажоритарною системою. Те ж саме стосується і українців, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном.

Підрахунок голосів і результати виборів
ЦВК встановлює результати виборів не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дня голосування. Прохідний бар'єр для політичних партій становить п'ять відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Депутатські мандати розподіляються між виборчими списками партій пропорційно до кількості отриманих голосів виборців.
В одномандатних округах обраним вважається той кандидат у депутати, який одержав відносну більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні цьому окрузі. При цьому неважливо, чи подолала його партія прохідний бар'єр, чи ні.
Не пізніше, як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів, ЦВК офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".
Особи, обрані народними депутатами, зобов'язані звільнитися з роботи, несумісної з депутатським мандатом. Згідно із законом про статус народного депутата України, парламентар не має права бути членом уряду чи керівником центрального органу виконавчої влади, мати інший представницький мандат чи бути на державній службі. Заборонено народним депутатам також обіймати посаду міського, сільського, селищного голови, займатися будь-якою іншою оплачуваною роботою, а також входити до складу керівництва, правління чи ради підприємств, прибуткових установ та організацій.

Переглядів: 110