З 1 грудня функції щодо виплати житлових субсидій та пільг переходять до органів Пенсійного фонду: що зміниться

Як зміниться функціонал ПФУ та управлінь соцзахисту роз’яснили під час наради у Львівській ОВА.

Згідно з постановою КМУ № 1041 від 16.09.2022, Пенсійний фонд України забезпечує з 1 жовтня 2022 року виплату та з 1 грудня 2022 року призначатиме житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

Таким чином, вказані функції, які раніше належали органам соціального захисту населення, переходять до органів Пенсійного фонду України.

З метою роз’яснення нововведень у Львівській ОВА відбулася нарада за участі профільного заступника начальника Львівської ОВА Івана Собканачальниці Головного управління ПФУ у Львівській області Галини Недзельської та працівників управлінь районних адміністрацій і територіальних громад.

Як зазначила Галина Недзельська, з 1 жовтня Пенсійний фонд України вже здійснює фінансування нарахованих управліннями соціального захисту житлових субсидій та пільг. А з 1 грудня буде також приймати заяви, документи, призначати і перераховувати житлові субсидії та пільги.

У жовтні ПФУ для жителів Львівщини вже профінансував субсидій майже на 15 млн грн і пільг на 22 млн грн. У листопаді, у зв’язку з початком опалювального сезону, профінансовано субсидій на суму 82,6 млн грн та пільг – на 42,2 млн грн.

Що зміниться з 1 грудня:

Подавання документів:

Зараз особа може звернутися за призначенням житлових субсидій та пільг  лише за місцем проживання, а з 1 грудня зможе звернутися незалежно від місця реєстрації. До 1 грудня документи на отримання субсидій та пільг подаються через органи соціального захисту,  ЦНАПи, портал «Дія», сайт Міністерства соціальної політики.

З 1 грудня документи можна подати через всі зазначені структури, незалежно від місця проживання/реєстрації особи, а також через органи Пенсійного фонду України, через вебпортал ПФУ і через мобільний додаток Фонду.

Призначення виплат:

Раніше виплати призначали органи соціального захисту населення. З 1 грудня призначатимуть органи Пенсійного фонду України.

Зберігання справ:

Зараз є паперові архіви по субсидіях і пільгах на місцях. Згідно з постановою Кабміну № 1041, органи соцзахисту повинні до 1 квітня 2023 року передати справи за останні п’ять років по субсидіях і пільгах органам ПФУ.

Планується, що з часом по субсидіях і пільгах формуватимуть електронні справи (по пенсіях такі справи формують ще з 2018 року) і архівних паперових справ не буде.

Фінансування виплат субсидій і пільг:

До 1 жовтня цього року фінансування виплат здійснювали органи соціального захисту населення на місцях. З жовтня зазначені виплати   централізовано фінансує Пенсійний фонд України.

Головні управління Фонду з 1 грудня прийматимуть документи,  призначатимуть виплати субсидій та пільг і здійснюватимуть функції по стягненню переплат.

Виплата: без змін.

Кошти, як і раніше, виплачуватимуть на банківські рахунки споживачів і готівкою через відділення Укрпошти.

«Відтепер подача документів для отримання житлових субсидій та пільг здійснюватиметься споживачами за екстериторіальним принципом, за яким з 2018 року надаються послуги з пенсійного забезпечення.

Це означає, що особа, незалежно від того, де вона проживає, може звернутися до ПФУ за призначенням пенсії у будь-який його сервісний центр. Особа подає заяву і всі необхідні документи, ми скануємо оригінали документів, і формуємо електронну пенсійну справу. З 2018 року у нас паперових пенсійних справ немає. Окрім зручності для населення, це дозволяє не витрачати кошти на папір, заправку картриджів, зменшує необхідність приміщень для архівів», - пояснює Галина Недзельська.

Вона також додала, що упродовж 10 місяців цього року  Головне управління Фонду Львівщини з урахуванням принципу екстериторіальності прийняло понад 568 тисяч осіб (з них майже 10 тисяч осіб прийнято на віддалених робочих місцях в територіальних громадах).

Детальніше про зміни  - у презентації ГУ ПФУ у Львівській області за посиланням.

Слід додати, що перерозподіл повноважень призводить не лише до передачі функцій від одних органів до інших, а й до змін в штатних розписах.

Як повідомив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко, у зв’язку з передачею Пенсійному фонду додаткових повноважень, постає потреба у збільшенні кількості відповідних спеціалістів. Проте, задля максимального збереження кадрового потенціалу спеціалістів управлінь соцзахисту з виплат субсидій і пільг закликають переходити на роботу до органів Пенсійного фонду.

«Ми за те, щоб люди працювали наполегливо та ефективно. Тому по міських територіальних громадах і районних адміністраціях прохання, щоб відповідні працівники доповіли чітко ситуацію головам громад та РДА, пропрацювали ефективні структури управлінь соцзахисту з профільними заступниками. Кожен якісний фахівець має залишитися в управлінні соцзахисту, або піти працювати в структуру Пенсійного фонду. Давайте не забувати, що ми виконуємо державну функцію!», - наголосив Іван Собко.

За результатами наради департаменту соціального захисту населення Львівської ОВА спільно з Головним управлінням ПФУ у Львівській області необхідно підготувати листи на голів територіальних громад і районних адміністрацій з дорученням до 1 грудня подати до Львівської ОВА змінені структури управлінь соцзахисту чи пропозиції до них щодо реалізації постанови КМУ № 1041, з метою забезпечення переходу функціоналу від соцзахисту до ПФУ.

Переглядів: 0