«В будь-якій реформі першочергово має виграти пацієнт», – Іван Собко про національну стратегію тестування на ВІЛ

На засіданні координаційної ради з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням прийняли рішення про створення регіональної експертної групи з питань туберкульозу та щодо порушень прав пацієнтів, а також затвердження відповідного Положення.

Андрій Сорокаліт, завідувач відділу моніторингу і оцінки Львівського обласного центру громадського здоров’я, повідомив, що в Україні діє «Національна стратегія тестування на ВІЛ на 2019-2030 рр.», яка спрямована на досягнення показників так званих перших «90».

«Через спалах коронавірусу тестування на виявлення ВІЛ-інфекції зменшилось. Проте, покращилось тестування швидкими тестами. В Україні 68% осіб знають про свій статус. Така ж ситуація і у Львівській області. Вже прийнята стратегія, згідно якої необхідно досягнути показників 95% (знають свій статус), 95% (отримують терапію), 95% (ефективність лікування)», - розповів Андрій Сорокаліт.

Заступник голови Львівської ОДА Іван Собко наголосив на важливості надання послуг з профілактики ВІЛ-інфекції серед уразливих груп населення, в тому числі соціальних послуг.

«Ми провели моніторинг і горді з того, що Львівська область єдина з областей, яка виділила кошти на соціальні послуги. Також будемо розробляти механізми співпраці з ОТГ. Керівництво ОДА сприяє та підтримує різні заходи, спрямовані на боротьбу проти цих хвороб і закликає всіх долучатись, і в першу чергу інформаційно. Потрібно розширювати комунікацію та шукати нові методи поширення інформації», - сказав Іван Собко.

Він також зазначив, що будь-яка реформа першочергово має враховувати інтереси пацієнта.

«Повинна існувати здорова конкуренція медзакладів: ті з них, які зможуть залучати пацієнтів з інших областей – лише виграють. Необхідно залучати молодих, перспективних, креативних людей до співпраці. В такому випадку область стане ще більш  прогресивнішою, а пацієнти будуть задоволені наданням якісної медичної допомоги», - додав Іван Собко.

Водночас, як зазначила Мар’яна Служинська, директорка Львівського обласного центру громадського здоров’я, за минулий рік на 30% знизилися показники щодо виявлення хворих на ВІЛ. Це вперше за період епідемії. Деякі заклади навіть припинили проводити тестування. Тому, якщо не вжити відповідних заходів, виникне нова проблема – спалах ВІЛ-інфекції, і активізація роботи у відповідності до національної стратегії є саме на часі.

1 / 5