Україна відкрила ринок землі: мораторій на продаж скасований

Від сьогодні 1 липня набуває чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Він скасовує дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Інформують у департаменті агропромислового розвитку Львівської ОДА.

«Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення є одним з основних законів, які регламентують впровадження земельної реформи в країні та знаменує собою довгоочікуване відкриття ринку земель», - зазначив заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний.

За його словами, відкриття ринку землі буде поетапним і на першому етапі не передбачає допуску до земель юридичних осіб, а також продажу державних та комунальних земель.

«Ринок землі – це задоволення базового права українців розпоряджатися своїм майном, і законно отримувати справедливу, а не найнижчу в Європі, платню за свою землю. Це можливість підвищити добробут селян та сформувати середній клас на селі і зменшити трудову міграцію. Земля буде використовуватись більш продуктивно, оскільки фермери без остраху вкладатимуть кошти у власну землю: закуплятимуть техніку, інвестуватимуть в покращення земель, використовуватимуть нові технології», - зазначив Віталій Загайний.

Основні положення Закону передбачають:

1) З 1 липня цього року і до 1 січня 2024 року купувати землі сільськогосподарського призначення зможуть лише фізичні особи-громадяни України. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.  Також до 1 січня 2024 року буде діяти обмеження на купівлю землі фізичними особами – не більше 100 га в одні руки.

2) З 1 січня 2024 року купувати землю сільськогосподарського призначення  дозволять українським юридичним особам, які створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни України та/або держава чи територіальні громади. Обмеження земель в одні руки - не більше 10 тис. га.

3) Не зможуть отримати дозвіл на придбання земель сільгосппризначення юридичні особи, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника або бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах.

4) Перевищення граничних норм набуття земель в одні руки вважається порушенням і є підставою для визнання правочину недійсним, за яким набувається право власності на земельну ділянку, а також є підставою для конфіскації земельної ділянки. Конфіскована земельна ділянка підлягає продажу на земельних торгах.

5) Банки зможуть стати власниками земельних ділянок лише в порядку стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки повинні бути відчужені банками упродовж двох років (з дня набуття права власності) на торгах.

6) Землі сільгосппризначення державної та комунальної власності продаватися не будуть. Придбати можна буде лише приватні земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

7) Питання надання права іноземцям купувати землю буде вирішуватись на всеукраїнському референдумі. Також юридичним особам, учасниками яких є громадяни держави-агресора, фізичним особам, щодо яких застосовані санкції, заборонятиметься купувати українські землі навіть за умови проведення референдуму. Не зможуть придбати земельні ділянки й ті юридичні особи, які перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, що включені Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом. Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, незважаючи на результати референдуму.

8) Передбачене переважне право орендаря на купівлю землі сільськогосподарського призначення. При цьому орендар має можливість передати переважне право на купівлю земельної ділянки іншій особі, проте повинен письмово повідомити про це власника земельної ділянки.

9) Фермерську землю, яка була надана для створення фермерського господарства на праві постійного користування/довічного успадковуваного володіння фермеру можна буде викупити без аукціону, за ціною НГО ділянки і з розстрочкою платежу на 10 років.

10) До 1 січня 2030 року  ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

11) Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення проводиться виключно у безготівковій формі.

«Департамент агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації спеціально для населення та аграріїв області розробив буклет ««Головні питання - відповіді про обіг земель сільськогосподарського призначення», ознайомитись з яким можна на сайті ЛОДА. Також при департаменті на постійній основі працює гаряча лінія з питань земельної реформи. Кожен охочий може проконсультуватись щодо своїх земельних питань та щодо умов запуску ринку земель сільськогосподарського призначення за номером телефону 255-50-62», -  зазначила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Гетьман.