Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну», Львівщина долучається до ініціативи

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу.

Сьогодні в інформаційному агентстві «МЕДІАЦЕНТР УКРАЇНА» у м. Львів ГО «Центр громадянського представництва «Життя» у співпраці з Львівським обласним центром контролю та профілактики хвороб за підтримки Бюро ВООЗ в Україні провели презентацію старту пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» у Львівській області.

Під час події учасники розповіли про реалізацію проєкту в школах Львівської області та можливості впровадження вдосконаленого Посібника Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) «Школи без нікотину та тютюну». У 2021 році такий проєкт реалізовувався у Києві та Рівному продемонструвавши позитивні результати.

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу, при цьому 95% курців починають курити у віці до 21 року. Не усвідомлюючи усі ризики та наслідки вживання тютюну та нікотину учнівська молодь наражається на наркотичноу залежність, яку викликає вживання цих виробів. Багаторічні дослідження довели, що тютюнові компанії спрямовують на дітей агресивний маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми — як-от  смакові добавки, рекламу в соціальних мережах та заяви про тютюнові та нікотинові вироби, які вводять школярів в оману. Саме тому один із головних пріоритетів політики контролю над тютюном — попередження початку куріння тютюнових та нікотинових виробів у підлітковому віці.

Задля допомоги у подоланні тютюнової епідемії серед школярів ВООЗ розробила Посібник «Школи без нікотину та тютюну», щоб підвищити спроможність системи освіти для успішної імплементації політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору. Головна мета — захистити здоров’я учнів, вчителів та персоналу від шкідливого впливу тютюнового диму та створити здорове й чисте середовище для навчання.

«Львівська область приєдналася до впровадження пілотного проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну», що робить Україну третьої державою у світі, яка почала випробування Посібника для шкіл. Реалізація проєкту допоможе краще зрозуміти та оцінити ефективність коротких інформаційних інтервенцій щодо тютюну та нікотину у школах з метою розповсюдження позитивного досвіду в Україні та світі. Проєкт «Школи без нікотину та тютюну» допоможе підвищити захист дітей від шкоди тютюну та нікотину у школах, а крім цього вдосконалити Посібник, для впровадження на регіональному рівні», – заявив Андрій Скіпальський, національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

Реалізація проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» передбачає:

  • проведення анонімного опитування серед учнів та персоналу шкіл;
  • проведення інформаційної кампанії серед учнів та персоналу щодо чинного антитютюнового законодавства та загроз, які несуть наркотичні вироби тютюн та нікотин;
  • затвердження на рівні навчальних закладів політики «Школа без нікотину та тютюну».

«В Україні 20% юнацтва у віці 15-16 років є щоденними курцями сигарет, така ж кількість вживає е-сигарети. Це доводить необхідність спільних дій законотворців, медичної та освітньої системи для захисту учнів шкіл від приваблення до куріння. Освітні заклади мають стати простором абсолютно вільним від тютюну та нікотину. Кожній школі-учасниці проєкту запропоновано затвердити документ «Політика «Школа без нікотину та тютюну», який буде впроваджуватися на постійній основі. Буде проведено комунікаційну онлайн-кампанію серед старшокласників та розміщено друковані матеріали у приміщеннях шкіл про ризики вживання тютюну та нікотину» — повідомив Дмитро Купира, Виконавчий директор ГО «Життя», координатор пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні.

Упродовж вересня-грудня 2022 р. ГО «Центр громадянського представництва «Життя» спільно з Львівським обласним центром контролю та профілактики хвороб проводитиме інформаційну кампанію «Школи без нікотину та тютюну» на основі проєкту бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні у 10 школах Львівської області.

«Куріння та вживання нікотину є одним з ключових факторів ризику неінфекційних захворювань, на які припадає 84% передчасних смертей в Україні. Вживання тютюну є причиною смерті половини усіх, хто його споживає. Знаючи про ці жахливі наслідки для здоровʼя людини, нашим обовʼязком є створити умови за яких діти матимуть більше шансів ніколи не потрапити у наркотичну залежність від тютюну та нікотину. Реалізація проєкту ВООЗ «Школа без нікотину та тютюну» це можливість зробити вчасну інформаційну інтервенцію для формування покоління українців вільного від куріння» - зазначила Наталія Іванченко, генеральна директорка державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України».

Результати опитування в ході реалізації проєкту «Школа без нікотину та тютюну» в Києві та Рівному продемонстрували, що інформаційна кампанія позитивно вплинула на обізнаність школярів та шкільних працівників. Зокрема, після інформаційної кампанії:

  • зросла частка тих, хто отримав нову інформацію про ризики вживання та способи відмовитися від вживання нікотинових та тютюнових виробів — із 68% під час першого етапу до 81% під час другого етапу опитування;
  • збільшився відсоток тих, хто знає про шкідливість вживання тютюнових та нікотинових виробів, як для курця, так і для оточення;
  • збільшилася підтримка посилення контролю за дотриманням заборони на вживання нікотинових або тютюнових виробів у школі або на її території — ініціативу підтримало 58% респондентів у першому етапі й 63% у другому етапі опитування.

«Попередній досвід доводить, що короткотермінові інформаційні активності в закладах освіти підвищують спроможність шкіл забезпечити обізнаність учнів про небезпеки вживання нікотинових та тютюнових виробів і посилити виконання антитютюнового законодавства. Інвестиція у здоровий розвиток дітей та міжсекторальна співпраця державних установ, міжнародних організацій та громадськості зазвичай дають переконливі результати для всього суспільства. Турбота про здоровʼя людей та особливо дітей - це внесок у перемогу України», — зазначив Орест Чемерис, директор департаменту охорони здоровʼя Львівської обласної військової адміністрації.

За підсумками втілення проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» у Львівській області запланована презентація результатів, що допоможе додатково вдосконалити посібник «Школи без нікотину та тютюну» та поширити позитивний досвід у інших школах України та світу.

Для контактної інформації:

Світлана Сидорова, менеджерка події ГО «Життя», 050 336 2920, svitlana@center-life.org

Переглядів: 0