Остеосаркома - це злоякісна пухлина, надзвичайно агресивна, швидко руйнує кістки, що загрожує ампутацією.
Та сьогодні, навіть у найбільш складних випадках, хірурги-ортопеди лікарні намагаються проводити органозберігаючі операції. Медики видаляють пухлину з ураженою кісткою і заповнюють дефект біологічним матеріалом (кістками пацієнта чи донора) або ендопротезом. Операцій із використанням кісткового матеріалу у Центрі зробили уже близько десятка.
13-річна Софія займалась танцями, але коли дізналась про свій діагноз, злякалась, що їй заборонять тренуватись. Зараз же, після двох оперативних втручань та тривалої хіміотерапії, радіє можливості ходити.
«Пухлину стегнової кістки виявили у 2021 році. Щоб подолати хворобу Софія отримувала доопераційну хіміотерапію. Лікування було складним, довелось навіть доставляти із США спеціальний антидот для продовження хіміотерапії. Після лікування пухлину видалили хірургічно, зараз у дівчинки ремісія. При гістологічному аналізі післяопераційного матеріалу виявили повний некроз під дією хіміотерапії та відсутність залишків пухлини по краях резекції», - зазначила дитячий онколог Центру Христина Запоточна.
Це - хвороба підліткового віку. Найпоширеніша локалізація пухлини – дистальний відділ стегна, проксимальний відділ гомілки і плечової кістки. Найчастіше хвороба виникає після травматизації: з’являється припухлість, біль у кістці, який посилюється вночі. Медики нагадують, що будь-який біль у кістках, навіть незначний – це привід звернутись до ортопеда.
«Ми провели два втручання. Першого разу видалили зруйновану пухлиною стегнову кістку, 15-16 см, яку замінили малогомілковою із судинами зі здорової ноги дівчинки та частково донорським матеріалом. Через ускладнення довелось повторно оперувати ногу і міняти донорську кістку, яка не прижилась. Ми додатково закріпили конструкцію пластиною, яку видалимо після зрощення кістки. І головне - нам вдалось зберегти ногу пацієнтки і можливість самостійно ходити», - наголосив хірург-ортопед ЗУСДМЦ Олександр Щуровський.