Цей день в історії: сьогодні увесь світ відзначає Міжнародний день голокосту ромів

Сьогодні, 2 серпня, Україна разом зі всім світом відзначає Міжнародний день голокосту ромів.

Таку дату обрали на знак пам’яті про те, що у ніч проти 3 серпня 1944 року (так звана «Циганська ніч») у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау у газових камерах знищили 2897 представників ромської національності.

За роки Другої світової війни нацисти, здійснюючи расистську політику геноциду, вивезли з окупованих країн і спалили в концтаборах близько 500 тисяч ромів. Велику їх кількість знищили в таборах примусової праці, місцях кочування, в ході каральних операцій.

За оцінками сучасних істориків загальна кількість жертв геноциду ромів сягає 1,5 млн осіб, 20 тисяч з них – на території України.

«Злочини геноциду та злочини проти людяності не мають прощення. На жаль, вони відбуваються і сьогодні на українській землі. Геноцид ромів та події сьогодення мають стати невід’ємною частиною нашої національної та загальнолюдської пам’яті, щоб такі трагедії більше ніколи не повторилися», - зазначила заступниця директорки департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Тетяна Плугатор.

Цю пам’ятну дату обрала Прокламація Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів, яка була ухвалена 23 листопада 1996 року лідерами ромських організацій 10 країн Європи і Сполучених Штатів Америки. Відбулось це під час конференції «Геноцид – Пам’ять – Надія», що відбулася в Освенцимі 21-23 листопада 1996 року. Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 року Міжнародний день голокосту ромів в Україні відзначають на державному рівні.

На фото: пам’ятник "Ромська Кибитка" в Бабиному Яру в Києві, встановлений у вересні 2016 року. Автор проєкту – Анатолій Ігнащенко.

Переглядів: 0