Триває навчально-ознайомчий візит громад Львівської агломерації до Республіки Польща

Триває навчально-ознайомчий візит громад Львівської агломерації до Республіки Польща

Так, єдина в Польщі регламентована законом Верхньосілезька метрополія складається з 41 гміни. Понад 2,2 млн осіб - це фактор, який робить агломерацію помітною на політичній та інвестиційній карті Європи.

Рішення ухвалюються більшістю голосів Зборами, куди гміни делегують по 1 представнику. Це бюджетні питання, ухвалення Стратегії, контролюючі функції. Для прийняття важливих рішень застосовують подвійну більшість - окрім більшої кількості голосів має бути більше половини мешканців агломерації.

Адмініструє процеси 180 фахівців Управління агломерації, на яке покладені функції управління майном, підготовки та виконання бюджету, підготовка Стратегії, залучення зовнішньої фінансової допомоги тощо. Дохідна частина бюджету агломерації у 2022 році склала 1,3 млрд злотих.

Успішне вирішення питань транспорту та житлово-комунального господарства підштовхує 16 сусідніх з агломерацією гмін до співпраці. Зокрема, є успішна практика в частині покращення транспортного сполучення.

Варто зазначити, що створенню агломерації частково посприяв уряд, який прийняв спеціальне законодавство, щоб допомогти містам Верхньосілезької агломерації домовитися між собою.

«Також, важливий момент для громад Львівської агломерації - Рада Верхньосілезької метрополії вирішує спільні питання розвитку сусідніх громад без втрати ними власної ідентичності та самоврядування. Натомість 5,75% відрахувань з податку на доходи фізичних осіб закріплюються за агломерацією», – розповів директор департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда.

Наступна модель агломерації з якою ознайомились представники делегації, заснована на добровільній співпраці громад - угоді про асоціацію.

Асоціація «Краківська метрополія» створює платформу для співпраці для 15 гмін – однієї міської, 4 місько-сільських та 10 сільських гмін.

За параметрами дуже схожа на Львівську агломерацію - в Краківській метрополії проживає 1,13 млн населення (71%- в м.Краків, 29% - в сусідніх гмінах), її площа 1275 км кв. (326,8 - м. Краків, 938,2 - сусідні гімни). Тут відповідно до Статуту рішення приймають одноголосно в присутності не менше половини представників Учасників Асоціації. Зведений бюджет громад метрополії понад 9 млрд злотих, з них 7 млрд - це бюджет Кракова. Бюджет самої Асоціації - більше 5 млн злотих, тут в Бюро працює 20 фахівців.

Краківська метрополія має Стратегію розвитку до 2030 року і Стратегію комунікації 2022-2030 та документи з їх реалізації - План дій з просторового розвитку, План дій з промоції.

Представники Львівської агломерації також висловили вдячність Малопольському воєводству, за надану фінансову допомогу в сумі 23 мільйони гривень.

«За ці кошти ми відремонтували 7 закладів області та створили 1041 додаткових місць для внутрішньо переміщених осіб»,- додали в департаменті економічної політики Львівської ОВА.

Організатори навчального візиту - Рада Європи та Фонд місцевої демократії ім. Єжи Регульського в рамках розроблення проєктів Стратегії розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року та Плану заходів з її реалізації на 2024-2025 роки.

Переглядів: 0