Сьогодні у Києві Львівщина ділиться досвідом реформи деінституціалізації

Сьогодні, 5 грудня, керівник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис, заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод та в.о. директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації беруть участь у Координаційній раді з питань реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Зустріч відбувається у Києві,  за участю прем’єр-міністра Олексія Гончарука і профільних міністрів.

Фахівців різних профілів, які впроваджують реформу деінституціалізації, зібрали з ініціативи Міністерства соцполітики, щоб підбити підсумки першого етапу впровадження реформи, яка триватиме з 2017-го по 2026 рік.

На Львівщині проживає майже 500 тисяч дітей, з них 5167 - в інтернатних закладах. Ці заклади перебувають у підпорядкуванні Міністерства соцзахисту (2 заклади, 45 дітей), охорони здоров’я (2 заклади, 117 дітей) та освіти (39 закладів, 4827 дітей).

“Ми постійно моніторимо ситуацію. Понад 90% дітей в інтернатах області - мають живих батьків. Тільки 4,6% - це справді сироти. Але, тим не менше, майже половина з 5 тисяч дітей перебувають у закладах цілодобово.

Кожну п’яту дитину, яка має батьків, ніхто не відвідує. З кожною четвертою родиною, діти яких перебувають у закладах, не працювали соцслужби. Ми ж усі розуміємо, що дитина в інтернаті - несоціалізована. Як би там не було, але кожній дитині потрібен власний дім, батьки, однокласники і звичайна школа, інклюзивна громада. Тому в реформі ми працюємо не тільки з реформуванням інтернатів. Тут йдеться про сімейну політику, допомогу громадам, освітнім закладам”, - зазначає заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

За словами Володимира Лиса, половина дітей потрапляє в інтернати, бо на місці, в громадах, містах і селах нема жодних, потрібних їм послуг. Це при тому, що 40% дітей з вадами розвитку, які перебувають в інтернатах, - фізично здорові.

Що вже зроблено на Львівщині?

У 12-ти ОТГ на Львівщині стартували пілотні проекти, покликані максимально збільшити кількість послуг, які потрібні особливим дітям.
Інтернати оцінюють та думають, як надалі реорганізувати їх систему. Зокрема:

  • а) в області працює Координаційна рада з питань захисту прав дітей та реалізації реформи системи інституційного догляду та виховання дітей (розпорядження голови ЛОДА від 22.07.2019 року № 777/0/5-19) і 38 Координаційних рад в районах, містах обласного значення та територіальних об'єднаних громадах;
  • б) відпрацьовується методологія проведення комплексної оцінки інституційних закладів, яка має стати основою для прийняття рішення щодо подальшої трансформації/реорганізації (на прикладі будинку дитини та інституційного закладу освітянської сфери;
  • в) провели комплексну оцінку КЗ ЛОР “Будинок дитини № 2 для дітей з ураженнями центральної нервової системи і порушенням психіки” та розпочали роботу щодо створення плану трансформації цього закладу в центр реабілітації та паліативної допомоги.
  • г) навчають і перенавчають спеціалістів. Адже саме вони на місцях, у громадах, великою мірою, мають перебрати на себе впровадження реформи на наступних рівнях.

“Надалі у перших 12 ОТГ Львівщини маємо розвинути послуги та поширити їх на всі інші громади області. В умовах децентралізації є велика потреба допомогти новоствореним громадам, адже часом послуги справді дорогі, а вони мусять бути якісні та постійні. Маємо зберегти і підтримати фахівців, навчити їх. І ми вже це робимо у співпраці з канадськими фахівцями. Реформа і в тому, що фінансувати держава буде не заклади, а саме конкретні  послуги”, - каже начальник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис.

Переглядів: 4