Профілактика гепатиту: чим небезпечне захворювання і як вберегтися від інфікування

Сьогодні відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитами.

Гепатит - це запалення печінки. Викликається різними вірусами, в тому числі вірусами гепатиту А, В, С, D, E.

Цьогоріч на Львівщині зросла захворюваність на гепатити В і С. Лише за перше півріччя 2022 року в області виявили 46 випадків захворювання на гепатит В та 111 – на гепатит С. Натомість за весь 2021 рік - 55 випадків гепатиту В та 29 – С.

«Під час військових дій порушення дотримання санітарних норм харчування та водопостачання можуть сприяти виникненню та розповсюдженню вірусних гепатитів А і Е.

Порушення дезінфекції та стерилізації під час надання медичної допомоги можуть сприяти розповсюдженню вірусних гепатитів В і С.

Також гепатити В і С можуть передаватися статевим шляхом, під час проведення татуажу, манікюру, педикюру з порушенням процесів дезінфекції та стерилізації», - зазначає керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко.

Шляхи передавання вірусів гепатитів залежать від типів вірусів, а саме:

  • гепатити А та Е – фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини
  • при гепатитах В, С і D інфікування відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров).

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатитів А та Е потрібно дотримуватись правил особистої гігієни, правил приготування, зберігання та транспортування їжі, а також не вживати воду з відкритих водойм, кипʼятити воду сумнівного походження перед вживанням.

Майже у 100% випадків застосування однієї дози вакцини проти гепатиту А розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу. На ринку доступні ін’єкційні інактивовані вакцини проти гепатиту А.

Основним засобом профілактики вірусних гепатитів В і D є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ усі діти грудного віку мають отримати вакцину проти гепатиту В якомога раніше, протягом 24 годин після народження. З наступним продовженням проведення щеплень в 2 і 6 місяців для завершення серії вакцинації. Вакцинуватися від гепатиту В можна у будь-якому віці! Вакцина є безпечною та ефективною!

Вакцинація проти гепатиту В є також надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D.

Вакцини проти гепатиту С на сьогоднішній день не існує, а тому рекомендують такі засоби профілактики:

  • застосування бар’єрних контрацептивів;
  • користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
  • користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
  • користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструменти для пірсингу, татуажу тощо).

З метою раннього виявлення інфікування слід обов'язково проходити тестування, та у разі позитивного результату - звертатись для призначення лікування до сімейного лікаря.

Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ

Переглядів: 8