Пошук пам’яток культурної спадщини українців: у Польщі відбулась пошукова експедиція «Стежками предків»

Цьогоріч відбулася друга у своєму роді пошукова експедиція “Стежками предків”. Її основна мета — фіксація культурної спадщини українців, які до середини XX століття проживали на теренах сучасної південно-східної Польщі.

Відтак, у червні учасники експедиції відвідали Сяніцький повіт, де за тиждень зробили фото та відеофіксацію близько 100 наявних та відсутніх сіл для того, щоб згодом сформувати популярний путівник для туристів та краєзнавців.

Історія залишила багато пам'яток архітектури та мистецтва, які молоді дослідники з громадської організації “Вирій” планують популяризувати в Україні. Результатом експедиції буде видання друкованого та онлайн путівника теренами Сяніцького повіту та апробація культурно-пізнавального маршруту для гідів та екскурсоводів з Львівщини.

“Експедиція по Сяніцькому повіті далася нелегко, оскільки пандемія наклала обмеження на пересування за кордон. Та завдяки відділу транскордонного співробітництва Львівської облдержадміністрації та генерального консульства України в Любліні, нам вдалося виїхати і провести заплановану роботу. Це були 7 насичених днів, під час яких ми відвідали близько 100 населених пунктів - існуючих та неіснуючих. Власне, з останніми було найскладніше, оскільки відшукати ознаки сіл яких вже немає 70 років є непросто. В цьому нам допомагали місцеві жителі, як українці, так і поляки. Також ми користувалися з міжвоєнних карт, які допомагали нам локалізувати те чи інше місце. За час експедиції ми провели фото, відео фіксацію та відзняли матеріал для розробки віртуального 3D туру по українській культурній спадщині що збереглась в Сяніцькому повіті”, — координатор проєкту Роман Стрехалюк.

За матеріалами пошукової експедиції видадуть друковане видання путівника Сяніцьким повітом та електронну версію. Він міститиме коротку інформацію про міста та села, об’єкти, які варто відвідати. Особливу увагу упорядники приділили неіснуючим селам, в яких залишилися поодинокі хрести, нечисленні надгробки на цвинтарях чи місця, де колись були церкви.

Цей путівник другий з серії україномовних друкованих та електронних видань про українську культурну спадщину земель Закерзоння. Спадщина українців Східної Лемківщини збереглася, але вона не існує в уявленні пересічного українця через відсутність достатньої та доступної інформації українською мовою. Водночас інформація польською мовою часто породжує хибні уявлення про історичне минуле цих теренів. Проєкт подає інформацію в популярній формі, має практичне застосування — партнери зможуть використати матеріали й путівник для планування майбутніх екскурсій культурною спадщиною Закерзоння.

У проєкті передбачили створити віртуальний 3D-тур Google для відібраних об'єктів культурної спадщини. Планують зацифрувати 20 об’єктів, створити панорами з неба для відчуття ефекту повної присутності та промоції культурної спадщини Сянніччини. Враховуючи мальовничі ландшафти, присутність дерев'яних сакральних об’єктів, природних заказників, віртуальні 3D-тури мають зацікавити ширше коло туристів відвідати маловідомі для українців терени Лемківщини.

Проєкт реалізували за підтримки «Українського культурного фонду» та МГО «Вирій».

1 / 5