Не паліть трави та опале листя

 Щоосені ми спостерігаємо одну й ту ж картину: мешканці приватного сектору масово спалюють опале листя та суху траву. Дехто просто своїм обов’язком вважає підпалити стерню в полях, смугах відводу автодоріг, лісосмугах, на схилах ярів, стихійно викинуте сміття тощо. 

В ці останні теплі осінні дні зранку хочеться провітрити кімнату, але вже зараз, у час, коли більшість листя ще на деревах, іноді понад землею стелиться дим, який навіть за ніч не встигає розсіюватися! Що вже говорити про чисте повітря у вечірній час. І що буде, коли листя з дерев обсиплеться повністю?

Щороку всі можливі інстанції просять, попереджають, а відповідні органи навіть погрожують штрафами, аби попередити і припинити несанкціоновані спалювання. Можливо нам, разом з екологами та лікарями, таки вдасться достукатися до тих, хто вперто отруює довкілля, наносить шкоду здоров’ю та грунту.

У чому саме криється небезпека спалювання і який вплив здійснюють на організм людини продукти горіння?

Відкрите спалювання листя вивільняє у навколишнє середовище маленькі часточки твердих згорілих речовин та вуглеводні, в яких містяться отруйні, подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти. Дим від спаленого листя складається з дрібних часточок, які містять компоненти-забруднювачі. При попаданні в органи дихання, ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями, і навіть роками. Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об’єм вдихуваного повітря та зменшити здатність легень використовувати це повітря. Тверді часточки можуть також спричинити приступи астми у деяких людей. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, що викликають респіраторні захворювання. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо потерпають ті, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Не менше ніж людина, страждає й довкілля...

Деякі власники та користувачі земельних ділянок просто бажають уникнути додаткових витрат, пов’язаних із обробкою ґрунтів без випалювання. Такі дії призводять до негативного впливу господарської діяльності на навколишнє середовище: забруднення атмосферного повітря, зниження родючості ґрунтів та погіршення її структури, зменшення протиерозійної стійкості та виникнення пожеж на прилеглих територіях. У вогні гинуть зайченята та інші дрібні тварини. Під час випалювання водно-болотної рослинності руйнуються місця гніздувань навколоводних птахів, значна кількість яких гніздиться в сухому очереті. Під час пожеж у лісових масивах повністю вигорає лісова підстилка, в якій буяє непомітне життя комах та іншої живності, яка є незамінною ланкою у природному ланцюгу. Доведено, що щорічні випалювання в одному і тому ж місці призводять до зміни видового складу рослинності

Джерело: Вісті газета.

Переглядів: 41