На Львівщині вшанували 85-ті роковини від дня смерті Богдана-Ігоря Антонича

Пам’ять поета вшанували покладанням квітів до його могили на Янівському кладовищі.

Сьогодні в Україні вшановують 85-ті роковини від дня смерті видатного українського поета, прозаїка, перекладача, літературознавця, громадського діяча Богдана-Ігоря Антонича.

 

Як зазначила директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Ірина Гаврилюк, Богдан-Ігор Антонич – це одна з ключових постатей української літератури.

«Його вплив на розвиток української поезії колосальний, адже Антонич - це поет європейського зразка, а для багатьох українських поетів він став орієнтиром і наставником у їх творчості. Дуже прикро, що через радянську владу, яка десятиліттями намагалася стерти його ім’я з української історії, ми відкрили для себе Антонича так пізно, бо це один із тих митців, котрі за свій короткий земний вік встигли залишити вагомий слід у нашій культурі», - підкреслила директорка департаменту.

Квіти до могили поета на Янівському кладовищі поклали начальник відділу мистецтв та розвитку культури департаменту з питань культури національностей та релігій Львівської ОДА Василь Гладкий, працівники Музею ім. Б.-І. Антонича, директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз, представники обласного товариства «Лемківщина», громадськість. Учні школи с. Бортятин Яворівського району, де мешкала родина поета, продекламували його вірші.

До слова, віднайдення місця поховання Богдана-Ігоря Антонича  стало можливим завдяки зусиллям українського поета, дисидента Ігоря Калинця, який разом з однодумцями віднайшов інформацію у архівах, розпитував  знайомих поетів та письменників. Йому також вдалося встановити, що поряд з Богданом-Ігорем Антоничем похований його дядько, Володимир Волошинович, сім’ю якого вивезли при радянській владі на схід.

Також зазначимо, що у 2021 році в рамках Комплексної програми розвитку культури Львівщини виділено 1 млн гривень на створення постійної експозиції у Музей ім. Б.-І. Антонича. що розташований у с. Бортятин Яворівського району.

Довідково:

Богдан-Ігор Антонич народився на Лемківщині 5 жовтня 1909 року в родині греко-католицького священика. У середині 20-х років родина Антоничів переїхала у село Бортятин (тепер — Яворівського району Львівської області). Богдан-Ігор часто приїжджав до батьків, певна частина творів поета була написана саме у Бортятині.

1928 року Антонич вступає на філософській факультет Львівського університету Яна Казимира, де вивчає польську філологію. Під час навчання поет пірнає в літературне та громадське життя Львова, приєднується до гуртка студентів-україністів при Науковій секції Товариства «Прихильників освіти», починає наполегливо досліджувати українську мову. 1931 року вперше опублікований вірш поета у журналі «Вогні», за яким слідувала ще низка публікацій. Також Антонич виступав з доповідями про українську та іноземні літератури, працював над перекладами, рецензіями, сатиричними фейлетонами та пародіями,

Після низки важких хвороб поет помер на 28-му році життя. Через політику радянської влади його твори були забуті на кілька десятиліть. Сьогодні вірші Богдана-Ігоря Антонича перекладені багатьма мовами світу.

Переглядів: 2