На Львівщині підбили підсумки пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну»

Впровадження проєкту розпочалось ще у вересні у 10 школах Львівщини.

Ініціаторами стали Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ, департамент освіти і науки Львівської ОВА, департамент охорони здоров'я Львівської ОВА, громадська організація «ЖИТТЯ», за підтримки ВООЗ.

Метою проєкту є захист здоров’я учнів, вчителів та персоналу школи від шкідливого впливу тютюнового диму сигарет та електронних пристроїв для куріння. Після реалізації цієї ініціативи школи стануть здоровим та чистим середовищем для навчання, сприятимуть підвищенню продуктивності та успішності учнів.

«Такі проєкти є дуже важливі для освіти, тому що ми знаємо, як часто діти захоплюються тютюнопалінням. Роз'яснювальна робота є досить ефективною. Прикладом ефективного розв'язання подібних проблем є Ісландія, в якій дуже поширене тютюнопаління. Вони зрозуміли, що в цьому є психологічні причини. Оскільки кожна дитина обдарована, вона повинна мати можливість проявити себе у тій чи іншій сфері, тому Ісландія запровадила широку програму розвитку позашкільної освіти, де діти мають можливість розвиватись у різних сферах. Наступний рік буде роком позашкільної освіти, протягом якого ми маємо налагодити серйозну систему її функціонування для того, щоб передбачити всі можливі напрямки роботи з учнями», – наголосив Олег Паска, директор департаменту освіти та науки ЛОВА.

Спершу 1377 учнів пройшли опитування. У школах та на онлайн-ресурсах розміщували друковані та комунікаційні матеріали про шкоду паління, проводили вебінари для учнів та активності до Дня відмови від паління.

Фінальне опитування, в якому взяли участь 1188 учнів, проводили, аби оцінити ефективність впровадження Політики «Школа без нікотину та тютюну», рівня її впливу на заклади освіти.

Учасниками опитування стали учні 9–11 класів та персонал шкіл. Київський міжнародний інститут соціології опрацьовував його результати. У підсумку стало відомо, що за останні 30 днів 19% учнів є споживачами електронних сигарет або тютюнових виробів. На етапі фінального опитування споживачами були вже 16% учнів. Кількість опитаних, що отримували інформацію про шкоду тютюнопаління, збільшилась на 55%.

«Після інформаційної кампанії відсоток тих, хто помічав випадки куріння або вживання тютюнових виробів на території школи, зменшилася на понад 20%. Це ключові показники, які дають нам можливість зробити висновок, що інформаційна кампанія на основі розробленого посібника Всесвітньої організації охорони здоров'я «Школи без нікотину та тютюну» дає можливість підвищити обізнаність школярів та працівників школи про загрози нікотину та тютюну, а також зменшити його споживання», – прокоментував Дмитро Купира, координатор пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні.

В Україні діє Закон №1978, який накладає достатньо широкий спектр обмежень щодо реклами, просування та вживання усіх видів тютюнових та нетютюнових виробів, в тому числі в закладах освіти.

«Існує велика кількість небезпечних міфів щодо нових тютюнових та нікотинових виробів, які тютюнова індустрія просуває як маркетинг та рекламу. Основною її ціллю є молоде покоління, формування майбутніх залежних курців та споживачів. Тому наше завдання – надати інформацію, попередити молодь про весь спектр небезпек та зберегти їхнє здоровʼя.

Проєкт «Школи без нікотину та тютюну» має саме таку мету – інформування та збереження. Його результати дають підстави говорити, що навіть короткі інформаційні інтервенції, кампанії, розмови та робота дають позитивний результат та можливість змінити ставлення молоді до тютюну і їхню поведінку щодо тютюнових та нікотинових виробів. Цей досвід увійде в посібник ВООЗ, який розповсюдять в європейському регіоні для імплементації в інших країнах. Ми сподіваємось, що у 2023 році ми зможемо поширити цей досвід в інших областях України завдяки нашим партнерам», – підсумував Андрій Скіпальський, національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

Переглядів: 0