Львівщина вшанувала учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

У цей день, 14 грудня, вся Україна вшановує учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Дату обрали не випадково. Рівно 35 років тому завершили будівництво саркофагу над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком.

Попри те, що День ліквідаторів офіційно встановили лише у 2006 році, в Україні його відзначають з 1986 року. Сьогодні, голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький долучився до заходу вшанування спільним покладанням квітів до пам’ятника Героям та жертвам Чорнобиля, що на вул. Морозна у Львові.

«У самовідданій боротьбі з невидимим лютим ворогом ліквідатори Чорнобильської катастрофи та їхні родини стояли на передовій. І ми всі щиро вклоняємося їхній великій жертві. Наш обов’язок - берегти пам’ять про тих, хто поклав життя у цій страшній боротьбі. Наш обов’язок - пам’ятати про високу ціну помилки, брехні чужої держави і намагатися щодня чути одні одних та стояти поруч з героями та їхніми родинами. Дякую всім, хто прийшов сьогодні у Львові подякувати живим і згадати тих, хто вже не з нами», - звернувся до присутніх Максим Козицький.

Опісля священники відслужили чин панахиди за тих, хто віддав найцінніше під час ліквідації страшних наслідків Чорнобильської аварії – власні життя.

Також згідно з розпорядженням Львівської ОДА, почесними грамотами нагородили учасників ліквідації наслідків аварії 1 категорії: Івана Харишина, Анатолія Кобялка та Миколу Манченка. Окрему відзнаку – годинник від голови ЛОДА – отримали теж ліквідатори 1 категорії: Адам Свинчук та Володимир Ковальчук.

У Львівській області налічують 7 742 постраждалих. З них: 3780 мають статус учасника ліквідації, ще 3333 - потерпілі.

За Законом України, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на ряд пільг, видатки яких на соціальний захист і соціальне забезпечення фінансуються з державного бюджету. Зокрема, на виплату компенсацій, допомог та надання пільг громадянам, які постраждали від аварії на ЧАЕС у 2021 році передбачили понад 25 млн гривень.

В області діє Комплексна програма підтримки окремих категорій громадян, згідно з якою на придбання житла для постраждалих осіб (1 категорія) на умовах співфінансування у 2021 році з обласного бюджету передбачили 1 млн гривень. Також для безоплатного забезпечення ліками та зубопротезування громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи з бюджету області передбачили 4 млн.

Як повідомила експерт департаменту охорони здоров’я з організації надання медичної допомоги потерпілим внаслідок ЧАЕС Тетяна Пошивак,  станом на сьогодні на обліку у Львівському обласному спеціалізованому центрі радіаційного захисту населення знаходяться 6 589 потерпілих внаслідок цієї катастрофи, з них 3 704 – ліквідатори.

Ілона Орнат

1 / 15
Переглядів: 0