Лісові та торфові пожежі: дії у разі виникнення

Пожежі в лісах і на торфовищах

Масові пожежі в лісах і на торфовищах можуть виникати в спекотну і посушливу погоду від ударів блискавок, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та інших причин. Пожежі можуть викликати загоряння будівель в населених пунктах, дерев'яних мостів, ліній електропередачі та зв'язку на дерев'яних стовпах, складів нафтопродуктів і інших горючих матеріалів, а також ураження людей і сільськогосподарських тварин. Найбільш часто в лісових масивах виникають низові пожежі, при яких вигорають лісова підстилка, підріст і підлісок, трав'янисто-чагарничковий покрив, сушняк, кореневища дерев і т.п. У посушливий період при вітрі можуть виникати верхові пожежі, при яких вогонь розповсюджується також і по кронах дерев, переважно хвойних порід. Швидкість поширення низової пожежі від 0,1 до 3 метрів за хвилину, а верхового - до 100 м в хвилину за напрямком вітру. При горінні торфу і коренів рослин можуть виникати підземні пожежі, що поширюються в різні боки. Торф може самозайматися і горіти без доступу повітря і навіть під водою. Над палаючими торфовищами можливе утворення «стовпчастих завихрень» гарячої золи і палаючого торф'яного пилу, які при сильному вітрі можуть переноситися на великі відстані і викликати нові загоряння або опіки у людей і тварин.

ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗАХОДИ

Для захисту населення і зниження збитку при масових пожежах завчасно проводяться заходи з прокладання та розчищення просік і грунтових смуг шириною 5-10 метрів в суцільних лісах і до 50 м у хвойних лісах. У населених пунктах влаштовуються ставки і водоймища, ємність яких приймається з розрахунку не менше 30 кубічних метрів на 1 гектар площі селища чи населеного пункту.

При пожежах в лісах і на торфовищах в населених пунктах організовується чергування протипожежних ланок для спостереження за пожежною обстановкою в лісах, поблизу населених пунктів; проводиться розчищення грунтових смуг між забудовою і пов'язаними лісовими масивами; заповнюються пожежні водойми з розрахунку не менше 10 л води на 1 метр довжини лісової галявини, що примикає до кордонів забудови населених пунктів та дачних селищ; відновлюються колодязі і ставки; виготовляються ватно-марлеві пов'язки, респіратори та інші засоби захисту органів дихання; обмежується режим відвідування лісів в посушливий період літа (особливо на автомобілях).

ЯКЩО ВИ ОПИНИЛИСЯ ПОБЛИЗУ ВОГНИЩА ПОЖЕЖІ В ЛІСІ АБО НА ТОРФОВИЩАХ

Якщо Ви опинилися поблизу епіцентру пожежі в лісі або на торфовищі і у Вас немає можливості своїми силами впоратися з його локалізацією, запобіганням розповсюдження і гасінням пожежі, негайно попередьте всіх, хто знаходиться поблизу людей про необхідність виходу з небезпечної зони. Організуйте їх вихід на дорогу або просіку, широку галявину, до берега річки або водоймища, в поле. Виходьте з небезпечної зони швидко, перпендикулярно до напрямку руху вогню. Якщо неможливо втекти від пожежі, увійдіть у водойму або накрийте мокрим одягом. Вийшовши на відкритий простір або галявину дихайте повітрям біля землі - там він менш задимлений, рот і ніс при цьому прикрийте ватно-марлевою пов'язкою або ганчіркою.

Після виходу із зони пожежі повідомте про місце, розміри та характер пожежі в адміністрацію населеного пункту, лісництво чи протипожежну службу, а також місцевому населенню. Знайте сигнали оповіщення про наближення зони пожежі до населеного пункту і приймайте участь в організації гасіння пожеж.

Полум'я невеликих низових пожеж можна збивати, захльостуючи його гілками листяних порід, заливаючи водою, закидаючи вологим грунтом, затоптуючи ногами. Торф'яні пожежі гасять перекопуванням палаючого торфу з поливанням водою. При гасінні пожежі дійте обачно, не йдіть далеко від доріг і просік, не втрачайте з уваги інших учасників, підтримуйте з ними зорову і звукову зв'язок. При гасінні торф'яної пожежі враховуйте, що в зоні горіння можуть утворюватися глибокі вирви, тому пересуватися слід обережно, попередньо перевіривши глибину вигорілого шару.

Переглядів: 211