Фермерам та ОТГ розповіли про переваги пільгового викупу земель постійного користування

26 липня представники територіальних громад, реєстратори, фермери та громадяни, яким належить право постійного користування та довічного успадкованого володіння взяли участь у спільній онлайн нараді щодо викупу земель сільськогосподарського призначення.

 До наради також долучились представники Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, а також засновник ГО «Просвітня фундація з прав людини».

Заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Юрій Бучко наголосив на важливості викупу земель постійного користування фермерами.

«Законом на сьогодні врегульоване питання викупу таких земель. Це свого роду додаткова опція, аби право користування перевести в статус повноцінної власності для майбутнього розпорядження нею. Землю можна викупити без аукціону, пільгово – за ціною нормативної грошової оцінкита із розстрочкою платежу на 10 років.  Кошти від такого викупу надходять в розмірі 90% до місцевого бюджету. До речі, якщо фермер не має можливості здійснити викуп, то його право постійного користування за ним зберігається надалі», – зауважив Юрій Бучко.

Під час наради обговорювали також питання умов викупу земель постійного користування та довічного успадкованого володіння, реєстрації прав на землю, відповідальності територіальних громад в частині земельних правовідносин в воєнний час.

«На сьогодні територіальні громади – це розпорядники земель сільськогосподарського призначення, це першочергова ланка, через яку відбуваються процеси задіяння земель до сільськогосподарського обороту. Зокрема, в час  війни громади передали в оренду сільськогосподарським підприємствам  орієнтовно 7,5 тис.га комунальної землі. Зараз територіальні громади ще й сторона договору в частині  викупу земель постійного користування/довічного успадкованого володіння. В області лише 2 територіальні громади підписали договори щодо такого викупу. Тому, територіальним громадам вартує посилити комунікацію з фермерами, надавати роз’яснення на постійній основі», – наголосила директорка департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман.

Заступниця начальника управління – начальниця відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин департаменту агропромислового розвитку Тетяна Борушок у своїй доповіді розкрила питання умов викупу земель фермерами, зокрема наголосила учасникам наради  про вартість першого платежу. «Перший транш не повинен бути в розмірі 50% вартості земельної ділянки, як регламентовано  Постановою  Кабінету Міністрів України № 381, оскільки положення цієї Постанови не поширюються на відносини, які виникають при викупі земельних ділянок комунальної власності, що надавалися для ведення селянського (фермерського) господарства. Норми викупу врегульовані Земельним кодексом України (пункт 6-1 розділу Х «Перехідні положення»), як актом вищої юридичної сили».

Заступниця начальника відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Анна Гнатів провела огляд законодавства в частині реєстрації земель постійного користування.

«Право власності та інші речові права, зокрема право постійно користування, виникають з моменту державної реєстрації. Необхідно права, які підлягають державній реєстрації, відповідно до Закону України «Про державну реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження» зареєструвати  у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно», – наголосила Анна Гнатів.

В ході заходу представники територіальних громад мали змогу задати запитання, що стосуються викупу земель та успадкування постійного користування/довічного успадкованого володіння та отримати вичерпні відповіді.

«Тематика земель постійного користування  протягом останніх років мала суперечливий статус. Однак, рішення судів різних інстанцій та законодавство сьогодення дають змогу розібратись з питанням постійного користування більш предметно.Вважаю, що проведення спільних нарад з органами влади та безпосередньо фермерами сприятимуть покращенню правової обізнаності всіх без виключення суб’єктів обігу земель», – зауважив Олександр Лещинський, засновник ГО «Просвітня фундація з прав людини».

З матеріалами наради можна ознайомитись за посиланням:https://cutt.ly/RZi2RuJ

Переглядів: 10