Через незадовільну роботу податкової місцеві бюджети Львівщини щомісяця недоотримують приблизно чверть мільярда гривень

Понад 80% надходжень до обласного бюджету – це ПДФО, а через незадовільну роботу податкової з протидії нелегальній зайнятості та підприємствам «мінімізаторам» Львівщина щомісяця втрачає приблизно 250 млн грн.

Про це сьогодні, 25 серпня, під час брифінгу за підсумками міжвідомчої наради розповів перший заступник начальника Львівської ОВА Андрій Годик.

Як він пояснив, податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) є одним із бюджетоформуючих платежів дохідної частини місцевих бюджетів. При цьому основну частину в надходженнях цього платежу займає саме оподаткування заробітної плати та інших доходів громадян.

«ПДФО складає 70-80% надходжень до бюджетів територіальних громад та обласного бюджету. 64% ПДФО розподіляється в бюджети територіальних громад, 15% ПДФО – в обласні бюджети, 21% ПДФО –  в Державний бюджет. Для прикладу: 81% надходжень до обласного бюджету Львівської області складає саме ПДФО», – розповів Андрій Годик.

Відтак, протидія нелегальній зайнятості та підприємствам «мінімізаторам» повинна бути серед пріоритетних завдань Головного управління ДПС у Львівській області та Головного управління Держпраці у Львівській області.

Попри те, що за 2021 рік Львівська ОВА провела 9 засідань обласних робочих груп та 96 районних робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, станом на червень цього року у Львівській області є 3275 підприємств, в яких середня заробітна плата є нижчою законодавчо встановленого мінімуму – 6500 грн, а також 2523 підприємства, в яких середня заробітна плата наближена до мінімальної.

«Це тоді, коли середня заробітна плата по Львівській області за березень 2022 року, за даними ГУ ДПС у Львівській області, становить 14196 грн. Так, через незадовільну роботу з протидії нелегальній зайнятості та підприємствам «мінімізаторам» місцеві бюджети Львівської області недоотримують приблизно 250 млн грн щомісяця. А це кошти, які могли б бути спрямовані на соціально-економічний розвиток місцевих громад, потреби територіальної оборони, ЗСУ, підготовку укриттів, забезпечення закладів освіти. Якщо говорити мовою цифр, то це 100 нових «школяриків» або 25 тис нових бронежилетів 5 класу захисту чи 1 «Байрактар ТБ2»», – наголосив Андрій Годик.

Незважаючи на загальну позитивну динаміку надходження ПДФО, індикативні надходження ПДФО в місцеві бюджети Львівської області Головним управлінням ДПС у Львівській області не виконуються.

Так, за липень 2022 року недоотримано ПДФО у розмірі 140 млн грн.

«Тут не стоїть питання тиску на бізнес, який і так перебуває у складних умовах в силу об’єктивних причин воєнного стану. Ми піднімали перш за все питання перед Податковою і іншими контролюючими органами по тих суб’єктах господарювання та тих мережах, які і минулого року зловживали мінімізацією сплати даного податку. Воєнний стан не може бути інструментом продовження ухиляння зі сторони бізнесу в частині сплати податків чи бездіяльності контролюючого органу, якщо це його прямий функціонал і вони мають всі інструменти для цього», – додав Андрій Годик.

З презентацією «Аналіз ситуації зі сплатою податку на доходи фізичних осіб, акцизного податку та виплати заробітної плати СПД Львівської області» можна ознайомитись за посиланням.

За підсумками наради дали відповідне протокольне доручення всім суб’єктам, які дотичні до даної проблематики. Якщо ж питання не зрушиться з місця - Львівська ОВА інформуватиме про проблематику України, Міністерство фінансів та Кабінет Міністрів України.

Нагадаємо, раніше до Львівської ОВА неодноразово звертались суб’єкти господарювання щодо незрозумілого і непрозорого механізму діяльності Головного управління ДПС у Львівській області в частині прийняття рішення про відшкодування тому чи іншому суб’єкту господарювання ПДВ.

Так, минулого місяця начальник Львівської ОВА Максим Козицький підняв питання непрозорого механізму діяльності ДПС у Львівській області. Мова йшла про незрозуміле ухвалення рішень в ручному режимі щодо відшкодування тому чи іншому суб’єкту господарювання ПДВ.

Також, очільник Львівщини повідомив, що Львівська обласна прокуратура встановила, що низка підприємств надавали послуги з мінімізації податкових зобов’язань та штучного формування податкового кредиту іншим суб’єктам господарювання, шляхом документального відображення фінансово-господарських операцій, без їхнього реального проведення.