Легальна зайнятість – запорука стабільного майбутнього кожного працівника

Питання легалізації зайнятості населення є надзвичайно важливим. На жаль, сьогодні є не поодинокі випадки, коли роботодавці не укладають, а наймані працівники не наполягають на укладенні трудових договорів пр. прийомі на роботу. Чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим сумнівним «вигодам». Тому останнім часом доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин, тобто «нелегальної» зайнятості, виплатою заробітної плати «у конвертах». Без сумніву від цього страждає насамперед особа, яка погоджується на таку працю.Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників: гарантованого розміру заробітної плати; права на оплачувану відпустку, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами; права на оплату лікарняного; права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці; права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці; права не працювати у вихідний і святковий день; права на допомогу по безробіттю; права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань; права на зарахування виробничого стажу; права на гідне Пенсійне матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості.

Крім цього, використання прихованих трудових відносин призводить і до зменшення надходжень до бюджету держави, тоді як ці кошти могли б бути використані на добробут громади, на реалізацію програм соціально-економічного розвитку (будівництво доріг, забезпечення освітлення населених пунктів тощо).

До статті 24 КЗпП з 01.01.2015 року внесено зміни, згідно з якими працівник не може бути допущений до роботи без:

– укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням власника чи уповноваженого ним органу;

– повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (яким є Державна фіскальна служба України) про приймання працівника на роботу в порядку, установленому КМУ.

Відповідно до ст. 265 КЗпП юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

– фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ – у 30-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, а це складає станом на сьогодні – 111690 гривень;

– порушення інших вимог трудового законодавства – у відповідних розмірах зазначених у даній статті.

Отже, працівники, які одержують зарплату «в конверта», є заручниками самих себе. Без свідомості самих громадян, які повинні наполягати на узаконенні своїх конституційних прав на працю, це питання в повному обсязі не може бути вирішено. Сьогодні кожен працівник сам мусить вирішувати, що для нього є найголовнішим – жити одним днем, чи мати впевненість у завтрашньому дні і бути соціально захищеним.

Хотілося б, щоб питання легалізації оплати праці знайшло розуміння як серед населення, так і серед роботодавців, які використовують нелегальну працю, адже тільки так можна встановити діалог між органами влади, роботодавцями та працівниками, щоб кожен мешканець району мав офіційне оформлення на роботі, а значить соціальні гарантії.

Марія МОЧЕРАД,

в.о. начальника відділу взаємодії з роботодавцямиНовояворівської міської філіїЛьвівського обласного центру зайнятості.

Переглядів: 470