Затверджено Концепцію Державної соціальної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2023 року

10 жовтня Уряд на своєму засіданні ухвалив розпорядження Кабінету Міністрів України „Про схвалення Концепції Державної соціальної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2023 року”.

Зазначене розпорядження розроблено Міністерством соціальної політики України навиконання пункту 359 Плану пріоритетних дій Уряду на 2018 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 244-р. та в зв'язку з необхідністю нормативно-правового забезпечення умов запобігання домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

Щороку від насильства в Україні страждає близько 100 тисяч осіб, 90 % із яких – жінки.

Насильство, як одна із форм грубого порушення прав людини, є гострою соціальною проблемою, від якої страждають і жінки, і чоловіки, і діти. Найбільш вразливими є жінки та діти. Також до групи підвищеного ризику потрапляння у ситуацію насильства належать люди з інвалідністю, люди похилого віку, внутрішньо переміщені особи, жінки із сільської місцевості.

Постраждалі від домашнього насильства, переважно жінки, не можуть належним чином виконувати свої батьківські обов’язки, внаслідок чого зростає рівень соціального сирітства.

Метою прийняттяпрограми є забезпечення розбудови системи запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі відповідно до міжнародних стандартів і Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству” в умовах децентралізації та запровадження комплексних дій та заходів, спрямованих на зменшення масштабу цього явища.

Прийняття розпорядження створює можливості знизити рівень домашнього насильства, насильства за ознакою статі та забезпечити захист прав постраждалих осіб через удосконалення системи запобігання та протидії такому насильству, удосконалення відповідної нормативно-правової бази, запровадження дієвих механізмів взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

Виконанням програми будуть забезпечені:

зростання довіри громадян до суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, подолання психологічних та інших бар’єрів у прийнятті та реалізації рішень щодо звернення до цих суб’єктів з приводу такого насильства;

доступність і якість надання усіх необхідних соціальних послуг особам, постраждалим від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, у тому числі дітям, людям похилого віку, особам з інвалідністю, громадянам, що належать до інших вразливих груп, у загальних і спеціалізованих службах підтримки постраждалих осіб, визначених Законом України „Про запобігання та протидію домашньому насильству”;

зростання кількості притягнених до відповідальності кривдників;

спеціальну підготовку фахівців із числа суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, що забезпечуватиме підвищення якості надання відповідної допомоги;

підвищення рівня обізнаності населення з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, подолання негативних стереотипів і формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки, посилення ролі чоловіків у протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі;

підвищення якості оброблення та аналізу зібраних даних про домашнє насильство, у тому числі домашнє насильство стосовно дітей та насильство за ознакою статі, що дасть змогу проводити ефективний моніторинг виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству”.

Джерело:https://www.msp.gov.ua/news/16042.html