Мета деінституалізації – реалізація права кожної дитини на сім’ю

Влітку минулого року в Україні розпочалась деінституціалізація - 9 серпня 2017 року урядом було схвалено Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки і план заходів з реалізації її І етапу.

«Стратегію потрібно розглядати як процес реформування закладів заради реалізації права кожної дитини на проживання в сім’ї, отримання нею родини, в якій повною мірою будуть забезпечуватись інтереси дитини», – заявив директор Департаменту захисту прав дітей та усиновлення Мінсоцполітики Руслан Колбаса в інтерв’ю журналістам.

За його словами, наразі триває перший етап реалізації стратегії - створення регіональних планів. Кожен регіон готує власний план реформування, для цього потрібно провести оцінку наявності послуг в громаді, наявних інтернатних закладів, кількості дітей в закладах, проаналізувати причини їх потрапляння до них, щоби зрозуміти, які послуги треба впроваджувати, щоб жодна дитина не перебувала в інтернатному закладі.

Регіональні плани реформування мають бути затверджені у кожній області у 3 кварталі цього року.

Довідково

Згідно з даними державної статистичної звітності кількість дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку, на 01.01.2018 становила 71566 дітей, 21587 – дітей-сиріт, 49979 – дітей, позбавлених батьківського піклування.

У медичних, навчальних, виховних закладах, інших закладах або установах, в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 4413 дітей, у закладах соціального захисту дітей – 572 дитини.

В системі соціального захисту населення функціонує 44 будинки-інтернати із загальною кількістю вихованців/підопічних 5692 особи, з них 1952 дитини віком (від 4 до 18 років), які мають особливі освітні потреби.

Відповідно до розподілу дітей за родинним станом із загальної кількості дітей мають відповідний статус, зокрема дитини-сироти – 120 осіб, дитини, позбавленої батьківського піклування – 807 осіб.

Станом на 31.05.2018 (оперативні дані):

- усиновлено громадянами України 471 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, іноземними громадянами – 133 дитини;

В Україні станом на 31.03.2018 функціонує:

- 1 039 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 6 929 дітей;

- 3 646 прийомних сімей, в яких виховується 6 863 дитини.

У прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу виховується 13 792 дитини.

У сім’ях опікунів, піклувальників виховується 51 204 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

Загалом сімейними формами виховання (опіка, піклування, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу) охоплено 64 996 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Джерело: https://www.msp.gov.ua/news/15560.html