Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує

Як здійснюється скасування реєстрації ПРРО?

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що порядок застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) регулюється Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 № 317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547» (далі – Порядок № 317).

Порядок скасування реєстрації ПРРО встановлено розд. III Порядку № 317.

Так, відповідно до пп. 1, 2 розд. III Порядку № 317 реєстрація ПРРО діє до дати скасування реєстрації ПРРО, що здійснюється шляхом виключення його з реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій та закриття фіскального номера, який не підлягає використанню надалі.

Реєстрація ПРРО скасовується на підставі Заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F 1316604) (додаток 1 до Порядку № 317) (далі – Заява) з позначкою «Скасування реєстрації», яка подається засобами Електронного кабінету чи засобами телекомунікацій, або на підставі Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-ПРРО (ідентифікатор форми J1316701) (додаток 2 до Порядку № 317) з позначками «несправність» або «крадіжка пристрою чи компрометація ключа».

До подання Заяви про скасування реєстрації ПРРО суб’єкт господарювання має забезпечити передачу всіх копій створених ПРРО розрахункових документів з присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами до фіскального сервера, електронних фіскальних звітних чеків та повідомлень, передбачених Порядком № 317.

Пунктом 3 розд. III Порядку № 317 передбачено, що реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером, якщо:

- до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;

- щодо суб’єкта господарювання наявне судове рішення, що набрало законної сили, про ліквідацію у зв’язку з банкрутством або про припинення, що не пов’язане з банкрутством, про визнання недійсними установчих документів;

- щодо господарської одиниці, де використовується ПРРО, суб’єкт господарювання повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) як про закритий або такий, що не експлуатується суб’єктом господарювання (повідомлення за ф. № 20-ОПП);

- суб’єкта господарювання знято з обліку в контролюючих органах у інших випадках, передбачених ст. 67 ПКУ та Законом України від 15 березня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями.

- стосовно фізичної особи – підприємця наявні дані про те, що особа померла, оголошена померлою, визнана недієздатною або безвісно відсутньою, чи її цивільну дієздатність обмежено;

Повідомлення про скасування реєстрації ПРРО направляється суб’єкту господарювання засобами Електронного кабінету із зазначенням підстав (п. 4 розд. III Порядку № 317).

Тренінг щодо використання податкових сервісів

Днями фахівці Яворівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області  провели тренінг щодо подання звітності в електронному вигляді.

Платникам було надано роз’яснення, а також показано на практиці, як саме проходить процес електронного звітування, за допомогою яких програм формуються, підписуються та відправляються звіти. Податківці прокоментували, що звітність, надіслана «електронкою» через мережу Інтернет із застосуванням посилених сертифікатів кваліфікованого електронного надавача, крім економії часу, ще й потребує дублювання на паперових носіях, а також зберігання.

Для зручності платників в центрі обслуговування платників Яворівської ДПІ облаштовано робоче місця з доступом до мережі Інтернет зі встановленим програмним забезпеченням та інструкціями для подання звітності в електронному вигляді.

Звітність в електронному вигляді – просто та зручно. Адже така форма звітування дозволяє економити як час, так і кошти.

Про податкову знижку

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що платники податків мають змогу повернути частину коштів у вигляді податкової знижки у разі:

  • використання права на нарахування податкової знижки лише за наслідками

звітного податкового року. Таке право не продовжується та не переноситься на наступний рік, якщо громадянин не скористався своїм правом у встановлений строк;

  • понесення протягом звітного року витрат, дозволених до включення до податкової

знижки відповідно до п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України (далі – Кодекс);

  • якщо резидент має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а

також резидент – фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;

  • отримання доходу у вигляді заробітної плати або у вигляді дивідендів, крім сум

дивідендів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. При цьому загальна сума податкової знижки не може перевищувати суму річної заробітної плати, зменшену з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу (крім випадку, визначеного п.п. 166.4.4 п. 166.4 ст. 166 Кодексу). У разі включення до податкової знижки витрат, передбачених п.п. 166.3.10 п. 166.3 ст. 166 Кодексу, податкова знижка не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, отриманого у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

  • якщо витрати підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими

документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). Копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією про майновий стан і доходи (далі – декларація);

Декларація подається по 31 грудня включно року, наступного за звітним роком.

Зустріч з платниками податків щодо змін у законодавстві

Днями начальник Яворівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівські області Петро Шот провів зустріч з платниками податків, щодо правильності заповнення реквізиту «Призначення платежу».

Керівник зазначив, що помилки платників податків, допущені під час заповнення платіжок, призводять до несвоєчасного зарахування платежів до бюджету, виникнення податкового боргу і, відповідно, нарахування пені та штрафних санкцій.

Податківець звернув увагу платників, що для того, щоб сплачена сума вірно відобразилася в інтегрованих картках платників (далі - ІКП), необхідно чітко дотримуватись вимог наказу Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666 (із змінами), де у затвердженому Порядку в доступній формі описано як вірно заповнювати поле платіжного документа «Призначення платежу».

Петро Шот звернув увагу присутніх на зміни у правилах заповнення платіжних документів, пов’язані із набранням чинності з 1 квітня поточного року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» №2888 від 12.01.2023 року.

Керівник розповів про переваги використання єдиного рахунку. Зокрема це-зменшення затрат часу на формування платіжних доручень; уникнення непорозумінь зі зміною рахунків; зменшення кількості помилково сплачених грошових зобов’язань; сплата податків через інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет» в он-лайн режимі - 24/7; інформація щодо руху коштів на єдиному рахунку доступна платнику в електронному кабінеті в актуальному стані.

Петро Шот поінформував присутніх, що у 2023 році власники або користувачі земельних ділянок вперше сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) за свої земельні частки (паї) сільськогосподарського призначення.

У Яворівській ДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «Гаряча лінія»

Спливає термін деклараційної кампанії 2023, в рамках якої, громадяни, які отримали в 2022 році доходи, повинні подати до податкових органів декларацію про майновий стан і доходи. Власне, визначення об’єктів та суб’єктів обов’язкового декларування й стало темою чергового сеансу телефонного зв’язку «Гаряча лінія» старшого державного інспектора Яворівської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області Анастасія Грицан.

Пропонуємо найбільш актуальні запитання та відповіді на них.

  1. Хто повинен подавати декларацію про майновий стан і доходи в 2023 році?

Подавати декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) за минулий рік та сплачувати відповідні податки і збори – конституційний обов’язок громадян та їх особиста підтримка держави, її фінансової безпеки та обороноздатності.

До випадків, за яких платники податку – фізичні особи зобов’язані самостійно обчислити суми податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) та військового збору, що підлягають сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання до податкового органу податкової декларації, встановлених розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), відносяться:

- отримання окремих видів доходів від податкових агентів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (п. п. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу) (суми заборгованості, за якими минув строк позивної давності; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо тощо);

- отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (п. п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу) (спадщина, подарунки, від оренди майна іншій фізичній особі, доходи від операцій з продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна, у випадках, передбачених Кодексом тощо);

- отримання іноземних доходів  (п. п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу);

- при отриманні доходів від підприємницької діяльності фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) (ст. 177 Кодексу);

- при отриманні доходів від проведення незалежної професійної діяльності особами, які провадять незалежну професійну діяльність (ст. 178 Кодексу);

- набуття статусу резидента України іноземцем (п. п. 170.10.4 п. 170.10 ст. 170 Кодексу). Такі особи мають відобразити в податковій декларації доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи.

  1. Хто звільнений від подання декларації про майновий ста і доходи?

Кодексом передбачені випадки, за яких платник податку звільнений від подання податкової декларації при отриманні доходів:

- від податкових агентів, які згідно з розділу IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу;

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу;

- у вигляді об’єктів спадщини, які згідно з розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.

Переглядів: 6