Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області інформує

Щодо проведення Яворівською ДПІ сеансу телефонного зв’язку «Гаряча лінія» з питань застосування РРО та/або ПРРО

У Яворівській ДПІ ГУ ДПС у Львівській області 22.07.2022 року проведено сеанс телефонного зв’язку «Гаряча лінія» з питань сфери застосування РРО та/або ПРРО.

Так, відповідаючи на питання начальник ДПІ Петро ШОТ, зазначив, що суб’єкти господарювання мають можливість користуватися як апаратним, так і програмним РРО – це може бути програма, чи додаток на смартфон, планшет, комп’ютер, який дозволяє з будь-якого пристрою сформувати розрахунковий документ. Відповідне програмне забезпечення надається ДПС суб’єктам господарювання безкоштовно.

Поряд з безкоштовними ПРРО платники податків можуть використовувати будь-який представлений на ринку програмний РРО відповідно до своїх фінансових можливостей та функціональних потреб.

Для більш детального ознайомлення з роботою безкоштовного програмного рішення запропоновано відвідати банер «Програмні РРО» на офіційному вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/, де можна знайти найактуальнішу інформацію, нормативні акти, роз’яснення, відеоуроки щодо використання програмних РРО.

Також, в платників виникали питання «Як застосовувати РРО/ПРРО, якщо відсутній інтернет, а терміни перебування в режимі офлайн обмежені?» на що зазначено, що враховуючи складні та не передбачувані ситуації, які склалися з військом станом, високою ймовірністю є складнощі в доступі до мережі інтернет, тому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 року №2120, внесено зміни в частині строків режиму офлайн, так проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених абзацами третім і четвертим статті 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР, зі змінами та доповненнями.

У ході заходу було надано вичерпні відповіді на питання, які задавали платники податків.

У Яворівській ДПІ проведено практикум на тему: "Електронний кабінет – сервіс ДПС для отримання послуг в режимі он-лайн"

Яворівською ДПІ Головного управління у Львівській області на постійній основі проводиться інформаційно-роз’яснювальна кампанія по пропагуванню використання електронних сервісів ДПС.

25 липня 2022 року в приміщенні Яворівської ДПІ старшим державним інспектором  Наталією Британ проведено практичне заняття з суб’єктом господарювання з питання використання платником податків електронних послуг - персонального Електронного.

Під час зустрічі висвітлені питання переваг користування електронним кабінетом платників податків, що дозволяє працювати з органами податкової служби в режимі реального часу, не виходячи з дому.

Призначення Електронного кабінету платника податків - надання платнику податків можливості реалізувати свої обов’язки та права у сфері оподаткування в режимі on-line. Зокрема:

підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді;

переглядати дані картки особового рахунка про стан розрахунків з бюджетом (нараховано, сплачено, переплата, податковий борг, штрафні (фінансові) санкції, пеня);

формувати та заповнювати платіжні документи щодо сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету;

здійснювати сплату податків, зборів та інших платежів до бюджету за допомогою банківських систем типу Іетернет-банкінг;

здійснювати офіційне листування з органами ДФС України з питань оподаткування, отримувати консультаційні послуги (урежимі реального часу або за попередньо надісланими питаннями), замовляти та отримувати адміністративні послуги;

оперативно переглядати актуальні, а також архівні відомості, які надано платником податків або сформовано на підстпві наданих ним до дПС документів (дані обліку, дані щодо об’єктів оподаткування, інформацію про результати перевірок, інформацію про доходи фізичної особи тощо).

Таким чином, кабінет електронних послуг – це спілкування та листування з органами ДПС без необхідності відвідувати податкову інспекцію, спрощення процедур подання звітності, ведення реєстру податкових накладних, зменшення паперового навантаження, зменшення часу на отримання неохідних довідок.

Це швидко, зручно та безпечно, особливо у реаліях сьогодення.

Одноразове добровільне декларування

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області доводить до відому фізичних осіб, що до 1 вересня 2022 року громадяни  України мають право задекларувати активи, з яких не були  сплачені податки, та таким чином легалізувати їх. Ця можливість надана нормами закону України про проведення одноразового добровільного декларування від 15 червня 2021 року № 1539-IX.

       Декларування активів здійснюється виключно за бажанням громадянина, який має право на таке декларування.

      Збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування – це одноразовий обов’язковий платіж, розмір якого самостійно розраховується декларантом з вартості належних йому активів з урахуванням ставок такого збору та відображається ним в одноразовій(спеціальній) добровільній декларації, а саме:

- одноразове (спеціальне) добровільне декларування –це процедура, яка вимагає дій платника податків щодо подачі спеціальної податкової декларації;

- декларуванню підлягають саме активи (а не доходи!), які належать фізичній особі на праві власності, які розміщені на території України та/або за її межами, що були одержані (набуті) фізичною особою протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування ( отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або не в повному обсязі податки і збори ;

активи, які фізична особа не задекларувала в порушення податкового та валютного законодавства, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021

     Згідно з нормами закону не визначено часових рамок набуття активів за рахунок доходів, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.

Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо декларантом в електронній формі через електронний кабінет платника.

Застосування РРО або ПРРО при здійсненні розрахункових операцій

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що з 1 січня  2022 застосування РРО або ПРРО при здійсненні розрахункових операцій є обов’язковим для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку 2 – 4 групи. Реєстратори розрахункових операцій не є обов’язковими для фізичних осіб – підприємців, які перебувають на І групі спрощеної системи оподаткування, або вони здійснюють роздрібну торгівлю на території сіл, проте у такому випадку при здійсненні розрахункових операцій слід застосовувати  розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій.

Згідно змін, внесених Законами України від (3 березня 2022 року № 2118-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» та від 15 березня 2022 року № 2120- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» Розділ ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», доповнено пунктом 12, який з урахуванням змін визначає, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону № 265/95-ВР не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.

Отже, законодавством встановлено, що під час дії воєнного стану на території України санкції згідно Закону № 265/95-ВР можуть застосовуватись лише за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, всі інші санкції за порушення вимог Закону № 265/95-ВР в цей період не застосовуються.

Разом з тим, контролюючі органи в цей період не позбавлені права виявляти й інші порушення вимог Закону, за які порушників можна буде притягнути до відповідальності після припинення або скасування воєнного стану на території України та/або внесення відповідних законодавчих змін до Закону №265/95-ВР.

Який порядок розрахунків у разі відключення електроенергії або в період ремонту РРО та ведення КОРО?

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє, що згідно з п. 1 глави 1 розд. II Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 із змінами та доповненнями (далі – Порядок реєстрації КОРО), суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім суб’єктів господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО) або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, зобов’язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО).

Суб’єкти господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, у разі необхідності та за власним бажанням можуть:

-         зареєструвати КОРО у порядку та строки, визначені пп. 7, 8 глави 1 розд. II Порядку реєстрації КОРО;

-         скасувати реєстрацію КОРО та припинити її застосування.

Форму КОРО на РРО наведено в додатку 1 до Порядку реєстрації КОРО (п. 3 глави 1 розд. II Порядку реєстрації КОРО).

Відповідно до п. 9 глави 4 розд. II Порядку реєстрації КОРО, у розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, обліковуються розрахункові квитанції, використані під час відключення електроенергії або в період ремонту РРО. Графи 1 - 5 заповнюються до початку використання розрахункової книжки (далі – РК), графи 6 - 8 – до початку реєстрації розрахункових операцій за допомогою РРО після відновлення постачання електроенергії чи встановлення РРО після ремонту.

Якщо початок та закінчення одного циклу використання РК при відключенні електроенергії чи на період ремонту РРО припадають на різні робочі дні, за кожний робочий день у розд. 2 КОРО на РРО здійснюються окремі записи, при цьому графи 1, 2 заповнюються тільки в перший, а графа 8 – тільки в останній день одного циклу використання РК.

Крім того, на підставі даних розрахункових квитанцій щодня здійснюються записи в розд. 1; до запису за перший день слід включити дані про відповідні суми (графи 3 - 10) за контрольною стрічкою з початку робочого дня до моменту виходу з ладу РРО або відключення електроенергії. У записі за даними фіскального звітного чека, роздрукованого після відновлення роботи на РРО, необхідно зазначити, за які попередні дати підсумовані дані в цьому фіскальному чеку (п. 10 глави 4 розд. II Порядку реєстрації КОРО).

Згідно з п. 10 розд. III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 із змінами та доповненнями, якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням КОРО та РК, після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням РК, а також відповідно до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам’яті) – за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою податку на додану вартість, акцизного податку або іншого податку (збору), після чого слід виконати Z-звіт. За потреби виконується операція «службове внесення» на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік можна подати засобами електронного зв’язку

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує про можливість подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) до контролюючого органу засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Для подання декларації необхідно мати кваліфікований електронний підпис, який під час воєнного стану подовжено. Таку постанову ухвалив Уряд на період дії воєнного стану в Україні.

Декларацію можна подати, скориставшись сервісом «Електронний кабінет» за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua, який працює цілодобово, у режимі реального часу.

Для подання декларації необхідно перейти у режим «Декларація про майновий стан і доходи» та заповнити декларацію.

У разі необхідності виправлення виявлених помилок, що містяться у раніше поданій декларації, у майбутніх податкових періодах платник податку може надіслати до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію (з урахуванням строків давності, визначених Податковим кодексом України) за формою чинною на час подання уточнюючої декларації, також скориставшись «Електронним кабінетом.»

За допомогою приватної частини сервісу «Електронний кабінет» можна також отримати відомості про отримані доходи з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.

«Електронний кабінет» – це один із найбільш функціональних електронних сервісів державної податкової служби, важливість використання якого особливо зросла під час карантину, так як забезпечує дистанційні комунікації з податковими органами.

Також, звертаємо увагу, що Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» виключено можливість, встановлену на період дії воєнного, надзвичайного стану, для платників, які зобов’язані подавати звітність в електронному вигляді, подавати до контролюючого органу податкову звітність та інші документи в паперовій формі.

Задекларовані податкові зобов’язання необхідно сплатити до 31 липня

Яворівська  ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області нагадує, що триває щорічна кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2021 році.

Відтак, декларуванню підлягають доходи, отримані від осіб, що не є податковими агентами, тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи. декларуванню підлягають доходи, отримані від осіб, що не є податковими агентами (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів належать доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам, успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини або договору дарування за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, надавали репетиторські послуги та ряд інших.

Також необхідно задекларувати доходи, отримані від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. Це, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також дохід від операцій з цінними паперами, а також необхідно задекларувати іноземні доходи тощо.

Звертаємо увагу, що декларацію можна подати в електронній формі, скориставшись електронним сервісом ДПС Електронний кабінет.

Слід пам’ятати, що податкові зобов’язання, визначені такими фізичними особами у деклараціях, необхідно сплатити не пізніше 31 липня 2022 року.

Переглядів: 0