Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області  інформує

У Яворівській ДПІ відбулася зустріч з платниками податків

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області  інформує.

Днями за участі  начальника Яворівської державної податкової інспекції Головного управління  ДПС у Львівській області  Петра Шота відбулася зустріч для платників податків на тему: «Про новації податкового законодавства в умовах воєнного стану».

Петро Шот повідомив про Закон України від 21 вересня 2022 року № 2618-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану».

У ході заходу обговорено питання отримання податкової знижки; щодо продовження строку проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб до 01 березня 2023 року; застосування РРО; трудових відносин.

Петро Шот розглянув основні вимоги щодо Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», що набрав чинності з 01 січня 2022 року.

Гаряча лінія з питань одноразового (спеціального) добровільного декларування

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє, що 07.11.2022 року було проведено «гарячу лінію» з надання відповідей платникам з питань одноразового декларування. На запитання платників відповідав начальник інспекції Петро Шот.

     Одним із актуальних питань, було запитанням: «Які позитиви запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування для платників податків?»

       Податківці повідомляють, що позитивами запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування для платників податків є:

 - Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це право на цивілізовану легалізацію активів, які були приховані від оподаткування.

-  Держава дає можливість повернути гроші та інші активи у прозорий легальний обіг. Це можуть зробити, наприклад, ті, хто отримував зарплату у конверті, працював без оформлення трудових відносин тощо.

- Громадяни можуть задекларувати свої активи, з яких не були сплачені податки, за ставками 5 % (загальна ставка), 9 % (для закордонних активів), 2,5 % (для активів у вигляді ОВДП) та крім того, можуть обрати альтернативні ставки 6 %, 11,5 %, 3 % відповідно, з можливістю сплати податкового зобов’язання трьома рівними частинами.

-  Подача одноразової (спеціальної) добровільної декларації  є правом, а не обов’язком фізичної особи. Декларант звільняється від кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності у випадку декларування активів, з яких не були сплачені податки.

Зустріч з платниками податків щодо змін у податковому законодавстві

З метою забезпечення роз’яснювальної кампанії з важливих питань податкового законодавства, відбулась зустріч фахівців Яворівської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області з платниками податків.

Під час заходу податківець розповіла присутнім про новації податкового законодавства та нагадала про основні вимоги Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».

Нагадала платникам про право на податкову знижку, яким можна скористатись під час кампанії декларування громадянами доходів, отриманих у 2021 році, яка стартувала 1 січня 2022 року та закінчується 31 грудня 2022 року (включно).

Окремо на зустрічі обговорювались питання щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій в умовах воєнного стану, оформлення трудових відносин з найманими працівниками, одноразового (спеціального) добровільного декларування та правильного заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжних документів.

До уваги громадян! Податкова знижка на навчання

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує платникам, що держава підтримує здобувачів освіти, зокрема, шляхом повернення з бюджету частини податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати, по витратам понесеним на навчання. Тобто надається право на податкову знижку на навчання. Таке право передбачене статтею 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Тобто надається право на податкову знижку на навчання. Таке право передбачене статтею 166 ПКУ.

При розрахунку податкової знижки враховуються витрати, понесені за навчання у вітчизняних закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти за здобуття відповідної освіти за себе та/або члена сім'ї першого ступеня споріднення та/або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір'ю, батьком-вихователем, матір'ю-вихователькою.

Разом з тим є декілька умов для отримання податкової знижки:

податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;

загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 ПКУ;

якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Закон України №1914: зміни до Податкового кодексу України щодо податкової знижки

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє.

Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) щодо податкової знижки.

Зокрема, пунктом 22. Підрозділу 1. Розділу ХХ ПКУ установлено, що за результатами податкових (звітних) періодів за 2022 рік у складі витрат від провадження певного виду незалежної професійної діяльності, а також у складі витрат фізичної особи - підприємця від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, можуть враховуватися документально підтверджені витрати у вигляді вартості майна, в тому числі грошові кошти, що добровільно перераховані (надані, передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та/або грошові кошти, перераховані на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів.

Бюджет України на 2023 рік: які зміни чекають на ФОПів

Верховна Рада 3 листопада затвердила бюджет України на 2023 рік. Він передбачає фіксовані мінімальну зарплату і прожитковий мінімум, за якими розраховуються ліміти річного доходу, ставки єдиного податку та єдиного соціального внеску для ФОПів.

Так, впродовж усього наступного року мінімальна зарплата становитиме 6 700 гривень, а прожитковий мінімум – 2 684 гривні.

Ліміти річного доходу для ФОП у 2023 році

Ліміт доходів фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування є граничною межею заробітку ФОПа, при перевищенні якої його можуть перевести на загальну систему оподаткування. Показник прив'язаний до мінімальної зарплати, тож у 2023 році ліміти будуть такими:

  • 1 група ФОП – 1 118 900 гривень або 167 розмірів мінімальної зарплати;
  • 2 група – 5 587 800 гривень або 834 мінімальні зарплати;
  • 3 група (однаково для платників та неплатників ПДВ) – 7 818 900 гривень або 1 167 мінімалок.

Єдиний податок (ЄП)

Суми єдиного податку для 1 та 2 груп ФОПів прив'язані до прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати відповідно. Так, у 2023 році сума ЄП щомісяця для них складатиме:

  • 1 група ФОП – 268,4 гривні, тобто 10% від прожиткового мінімуму;
  • 2 група ФОП – 1 340 гривень, тобто 20% від мінімальної зарплати.

Водночас, для 3 групи ФОП ставки у 2023 році не зміняться, якщо порівнювати з поточним роком:

  • 5% від суми доходів для неплатників ПДВ;
  • 3% від суми доходів для платників ПДВ;
  • спеціальні 2% для неплатників ПДВ на час дії воєнного стану.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

Розміри єдиного соціального внеску у 2023 році будуть такими:

  • мінімальний ЄСВ – 1 474 гривні на місяць;
  • максимальний ЄСВ – 22 110 гривень на місяць.

Так, ставка ЄСВ за себе для ФОПів становитиме 4 422 гривні за кожен квартал 2023 року, або 22% від чинної мінімальної зарплати щомісяця.

Алгоритм отримання електронного ключа через сервіс Приват24

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що для електронного спілкування з органами ДПС необхідний кваліфікований електронний підпис, який кожен бажаючий може отримати у будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів, у тому числі самостійно за допомогою Інтернет-банкінгу.

Для отримання електронного ключа через сервіс Приват24 необхідно дотримуватися наступного алгоритму:

1). Авторизуватись у Приват24.

2). У меню «Сервіси» обрати «Бізнес», «Електронний цифровий підпис для фізичної особи».

3). Підтвердити правильність даних.

4). Створити та підтвердити пароль.

5). Після отримання SMS-повідомлення ввести код підтвердження.

6). Підтвердити згоду на обробку персональних даних, натиснути «Далі».

7). Електронний підпис автоматично завантажиться на комп’ютер в папку «Завантаження» або іншу папку, яка вказана в налаштуваннях.

Відеоінструкція з питання отримання електронного ключа через Приват24  знаходиться за посиланням: https://youtu.be/wRY_xi4WVO4

ФОПам не зарахують страховий стаж без сплати ЄСВ

Як ми вже повідомляли раніше, ФОП дозволено не сплачувати ЄСВ з 01.03.2022 року до закінчення воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення або скасування.

    Володимир Зеленський підписав Закон України  від 18.10.2022 р. № 2682-IX, яким внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та деяких інших законів України, щодо захисту прав фізичних осіб під час воєнного стану та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю.

    Цим законопроєктом спочатку передбачалося, що для фізичних осіб - підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерського господарства, які не сплачували страхові внески в період дії воєнного стану, такий період буде включатися до страхового стажу та буде вважатися, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску.

    Проте, Міністерство фінансів України у своєму висновку до законопроєкту зазначило, що реалізація його положень може мати негативний вплив на бюджет Пенсійного фонду, а вартісна величина впливу законопроєкту буде залежати від кількості ФОПів, які не сплатять страхові внески у період воєнного стану  та періоду, за який таким особам буде зараховано страховий стаж без сплати ЄСВ.

   Крім того, Головне науково-експертне управління Апарату ВРУ  звертає увагу, що: надання соціальних послуг та виплата матеріального забезпечення застрахованим особам безпосередньо залежить від сплати ЄСВ, у зв’язку з цим, у разі звільнення зазначених осіб від сплати необхідно буде визначити джерело фінансування та забезпечити його сплату.

   Враховуючі ці аргументи, Рада відмовилася від ідеї зараховувати страховий стаж без сплати ЄСВ.

    Отож, якщо підприємець не сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), він не набуває страхового стажу.

Переглядів: 0