Актуальні питання застосування РРО та/або ПРРО під час «гарячої лінії»

Актуальні питання застосування РРО та/або ПРРО під час «гарячої лінії»

В Яворівській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Львівській області  відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з актуальних питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та програмних РРО.

На запитання платників податків відповідав  начальник Яворівської ДПІ Петро Шот.

Питання: Чи працює програмний РРО, якщо немає інтернету?

Відповідь: Дозволено на період дії воєнного стану проводити розрахункові операції на ПРРО в режимі офлайн понад строки, що визначені у статті 5 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями. У разі тимчасової відсутності мережі «інтернет» платники податків можуть використовувати фіскальні номери з діапазону, сформованого сервером ДПС.

Питання: Які способи отримання фіскального чеку покупцем за оплачені товари (послуги) через ПРРО?

Відповідь: Законом України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» встановлено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів або наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій, або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Питання: Що робити, якщо ПРРО не дає змоги закрити зміну?

Відповідь: Якщо по завершенні робочого дня ПРРО не дає можливості закрити зміну, слід встановити вид несправності, що стався. Можливі два варіанти поломки.

Якщо вийшло з ладу програмне забезпечення, потрібно оновити його версію. Після цього повторити процедуру закриття зміни.

Коли ж причина у несправності пристрою, слід подати Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-ПРРО. Після відновлення роботи пристрою потрібно подати Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО.

У Заяві має бути позначка про відновлення роботи.

Засідання «круглого столу» в Яворівській ДПІ щодо змін у податковому законодавстві в умовах воєнного стану

Начальник Яворівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області Петро Шот провів засідання «круглого столу» з платниками податків на тему «Зміни у податковому законодавстві в умовах воєнного стану».

В ході спілкування податківець нагадав присутнім, що до 01 березня 2023 року громадяни України, які мають у власності валютні цінності, рухоме або нерухоме майно, придбані за кошти, з яких не сплачувались податки мають право подати одноразову добровільну декларацію із зазначенням таких активів та сплатити одноразовий збір за ставками від 2,5 до 9 відсотків. Також фахівець наголосив, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається в електронній формі через Електронний кабінет платника.

Петро Шот повідомив про основні положення законів України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» та від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».

Нагадав про відповідальність, яку несуть роботодавці в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску та податків.

Наприкінці обговорювались питання щодо порядку отримання податкової знижки, правильного заповнення реквізиту «Призначення платежу» та здійснення розрахунків за готівку з обов’язковим застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних РРО.

Під час засідання учасники заходу отримали відповіді на запитання та друковану продукцію.

Яворівська  ДПІ: податківці радять платникам користуватися сервісом «Електронний кабінет платника»

У Яворівській ДПІ податківці інформують платників про популярний сервіс від ДПС «Електронний кабінет платника». У податковій інспекції постійно проводять тренінги з підприємцями та громадянами щодо найпопулярніших сервісів Е-кабінету. Так, через Електронний кабінет можна не лише формувати та передавати до ДПС податкову звітність, переглядати картки особового рахунку, а ще отримувати різні податкові адміністративні послуги:

- перегляд інформації про реєстраційні дані, дані про об’єкти оподаткування;

- перегляд податкових повідомлень – рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;

- подання декларації про майновий стан і доходи, в тому числі для отримання податкової знижки;

- отримання відомостей про суми виплачених доходів з ДРФО;

- подання заяв за ф. № 1ДР, ф. № 5ДР, копій документів;

- сплата податків, зборів, платежів.

Фахівці Яворівської ДПІ також роз’яснюють платникам, які документи необхідно підготувати для подання звітності:

- файли з ключами електронного підпису;

- знати суму доходу, отриманого від підприємницької діяльності;

- знати суму сплаченого єдиного податку;

- знати суму сплаченого ЄСВ.

Нагадаємо, щл вхід в «Електронний кабінет платника» здійснюється за адресою cabinet.tax.gov.ua, або через офіційний вебпортал ДПС.

Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг

Яворівська ДПІ: про застосування РРО/ПРРО, податкову амністію та електронні сервіси розповіли податківці платникам

Нещодавно начальник Яворівської ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Петро Шот провів чергову зустріч із платниками податків, під час якої ознайомив їх з актуальними питаннями податкового законодавства.

Посадовець поінформував, що з 1 вересня минулого року громадяни мають можливість легалізувати свою власність, придбану до 1 січня 2021 року за кошти, податки з яких не були сплачені. Він роз’яснив, хто з громадян може скористатися правом на податкову амністію та які об’єкти підлягають декларуванню. При цьому Петро Шот наголосив, що у добровільній декларації не потрібно вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів. «Для реалізації права на податкову амністію декларанту необхідно подати одноразову декларацію в електронному вигляді через Електронний кабінет платника», – зазначив податківець.

Лектор також нагадав, що з 1 січня 2022 року всі підприємці – платники єдиного податку II-IV груп, незалежно від виду діяльності та обсягу доходу, які здійснюють розрахунки за товар готівкою або за допомогою платіжних карток, зобов’язані застосовувати РРО або ПРРО. «Підприємці ж, які здійснюють діяльність у селах та селищах, у випадках, передбачених законодавством, розрахункові операції можуть проводити із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку  книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок», – додав він.

Також Петро Шот звернув увагу на переваги застосування ПРРО, зазначивши, що безкоштовною є не лише сама програма, але і її підтримка. Програмне забезпечення можна завантажити з сайту ДПС на смартфон, планшет, комп’ютер чи будь-який інший гаджет, який має операційну систему та підключений до Інтернет.

Керівник інспекції розповів присутнім і про можливість отримати податкову знижку від держави за певні види понесених торік витрат. При цьому зазначив, що претендувати на неї можуть виключно ті громадяни, які є платниками податку на доходи фізичних осіб, тобто мають офіційні оподатковані доходи у вигляді зарплати. Також нагадав, що для нарахування податкової знижки потрібно подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Разом із декларацією необхідно надати платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копії договорів, у яких обов’язково повинно бути відображено вартість послуг і строк оплати за такі послуги.

На завершення зустрічі, Петро Шот нагадав про електронні сервіси ДПС, зокрема про Електронний кабінет платника, за допомогою якого платники можуть подати заяву, надати до контролюючого органу податкову звітність, дізнатись про  стан розрахунків з бюджетом тощо.

Щодо термінів подання платниками єдиного податку І та ІІ груп декларації платника єдиного податку та строки сплати податку

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє.

Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.

У разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (фізичні особи – підприємці) груп, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПКУ.

Сплата єдиного податку платниками, зокрема першої та другої груп здійснюється за місцем податкової адреси.

Зміни з акцизного податку про які треба знати СГ при здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області інформує щодо змін в порядку обчисленні акцизного податку. Зокрема, з 1 травня 2022 року набули чинності норми Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» відносно перенесення на виробників та імпортерів обов’язку сплачувати 5 % акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, який сплачувався СГ роздрібної торгівлі.

Заразом, тільки до 1 січня 2023 року, сплата акцизного податку з реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів (тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну), вироблених до 1 квітня 2022 року, в тому числі іноземними виробниками, та не реалізованих кінцевим споживачам до 1 квітня 2022 року, здійснюється у порядку та на умовах, що діяли до 1 квітня 2022 року.

Так само, з 1 травня 2022 року, набрав чинності Закон України від 21 квітня 2022 року № 2218-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік»»,  яким перенесено дату введення в дію змін до Бюджетного кодексу України щодо впровадження в дію порядку зарахування до місцевих бюджетів 5 % акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, який сплачується їх імпортерами й виробниками. Цей термін перенесено з 1 січня 2023 року на 1 травня 2022 року.

Варто зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2022 № 515 «Деякі питання зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» затверджено Порядок, який визначає механізм зарахування акцизного податку з реалізації СГ роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах до відповідних бюджетів місцевого самоврядування.

Принцип цього механізму полягає в тому, що акцизний податок  розподіляється між бюджетами місцевого самоврядування за частками, які визначаються Державною податковою службою щомісяця, пропорційно до обсягів вартості реалізованої СГ торгівлі тютюнової продукції на відповідній території за останній (податковий) звітний місяць з урахуванням даних реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі програмних.

Закон України № 1914: новації для фізичних осіб

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області надає роз’яснення: Закон України від 30 листопада 2021 року №1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», зокрема, підрозділ 1 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (ПКУ) доповнено новими пунктами, відповідно до яких:

- до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) не включаються суми доходів, отриманих платником ПДФО у вигляді часткової або повної компенсації відсоткових (процентних) ставок, яка виплачується в рамках бюджетної програми «Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва» та державної програми впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян житлом на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України, а також суми коштів, отриманих платником ПДФО на безповоротній основі від Фонду розвитку інновацій (п.18 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ);

- дохід, отриманий платником ПДФО від продажу (відчуження) майнових прав чи отриманий у результаті виконання зобов’язання, право вимоги за яким було посвідчено відповідними майновими правами, може бути зменшений на вартість таких майнових прав, що була задекларована особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозділу 9 прим.4 розділу XX ПКУ (п. 19 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ).

Визначено, що за результатами 2021 та 2022 років при реалізації права на податкову знижку відповідно до положень ст. 166 ПКУ до податкової знижки платника ПКУ у звітному податковому році в повному обсязі включаються витрати на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, придбання лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, необхідних для лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого або витягу з Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я, витрати на вакцинування для профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також витрати на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених страховику-резиденту за договорами страхування на випадок захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, такого платника ПДФО та членів його сім’ї першого ступеня споріднення (п. 20 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ).

Особи, які можуть скористатись одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням та хто не може бути декларантом

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує.

Згідно з абзацом першим п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до ПКУ є чи були платниками податків.

При цьому, визначення фізичної особи як «резидента» для ПКУ регулює п.п. «в» п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, відповідно до якого:

фізична особа – резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім’ї або її реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності.

Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

Якщо всупереч закону фізична особа – громадянин України має також громадянство іншої країни, то з метою оподаткування цим податком така особа вважається громадянином України, який не має права на залік податків, сплачених за кордоном, передбаченого цим Кодексом або нормами міжнародних угод України.

Якщо фізична особа є особою без громадянства і на неї не поширюються положення абзаців першого – четвертого п.п. «в» п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, то її статус визначається згідно з нормами міжнародного права.

Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому ПКУ, або її реєстрація як самозайнятої особи.

Відповідно до абзаців другого – четвертого п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ декларантами не можуть бути особи, які станом на дату початку періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави, або є особами, дієздатність яких обмежена і над такими особами встановлена опіка/піклування.

Декларантами також не можуть бути особи, які за будь-який період, починаючи з 01 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції, передбачені п. 37 частини першої ст. 1 Закону України від 06 грудня 2019 року № 361-ІХ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Декларантами не можуть бути особи, стосовно яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України від 14 серпня 2014 року № 1644-VII «Про санкції» із змінами та доповненнями.

Про завантаження програмного забезпечення «Програмний реєстратор розрахункових операцій»

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області інформує.

Суб’єкт господарювання може завантажити програмне забезпечення «Програмний реєстратор розрахункових операцій» скориставшись вебпорталом Державної податкової служби України за посиланням: Головна>БАНЕР>Програмні РРО>Програмний реєстратор розрахункових операцій.

Для завантаження програмного забезпечення потрібно скористатись будь-яким браузером (для Google Chrome існують окремі налаштування для завантаження файлів з ftp).

Помилки, які виникають при формуванні фіскального чека

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області звертає увагу, що у разі виникнення у суб’єкта господарювання (користувача програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО)) в програмному рішенні «ПРРО Каса» (Windows/Android) при формуванні фіскального чека помилок: «помилка в реєстрації чека» або «не можливо фіскалізувати чек», такому суб’єкту господарювання потрібно перевірити наявність зв’язку з фіскальним сервером.

Разом із повідомленням про помилку надходить розшифрування причини відмови, це можуть бути:

- втрати зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером та відмовою суб’єкта господарювання перейти в режим офлайн;

- суб’єкт господарювання здійснював спроби працювати з двох різних пристроїв на одному ПРРО не закривши робочу зміну на одному з пристроїв, внаслідок чого була порушена локальна нумерація документів.

Переглядів: 0