Реформування пенсійної системи

    На сьогоднішній день можемо говорити про основні напрями реформування пенсійної системи, проте жодного офіційного документу не опубліковано. Законопроект буде вперше  презентований на засіданні Ради реформ, після цього він буде направлений до парламенту і почнеться його обговорення.

    Проект закону передбачає осучаснення пенсій, скасування податку з  пенсій працюючим пенсіонерам (тобто це люди, які є пенсіонерами і працюють одночасно, - їм виплачується пенсія на рівні 85 % від призначеного розміру, але не менше, ніж півтора розміру прожиткового мінімуму) , немає жодних змін щодо встановлення пенсійного віку, єдині для всіх правила при нарахуванні пенсій. Законопроект щодо реформування пенсійної системи вводить чесні і прозорі правила визначення розміру пенсій для всіх громадян без огляду на статус і місце роботи.

Головним аспектом змін в пенсійному забезпеченні буде осучаснення. На даний час на розмір пенсії впливає три показники : розмір середньої зарплати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії; індивідуальний коефіцієнт зарплати (співвідношення розміру отримуваної зарплати по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески); коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки 1 року страхового стажу. Перша складова цієї формули, залежно від року виходу на пенсію, коливається від 1197,91 грн.(для пенсіонерів які вийшли на пенсію до 2008 року) до 3764,40 грн. (для тих хто вийшов на пенсію в 2017 році). Згідно реформи планується встановити середню на рівні 3764,40 грн.Друга складова є індивідуальна для всіх і залишається без змін.  Третя – коефіцієнт стажу. На сьогодні він збільшується на 1,35., в новій  формулі - 1. Для прикладу: пенсія призначена в 2007 році, стаж 35 років, індивідуальний коефіцієнт зарплати 1,5 . Розмір основної пенсії складає : 1197,91x 1,5 x (0,35x1,35) = 849 грн. виплата не менше мінімальної 1312 грн. Після реформи 3764,40x1,5 x 0,35 = 1976,31 грн.

При цьому в результаті зміни коефіцієнта З 1,35 до 1 ніяких змін розміру пенсій у бік зменшення не відбудеться.

Єдині правила будуть введені і відносно термінів виходу на пенсію. Зокрема, законопроектом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій з 1 січня 2018 року скасовуються особливі умови виходу на пенсію для всіх громадян, крім військовослужбовців, яким буде призначатися пенсійне забезпечення за вислугу років.

Зміни торкнуться також механізму відшкодування роботодавцем витрат Пенсійного фонду на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах (працівники, зайняті на роботах у шкідливих умовах за списком №1 і №2).

Так, з 1 жовтня 2017 року буде замінено механізм відшкодування пенсій для таких категорій працівників за віком на пільгових умовах за рахунок сплати роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску розміром 15 і 7 відсотків.

Щодо віку виходу на пенсію.

Ті, хто працюють і сплачують внески в Пенсійний фонд протягом 35 років, і ті, хто платять внески 15 років, є учасниками пенсійної програми .  Але між цими людьми є різниця, яку потрібно передбачити в умовах пенсійного забезпечення.

Згідно з розрахунками Пенсійного фонду, українські пенсіонери в середньому отримують пенсію протягом 18 років. І однаковий час виходу на пенсію, без урахування тривалості страхового стажу, може призвести до того, що за рахунок одних (тих, хто все життя працював і платив внески) буде профінансовано зростання пенсій іншим (хто на них не заробив).

Тому справедливість пенсійного забезпечення означає необхідність різних умов виходу на пенсію людей, які різний час брали участь у пенсійній програмі.

Це не підвищення пенсійного віку, адже в такому випадку пенсійний вік підвищувався б для всіх. Просто люди з повним страховим стажем та виконаними умовами пенсійної програми виходять в 60 років, а ті, хто мають 15 років стажу та мінімізували свої витрати, – у 65 років. Ось це і є принцип, що означає , що "вік виходу на пенсію залежить від вибору кожного".

Начальник Городоцького об’єднаного

Управління Пенсійного фонду                                                                               Л.Семоненко

Переглядів: 604