ЧОМУ ТРЕБА РОБИТИ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЩЕПЛЕННЯ?         

ЧОМУ ТРЕБА РОБИТИ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЩЕПЛЕННЯ?                     

За останні 40 років  в Яворівському районі зареєстровано 8 випадків захворювання  на правець. Важке інфекційне захворювання реєструється у вигляді поодиноких випадків лише в тих осіб, які не мають належних профілактичних щеплень/

В Україні правець займає за рівнем смертності четверте місце після СНІДу, сказу та мієлоідозу.

Збудником правця є правцева паличка, яка  міститься у грунті, а спори  її -  в травному каналі овець, коней та інших свійських тварин. У зовнішнє середовище паличка потрапляє з випорожненнями людини і тварин, зберігається роками  у вигляді спор.

Збудник правця  дуже стійкий: витримує нагрівання до 80 градусів протягом однієї години, у висушеному вигляді без доступу  світла зберігається до 10 років, а спори його не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 30-60 хв.

Вхідними воротами для правцевої палички є випадкові рани, механічні  й термічні поверхневі пошкодження шкіри, а також обмороження і  опіки. У разі проникнення  палички через  пупкову рану може розвинутись правець у новонароджених.

 Як перебігає хвороба? 

Потрапивши в рану, паличка правця продукує сильний екзотоксин, який зумовлює судомні  скорочення м’язів  і  гемоліз еритроцитів.

Хвороба проявляється  слабкістю, дратівливістю, болем голови, посмикуванням м’язів у ділянці рани. З’являються  тягучий біль,  ригідність м'язів  навколо рани Хворому важко відкрити рот через судоми і біль в жувальних м’язах. Обличчя набуває характерного вигляду «сардонічної посмішки ». Може бути біль в животі і напруження м’язів передньої черевної стінки. Судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю.

Причинами смерті від правця є асфіксія (задушення) внаслідок судом, через параліч серцевої діяльності  та дихання.

Як запобігати захворюванню?   

            Необхідна  термінова профілактика ; хірургічна обробка рани (травми) та  щеплення - введення правцевого  анатоксину, яке призначають  при:

  • травмах з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
  • обмороженні та опіках (термічних, хімічних, радіаційних), другого, третього і четвертого ступеня;
  • проникаючих пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
  • поза госпітальних абортів;
  • пологах поза медичними закладами;
  • гангрені або некрозі тканини будь-якого етапу, абсцесах;
  • укусах тваринами.

На сьогодні щеплення  -  єдиний засіб боротьби з правцем і найнадійніший метод профілактики цієї страшної хвороби.

Віра Левицька, лікар епідеміолог, заввідділенням епіднагляду і профілактики інфекційних хвороб ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

Переглядів: 8