Туристична привабливість

Яворівщина туристична/Yavorivshchyna as a tourist atraction (to read english version)

Яворівщина – один з перспективних регіонів в напрямку розвитку туристичної галузі. Розташування його на межі Карпат, Полісся, Поділля і в межах Розточчя є причиною унікальності природи.

Розточчя – єдине на Україні місце, де на порівняно невеликій території сконцентрована велика різноманітність і дивовижне поєднання типів ландшафтів, лісів, водоймищ і боліт зі своєю унікальною палітрою флори і фауни. Розточчя є важливою геологічною, кліматичною, флористичною та фауністичною межею в Європі, оскільки його південно-східною частиною проходить Головний Європейський вододіл, який розділяє ріки басейнів Чорного та Балтійського морів.

Район вирізняється унікальними природними об’єктами: печера в Страдчі, Яворівське озеро, Яворський НПП, ПЗ «Розточчя», орнітологічні заказники «Чолгинський», «Янівські чаплі» та лісовий – «Завадівський», заповідне урочище «Немирів», дендрологічний парк – арборетум «Страдч».

Створенню відпочинкових центрів, туристичних баз та прокладанню екскурсійних маршрутів сприяє безпосередня близькість Яворівщини до              м. Львова та проходження трансєвропейської міжнародної магістралі Лісабон-Київ територією яворівських земель. Вигідне прикордонне розташування підкреслює цінність пам’яток природи та культури для міжнародного туризму.

Природний заповідник «Розточчя» створено в 1984 р. з метою збереження та вивчення унікальних біогеоценозів регіону Розточчя. Розкинутий на мальовничих пагорбах Головного Європейського вододілу, у самому центрі Європи, заповідник є надзвичайно цінним природним і науковим об’єктом.

Туристичні атракції природного заповідника «Розточчя»:

  1. Музей природи створений у 1987 р. демонструє флору та фауну даного регіону. Представлені колекції мінералів, фітопатогенних грибів, насіння,  безхребетних та хребетних тварин, фотовиставка рідкісних та червонокнижних видів рослин та тварин.
  2. Екологічні стежки (для школярів – «Королева Гора - Музей Природи - Дендрарій НЛТУ, для студентів, науковців - «Лісотипологічний  профіль А.П’ясецького»).
  3. Християнсько-екологічний центр дає можливість переглянути фільми, презентації, послухати бесіди на тему «Природа і релігія».
  4. Зоокуток, в якому відвідувачі побачать плямистого оленя, декоративних птахів.
  5. Колекційна ділянка рідкісних рослин (понад 20 видів ранньоквітучих).

До послуг відвідувачів – місця для паркування автотранспорту, короткочасного відпочинку, групові та індивідуальні екскурсії науково-пізнавальними стежками, а також до історичних, сакральних та краєзнавчих пам’яток регіону.

Яворівський національний природний парк створено 1998 р. в центральній частині Українського Розточчя. Його площа – 7108 га. Головними завданнями є природоохоронна, науково-дослідна діяльність, створення умов для організованого туризму й інших видів рекреації, екологічна просвіта. Розмаїття рослинного та тваринного світу Розточчя приваблює науковців, туристів, учнівську та студентську молодь.

Розточчя віддавна було основним місцем відпочинку для жителів Львова та його околиць. До їх послуг відпочинкові зони – «Верещиця», «Лелехівка», «Середній Горб», «Козулька», «Оселя Розточчя».

На території парку розроблено чотири автобусно-пішохідних маршрути, які показують цінні історико-культурні та сакральні об’єкти: «Страдч – Чорні озера», «Шляхами Розточчя від Янова до Крехова», «Яворівський військовий полігон: минуле та сучасність», «Яворівські околиці», «Вікова історія Янова».

На базі ПЗ «Розточчя» та НПП «Яворівський» розвивається екотуризм, основними формами якого є пізнавальний, природничо-культурологічний, кваліфікований (лижний, спелеологічний, велосипедний), а також піший.

Розточчя – музей природи, відкритий бальнеологічний природний резерват. Воно багате лікувальними болотами і мінеральними водами типу «Нафтуся», частина з яких не мають аналогів не тільки в Україні, а й у Європі.

Курорти «Шкло» і «Немирів» з відомими сірчаними джерелами є найстарішими в Україні. Лікувальні послуги надає пансіонат «Бадьорість», що розташований у мальовничому куточку хвойного лісу біля смт. Шкло.

Осередками духовної культури є відпустові місця Страдча, Глиниць, Ліска     Чернилявського та Кернички, до яких прокладено туристичні маршрути.

Страдч відомий чотирма особливостями, завдяки яким його справедливо вважають прочанською місцевістю. Йдеться про Страдецьку Лавру та чудотворну ікону Страдецької Божої Матері Нерушимої стіни (збереглася лише копія), місце поховання відразу двох блаженних – о. д-ра Миколи Конрада та дяка Володимира Прийми (їх проголосив блаженними Святішими Отець Іван Павло ІІ, Папа Римський під час перебування у Львові 2001 року), і Страдецьку Хресну дорогу. Сьогодні Страдч є тим місцем, де душа знаходить розраду та спокій, де відбуваються чуда фізичних та духовних зцілень.

Справжньою цінністю церкви Покладання Пояса Богородиці в Чернилявському Ліску є ікона Лісківської Божої Матері, яка уславилася зціленнями і була визнана народом, як чудотворна. У 1849 р. це святе місце отримало від Папи Римського право повного відпусту. Цілющою водою славиться джерело Св. Онуфрія в урочищі Студенець.

Варто відвідати церкву-музей Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького у с. Прилбичах – родинному селі Шептицьких. Щороку 29 липня тут відбуваються урочистості за участю численних гостей з-за кордону, щоб належно вшанувати  ім’я Митрополита. На місцевому кладовищі збереглась родинна усипальниця Шептицьких.

Зразками давньої сакральної архітектури є дерев’яні церкви на Яворівщині, де збереглися іконостаси, виконані яворівською різьбою, вишиті ікони, хоругви, давній іконопис.

Стародавні церкви та дзвіниці, що збереглися в селах Мужиловичі, Прилбичі, Старичі, Віжомля, Старичі, Коханівка, Любині, Дрогомишль, Кам’янобрід, Ліс, Середкевичі є пам’ятками архітектури місцевого значення.

Цікавими екскурсійними об’єктами є давні історичні містечка Яворів, Немирів, Краковець, Івано-Франкове, що мають багату історію.

Яворівщину прославили легендарні імена видатних діячів, які народились або проживали на Яворівщині. В м. Яворові встановлено пам’ятники А. Шептицькому, М. Вербицькому, О. Маковею, в с. Іваники – Ю. Липі, в Краківці – Р. Шухевичу, в Кам’яноброді – П. Андрусіву.

З метою збереження історичної пам’яті створено музей-садибу О. Маковея в м. Яворові, шкільні музеї Ю. Липи в с. Бунові, Р. Шухевича в смт. Краківці, П. Андрусіву – в с. Кам’яноброді, церква-музей А. Шептицького в с. Прилбичі.

Яворівщина була на передньому плані національної боротьби українців. У Бунові, найактивнішому осередку бойових дій воїнів УПА, збереглись залишки криївок. Тут працював лікар Ю. Липа. Відновлено і відкрито для відвідування повстанську криївку в с. Воля Любинська. В м. Яворів і с. Бунів є меморіальні поховання воїнів УПА.

Одним з пріоритетних напрямків регіональної екологічної політики є розбудова зони рекреації прибережної смуги Яворівського озера, де планується створення п’яти зон відпочинку: Ліс, Окілки, Залужжя, Цетуля, Вільшаниця.