Історія району

Історична довідка

Багата історія Яворівщини розпочинається ще з ІХ-VI ст. до Р.X. Саме в цей період на території сіл Вільшаниця, Терновиця, Вороців були стоянки первісних людей, що  належать до середнього кам'яного віку, мезоліту. На Яворівщині виявлено близько 70 пам'яток археології.

Перед завоюванням галицьких земель Польщею від 1376 р. маємо першу писемну згадку про Яворів. Назва краю, пішла за однією версією від яворових лісів, за іншою — від княжича Явора, про якого згадується в давньоруських хроніках ХІІІ-XIV ст.

Згодом на території краю виникають містечка Краківець, Немирів, Янів (тепер Івано-Франкове). Місцеве населення неодноразово зазнавало нищівних наїздів татарських і турецьких поневолювачів у 1450, 1488, 1512, 1620 р.р.

1563 — було утворене Яворівське староство, а 1569 центральне місто Яворів отримало магдебурзьке право. За весь період свого існування Яворівщина побувала у складі Польщі, Угорщини, Польсько-Литовського князівства, Російської імперії, фашистської Німеччини, Радянського Союзу, що явно позначилося на багатих традиціях та залишках збереженої архітектури району. Особливою гордістю є те, що свою королівську резиденцію у 1647–1684 рр. тут мав король Польщі Ян III Собеський, у замку деякий час містився королівський монетний двір. Сюди для переговорів прибували посли різних країн. В Яворівському замку в 1711 році побував Петро І, де на протязі двох тижнів вів переговори з князем Брауншвейна, Вольфенбойтелем, про шлюб княжни Водьфенбойтель із царевичем Олексієм.

Яворівський район, як адміністративно-територіальна одиниця створений 4 грудня 1939 року, а в сучасних межах існує з 1964 року.

Особливий розквіт району припадає на 60-і роки ХХ століття, коли на Яворівщині знайшли величезні поклади самородної сірки. Почалось будівництво сірчаного кар'єру, збагачувальної фабрики та міста Новояворівська, з усіма сучасними вигодами міського життя, що в сумі спричинило міграцію до району багатьох спеціалістів із різних кутків як України так і колишнього СРСР. Із здобуттям Україною незалежності в 1991 році головні підприємства району (в тому числі Яворівське державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка») зупинили свою господарську діяльність, що призвело до різкого зубожіння населення та перетворило Яворівщину на економічно-депресивну територію.

Поштовхом до економічного розвитку стало відкриття пункту пропуску через державний кордон «Краковець»  з 1996 року та створення спеціальної економічної зони «Яворів».