Сьогодні минає 129 років з дня народження першого Міністра закордонних справ УНР Олександра Шульгина

11 серпня 1889 – на Полтавщині народився Олександр Шульгин, історик, професор, дипломат часів Української революції 1917 – 1921 років, перший Міністр закордонних справ УНР, він представляв Україну на першій Асамблеї Ліги Націй у Женеві.

Був  нащадком давнього шляхетського роду Устимовичів. Який мав родинні зв’язки із козацько-старшинськими сім’ями Полуботків, Скоропадських, Апостолів та Самойловичів. «…це був щирий український рід, в якім щиро заховалися етнографічні та українофільські традиції», – писав про Шульгиних Михайло Грушевський.

«Я виріс у родині незабутніх батьків. Те велике зусилля, яке треба було зробити людині з національно індиферентного середовища, щоб дійти до українства, мені не було потрібне. Було майже неможливо не наслідувати мого батька, було б дивно, щоб патріотизм моєї матері не відбився на моєму житті і праці»,  – говорив Олександр Шульгин.

Після завершення історико-філологічного факультету Петербурзького університету, залишився у місті і працював викладачем. Події початку 1917-го спонукали його приїхати до Києва. Шульгин увійшов до складу Української Центральної ради. В уряді він очолив Генеральне секретарство міжнародних справ, а згодом – Міністерство закордонних справ. За Української Держави гетьмана Павла Скоропадського продовжив дипломатичну службу.

Олександр Шульгин був одним серед переговорників на Паризькій мирній конференції 1919-го. Усіма доступними способами намагався відстояти визнання незалежності України, але міжнародна дипломатія на той час вирішувала питання територіальної приналежності Східної Галичини.

Після поразки Української революції Олександр Шульгин увійшов до Державного центру УНР у екзилі. В еміграції він провадив активну політичну та наукову діяльність.

Помер у Парижі в березні 1960-го.

Джерело: http://www.memory.gov.ua/historyday/11-serpnya-v-istorii-ukraini

Переглядів: 126