Сьогодні вшановуємо пам’ять Патріарха Йосипа Сліпого

Сьогодні ми вшановуємо пам'ять глави Української Греко-Католицької Церкви Йосипа Сліпого, з нагоди 130-ї річниці від Дня народження.

Йосип Сліпий народився 17 лютого  1892 року на Тернопільщині.

Був главою Української Греко-Католицької Церкви, майже 20 років провів у радянських таборах. У Римі вийшло понад 10 томів його праць.

«Народе мій, стань уже раз собою! – неодноразово говорив у своїх проповідях Йосип Сліпий. –  Позбудься своєї вікової недуги сварів і чварів, вислуговування чужим.. Отрясися од своїх вікових недостач, стань на свої ноти в Україні, піднеси свою голову, випростуй свої рамена.. Покажи свою силу і вдячність, бо, шануючи своє минуле, ти ростеш у своїй могутності і славі!...Внутрішні непорозуміння і дух незгоди – це одна з найголовніших причин нашого упадку. Тому провідною думкою є за всяку ціну втримати єдність».

1939-го за згодою папи Пія XII митрополит Андрей Шептицький висвятив Йосипа Сліпого на єпископа із правом наступництва. Після смерті  Шептицького 1 листопада 1944-го Йосип Сліпий перебрав керівництво Галицькою митрополією. Він очолив Українську Греко_Католицьку Церкву в час, коли її намагалися знищити радянська тоталітарна система.

1945-го Йосипа Сліпого заарештували радянські спецслужби. Його засудили на 8 років позбавлення волі, а після відбуття терміну засудили знову. Усього на долю митрополита випало 18 років концтаборів.

«Без жодного захисту перед морозом, що доходив до 40 градусів нижче нуля, одягнений у лахміття, з ногами, обвитими деревною корою, що прив’язана була до колін і кісток шматтям. А проте завжди погідний, повний зрозуміння для всіх, благородний навіть у стосунках з наглядачами і таборовими шпигунами».

Франц Гробауер

1963-го завдяки клопотанню Папи Римського Іоанна ХХІІІ та президента США Джона Кеннеді митрополита звільнили та вислали за межі СРСР. Він прибув до Риму та оселився у Ватикані, де його визнали главою УГКЦ. Тоді ж митрополит узяв участь у II Ватиканському соборі. 1965-го Йосип Сліпий першим серед служителів української церкви увійшов до Священної колегії кардиналів Католицької Церкви. 1975-го владика Йосип Сліпий був коронований титулом патріарха.

ПАТРІАРХ, ВИЗНАНИЙ НАРОДОМ, НЕ ВИЗНАНИЙ ВАТИКАНОМ

«Будучи в’язнем, каторжником, Божа воля розпорядилась так, що він знову опиняється на волі, на волі у такому віці, що радянська влада сподівалась, що відправить його на лоно Авраама, – повертається до Рима, активно розвиває життя поміж українцями в цілому світі, мобілізує українське релігійне національне життя по світу, дає нове життя УГКЦ, займається великою науковою працею, видає літературу з думкою, що у добрий час книжки будуть потрібні Україні. Це людина гідна подиву. Такий заповіт рідко коли яка людина залишає, а тим паче духовна людина», – наголошує отець Севастіян Дмитрух (матеріал "Радіо Свобода" "Патріарх Йосип Сліпий у минулому столітті потряс усім світом").

Йосип Сліпий домагався визнання патріархату Української Греко-Католицької Церкви. Завдяки йому в Римі побудовано Собор св. Софії, придбано і відновлено парафіяльний храм Жировицької Матері Божої, засновано Український католицький університет св. Климента.

Помер Йосип Сліпий 7 вересня 1984-го у Римі. Згідно волі патріарха 1992-го року його тіло перевезли до України й поховали у Соборі св. Юра у Львові.

Ключові дати:

1911 – вступає до Львівської греко-католицької духовної семінарії.

1928 – стає ректором Львівської богословської академії.

22 грудня 1939 – митрополит Андрей Шептицький висвячує Йосипа Сліпого на єпископа з правом наслідування митрополичого престолу.

Листопад 1944  – Йосип Сліпий очолює Українську Греко-Католицьку Церкву.

10 квітня 1945  – Сліпого заарештовує НКВД.

26 січня 1963 – виходить на свободу завдяки міжнародному тиску на радянську владу.

У 1993 р. за ініціативи Львівської дирекції “Укрпошти” з нагоди перенесення мощей Й. Сліпого з Рима до Львова було випущено спеціальну поштову марку України. На Тернопільщині випущено конверт з портретом Й. Сліпого.

У 1997 р. в приміщенні нинішнього Українського католицького університету (колишня Львівська Богословська Академія) було відкрито меморіальний музей патріарха Української греко-католицької церкви Кардинала Йосифа Сліпого. Цього ж року Й. Сліпому у Львові на стіні будівлі колишньої Греко-католицької духовної семінарії і Греко-Католицької Богословської Академії встановлено пам’ятну таблицю  з бронзи.

У 1998 р. на основі садиби родини Й. Сліпого у с. Заздрість Тернопільської обл. створено Духовний центр (музейно-меморіальний комплекс) імені кардинала Йосипа Сліпого, на подвір’ї якого ще у 1994 р. встановлено погруддя кардинала, а двома роками раніше, у 1992 р.,  до 100-річчя від дня народження Й. Сліпого встановлено пам'ятний знак.

2002 рік був оголошений Українською греко-католицькою церквою роком Йосифа Сліпого.

У 2004 р. в Тернополі було відкрито Християнський колегіум імені Йосифа Сліпого. З середини 90-х років ХХ ст. у Тернополі діє Тернопільська вища духовна семінарія імені Йосифа Сліпого.

Цього ж року в Тернополі біля катедрального собору Непорочного Зачаття Діви Марії УГКЦ  (колишній Домініканський костел св. Вінцента Феррарського) встановлено та освячено пам’ятник Й. Сліпому.

2005 р. у Харкові під час з'їзду Всесвітнього конгресу українців було встановлено меморіальну дошку Й. Сліпому. Після першого знищення дошки у 2008 році її було відновлено на кошти Союзу української молоді і Фонду Гната Хоткевича. У листопаді 2010 р. за наказом місцевої влади пам’ятну дошку було демонтовано. Знову меморіальну дошку патріарху Йосифу Сліпому відновлено у 2011 р. Пам'ятну дошку встановили на будівлі ДАІ у Ленінському районі Харкова на вул. Маліновського, 5, де раніше була пересильна тюрма, в якій Йосип Сліпий перебував під час пересилки 1961 року в Сибір.

17 лютого 2012 р. у приміщенні Християнського колегіуму, що в Тернополі, відбулася урочиста академія з нагоди 120-ої річниці від дня народження Й. Сліпого.

За матеріалами Українського інституту національної пам’яті.

Переглядів: 52