Продовжуємо мандрівку Яворівщиною в нашій постійній рубриці “Спадщина сторінками минулого”

Історична довідка "Яворівщина"

З ініціативи начальника Яворівської районної державної адміністрації Ярослава Коминського продовжуємо рубрику - Спадщина Яворового краю сторінками минулого.
Сьогодні ми ознайомимось з сакральною пам'яткою архітектури Яворівського краю - Храм св. Миколая розташований у східній частині селища Краківець.
Приїжджаючи до Краківця по лівий бік від дороги, понад плесом великого ставу не
можна не помітити золотавих відблисків купола
новозбудованого храму. А поруч нього, наче завмерла у тихій молитві за майбутне свого краю і її мешканців, стара церковця. Вже минуло понад 200 років, відколи тутешня громада спорудила цю молитвеницю.
Перша дерев' яна церква з 1706 року згоріла. На її місці в 1803 році поставлено нову, з дерева недіючого костелу, який стояв поруч. У 1812-1813 роках церкву було перебудовано. Фундаторкою перебудови церкви
була Анна з Цетнерів Льотаринзька, про що свідчить напис на одвірках південних дверей
в наву. «Цей храм Божий спорудили за фунда-
ції Анни Ляторин і старанням Миколи Дема і провізора Григорія року Божого 1813», - написано староруською мовою.
Дерев'яна споруда тридільна в плані, одно верха, на кам'яних фундаментах. Головна нава прямокутна видовжена, бабинець і вівтар - дещо вужчі і нижчі по висоті. Гребінь даху головної нави увінчаний восьмигранною шолом подібною банею. Вівтар в плані прямокутний, до нього прибудоване невелике прямокутне захристіє. Всі об'єми церкви перекриті двосхилими металевими дахами, над головною навою - з заломом.В церкві зберігався старовинний іконостас з невідомого василиянського монастиря та два образи артиста-маляра Лісневича з Краковця.
У другій половині XIX ст. добудовано мурований бабинець та потиньковано стіни. До другої світової війни над бабинцем здіймалася двоярусна дерев'яна вежа. На захід від церкви розташована мурована стінна брама-дзвіниця з 1878 року.
Незважаючи на перебудови, дерев'яна обштукатурена церква св. Миколая зберігає дух галицької сакральної архітектури. Іконостас різьблений, позолочений, надзвичайно пінний, яворівської мистецької школи.
У радянський час церква була діючою, а в дев'яностих роках XX ст. була передана громаді УГКЦ і відремонтована.Збоку старої церкви збудований новий величезний храм.
Джерело: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл."

Джерело: книга Володимира Дацка «Молитвениці наших предків»

Переглядів: 0