Історична довідка “Яворівщина”

З ініціативи начальника Яворівської районної державної адміністрації Ярослава Коминського відкриваємо нову рубрику - Спадщина Яворового краю сторінками минулого.

"Яворівський край багатий на культуру, традиції та відомих особистостей, які уславили рідну землю своїми надбаннями. Пам’ятати й цінувати історичне минуле для кожного українця являється ключовою ознакою нашої нації!" - додає очільник району

Сьогодні йтиме мова про Забавкарську школу в Яворові.

В листопаді 1896 року Галицький крайовий відділ освіти на підставі ухвали Сейму тимчасово створив у м. Яворові навчальну майстерню «для виготовлення забавок». Через рік вже на постійній основі почав працювати заклад «Крайова майстерня для виготовлення забавок». «Завданням цієї школи є піднесення місцевого забавкарського промислу у двох напрямах: перший – впровадження більш шляхетних форм і поліпшення традиційної продукції, другий – забезпечити виробникам кращі заробітки», писав відповідальний редактор економічного видання «Przewodnik przemysłowy».

Починаючи з 1899/1900 н.р., Яворівська забавкарська школа почала переорієнтовуватися із забавкарства на художню обробку дерева, зокрема на різьблення. Основний напрям діяльності – підготовку столярів-червонодеревців-різьбярів – школа зберегла протягом 120 років.

Відтак, з метою популяризації екологічних дерев’яних іграшок у 2016 року в м. Яворові, був започаткований етнофестиваль «Яворівські забавки», яки мав на меті надати можливість народним умільцям з усієї Яворівщини продемонструвати власні вироби та ознайомитися з творчими знахідками, високим художнім рівнем виробів, широким спектром найрізноманітніших дитячих іграшок, оздоблених яворівським орнаментом, що виготовляють фахівці ХПТУ ім. Й. П. Станька. У цій меті проглядається зв’язок з основною метою, що мала виконувати, започаткована в 1896 році Забавкарська школа в Яворові: підвищувати художній рівень яворівських виробів домашнього (індивідуального) промислу.

📍Джерело: "Становлення і розвиток яворівської художньо-мистецької школи. До 120-річчя ХПТУ імені Й.П. Станька". Автор: Лідія Сліпчишин https://cutt.ly/2C1lgOw

Переглядів: 6