Історична довідка “Яворівщина”

З ініціативи начальника Яворівської районної державної адміністрації Ярослава Коминського продовжуємо рубрику - Спадщина Яворового краю сторінками минулого.

Неподалік села Поповичі, що на Мостищині, видніються сліди воєн минулого століття - залишки форту «1-6 Дев’ятичі». Це частина величезної системи оборони навколо Перемишля, яку Австро-Угорщина збудувала в ІІ пол. 19 століття. Саме тут, кажуть, було знайдено скарби римських монет і зафіксовано декілька курганів.

Форт почали споруджувати австрійські інженери та будівничі ще далекого 1875 року: до ймовірної війни з Російською імперією Відень готувався заздалегідь, а в розпал воєнного конфлікту, 21 березня 1915 року, за наказом австрійського генерала Кусманика форт „злетів” у повітря – щоб не дістався неприятелеві. Всередині споруди залишилися заживо похованими декілька полонених російських солдатів. Як згодом з’ясувалося, один із них, чоловік на прізвище Федоров, прожив ще цілих 8 років у відрізаних від світу залишках зруйнованої фортеці, годуючись залишеною там провізією. Коли ж його, худого і геть виснаженого, врешті знайшли, від яскравого сонячного світла горопаха вмить осліп, а за якихось півгодини помер.

Форт «1-6 Дев’ятичі» є одним із шести оборонних фортів, які розташовані на українській стороні вздовж українсько-польського кордону на шестикілометровій довжині. Їх сполучає оточена хащами ґрунтова дорога. Спочатку на місці військових укріплень були лише окопи з гніздами для гармат та кулеметів. Потім, із удосконаленням інженерного будівництва та військової техніки форти почали будувати з цегли, а далі – з бетону. Під час спорудження фортів постійно вдосконалювали нові технології. Кожен форт спроектований інженерами індивідуально, під певну місцевість.

Це єдині форти в Європі, які ніколи не були завойованими. Коли 1915 року за командою вже згадуваного генерала Кусманика форти довкола Перемишля „злетіли” в повітря, то від них залишилися лише уламки, які й дожили до цього часу. Під час примусового вибуху стратегічно важливу частину форту, в якій зберігали зброю, амуніцію, боєприпаси та продукти, було повністю знищеною. Все це описав у своєму щоденнику чеський офіцер Ян Віт.

Довкола форту було три ряди загорожі колючого дроту й два ряди окопів (верхній і нижній ряд, де стояли стрільці з кулеметами). По периметру стояли батареї для дальної стрільби. Дальність пострілу гармат – до 11 кілометрів. Стріляли шрапнелями. На форті 1-1 та 1-2 стояли броньовані башти, масою біля 30 тонн. Під час пострілу гармати башта наче плавала догори та вниз. В Україні ці башти не збереглися, вони є у Перемишльському музеї.

Джерела інформації:

Переглядів: 14