Історична довідка “Яворівщина”

З ініціативи начальника Яворівської районної державної адміністрації Ярослава Коминського продовжуємо рубрику - Спадщина Яворового краю сторінками минулого.

Відтак наступна мандрівка буде замками, які відтворюють середньовічний дух громад Яворівського району.

Сьогодні в Яворові залишились фрагменти резиденції короля Яна ІІІ Собеського. Період будівництва: остання чверть XVII ст. Як говорять джерела, Яворів був однією з найбагатших у країні земель корони, у 1639 році подарований Якубу Собєському, воєводі Руському, з правом успадкування до третього покоління. Після його смерті в 1647 році його перейняв син Ян, пізніше король Ян III. Яворів був улюбленим місцем проживання Яна III Собєського після того, як він став королем. Тут монарх, в 1675 році, уклав таємний союз з Францією проти Гогенцоллернів і Австрії, а в 1676 році він приїхав сюди під час підготовки до війни з турками. Існуючий маленький дерев'яний замок був розширений, прикрашений і оточений парком, та став королівською літньою резиденцією. Ця резиденція типу palazzo in fortezza була на березі ставка з величезним парковим комплексом.

Королівський замок був зруйнований наприкінці 17 століття. Залишки одного з мисливських павільйонів, перетворених у садибу Дембицьких, зберігалися ще до Другої світової війни.

Надалі ми поступово переходимо в інший центр стародавньої історії - Судова Вишня. Палац в Судовій Вишні у XVIII столітті побудували тодішні власники міста графи Коморовські. «Замком Марсів» його називають на честь останніх господарів маєтку – магнатського роду Марсів. Найбільший розквіт палацу та прилеглого парку припав на часи Яна Марса на початку ХХ століття. Згодом у 1920-х роках його онук Кшиштоф Марс відновив маєток після руйнування у Першій світовій війні. Та уже в ІІ світову замок знову понищили і пограбували. Радянська влада влаштувала тут гуртожиток зооветеринарного технікуму. І уже в час незалежності, в 90-х роках сталася пожежа, після якої замок досі стоїть руїною . Кілька років тому на факультеті архітектури та містобудування Львівської Політехніки розроблено проект реставрації палацу.

Джерела інформації: https://youtu.be/kBQo1b_GpGI; https://youtu.be/jJpSCL5UyZA

Переглядів: 0