5 травня – четверта річниця створення добровольчого батальйону «Айдар»

Сьогодні, 5 травня – третя річниця створення добровольчого батальйону територіальної оборони «Айдар».

Батальйон територіальної оборони України «Айдар», в/ч В0624, був створений у травні 2014 року під час російсько-української війни, перші бійці майбутнього батальйону виїхали у ліс 5 травня 2014 року. Ініціатор створення і перший комбат «Айдару» — сотник Самооборони Євромайдану, підполковник Сергій Петрович Мельничук.

22 травня 2014 року в Старобільську відбулася перша операція батальйону «Айдар». Група добровольців з Луганська, Ровеньків, Антрацита і патріотів з інших регіонів України розгромила і взяла в полон банду російських найманців, яка блокувала упродовж кількох днів пересування української військової техніки в бік Луганська.

Девіз

Девіз «Ми прийшли перемогти і розійтися по домівках!». Згодом на нашивках з’явився новий девіз: «З нами Бог».

Склад і завдання

Батальйон складається з добровольців різних областей України. До складу батальйону увійшло багато активістів Самооборони Майдану. Завданнями батальйону є патрулювання доріг Луганщини, операції з виводу цивільного населення з окупованих територій, розвідка, коректування вогню та інші окремі завдання, звільнення населених пунктів від бойовиків у взаємодії з підрозділами Збройних Сил України.

До складу батальйону увійшли:

  • Перша розвідувальна рота — командир Тайм (позивний);
  • Друга штурмова рота «Захід» — командир Лапін Ігор Олександрович (позивний «Зола»);
  • Третя штурмова «Афганська рота» — командир Івжик (позивний);
  • Четверта штурмова «Золота рота» — командир Піскіжов Олександр (позивний «Італієць»);
  • Автовзвід — командир Рембо (позивний).

Переформатування

7 серпня 2014 року Міністр оборони України Валерій Гелетей заявив про створення на базі добровольчого батальйону територiальної оборони «Айдар» штурмового підрозділу Збройних сил України для проведення спеціальних операцій у зонi АТО. «Айдару» пообiцяли надати важке озброєння, в тому числі бронетехніку, а також військових інструкторiв для навчання особового складу, який повинен був пройти переатестацію.

У вереснi 24-й БТрО був переформатований у 24-й окремий штурмовий батальйон «Айдар» Сухопутних військ Збройних Сил України. У жовтнi, пiсля обрання Сергiя Мельничука народним депутатом України, наказом Оперативного командування ЗСУ «Південь» в.о. комбата був призначений Сергій Федорченко. Начальник Генштабу Віктор Муженко не пiдтримав кандидатуру Федорченка, i наказом Генштабу ЗСУ № 310 від 25 листопада 2014 року новим командиром батальйону «Айдар» був призначений підполковник Євген Пташник, який 17 травня рядовим солдатом вступив до «Айдару» i пройшов шлях до заступника командира батальйону. Частина бiйцiв «Айдару» пiдтримала Федорченка i 26 листопада організувала пікетування Міноборони пiд лозунгами: «Ні приватизації „Айдару“» та «„Айдар“ поза політикою».

3 листопада 2015 року було оголошено про переведення батальйону до складу нової бригади — 10-ї окремої гірсько-штурмової. Станом на початок 2016 року процес бойового злагодження батальйону в складі нової бригади майже завершився.

Бойовий шлях

Під час позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року батальйон забезпечував порядок на виборчих дільницях Старобільщини, зокрема під Новоайдаром, а також на дільницях у місті Щастя.

Переглядів: 269