118-річниця від дня народження Юрія Липи

Юрій Іванович Липа (народився 5 травня 1900 року в м. Одеса – помер 20 серпня 1944 р. у селі Шутова Яворівського району Львівської області) – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, лікар, автор української геополітичної концепції, один з визначних ідеологів українського націоналізму.

Після переїзду влітку 1943 до Яворова (тепер Львівська область) він став одним з активних учасників українського руху Опору. Працюючи як лікар, Юрій Липа організував підпільні курси з підготовки медичних кадрів для Української Повстанської Армії, готував тексти листівок і відозв до населення і німецьких солдат. Постать Юрія Липи була настільки значущою, що 1943 р. його діяльність помітили у вищому державному проводі фашистської Німеччини. За наказом Гітлера Ю.Липу було перепроваджено до Берліна, тому що, на думку правителів Німеччини, він був найбільшим українським ідеологом-державником. Йому запропонували очолити маріонетковий уряд України. Однак Юрій відкинув цю пропозицію.

З липня 1944 року – інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах. 9 серпня 1944 року Юрія Липу захопив підрозділ НКВС у селі Іваники Яворівського району, а на світанку 20 серпня 1944 р. Юрія Липу було по-звірячому замордовано в с. Шутова Яворівського району, що на Львівщині. Похований у с. Бунів Яворівського району.

Переглядів: 231