Аналіз специфічних бар’єрів місцевого рівня в сфері розвитку МСП в містах Жовква та Яворів та методів їх усунення

Аналіз специфічних бар’єрів місцевого рівня в сфері розвитку МСП в містах Жовква та Яворів та методів їх усунення

Проект  «Стимулювання міжсекторного партнерства влада-громада-бізнес в  прикордонних містах Жовква та Яворів Львівської області з метою покращення умов розвитку МСП»

Міста, що досліджуються мають між собою багато спільного. І місто Жовква і місто Яворів є районними центрами, що знаходяться в прикордонній з Польщею території.  Від міста Яворів до митного переходу Краківець – 26,3 км., від міста Жовква до переходу Рава-Руська – 40,7 км. За площею райони займають 6 % - Жовківський район та 7 % - Яворівський район від загальної площі Львівської області, за кількістю населення 4,4 та 5,0 % відповідно. Проте за економічною активністю райони значно поступаються іншим регіонам. Так за кількістю юридичних осіб становить  лише 2,9 % від загальній кількості підприємств області в Жовківському районі та 3,4 % в Яворівському районі. За кількістю штатних працівників 2,6 та 3,2 % відповідно. Ще менша частка районів в обсягах реалізованої продукції на Львівщині – 1,6 та 2,5 % відповідно. Проте малі підприємства районів показують більшу активність. Частка малого підприємництва районів становить 4,0 % в Жовківському районі та 3,4 % в Яворівському районі, проте між районами існують значні розбіжності в структурі реалізації продукції малими підприємствами. Якщо в Жовківському районі сфера торгівлі та послуг значно перевищує середні показники по області – 62,5 % від загальних показників, то в Яворівському районі значну частку в 26,6 % займають промислові малі підприємства. Хоча Жовківський район має значну культурну та історичну спадщину, проте частка послуг для туристів значно поступається як середнім показникам по Львівщині так і Яворівському району.

Мета даного дослідження полягає в визначенні причин низького рівня економічної  активності малого підприємства в обраних містах області, та підготовки рекомендацій стосовно покращення ситуації на рівні місцевих громад.

Згідно з результатами нового звіту Групи Світового банку Україна упродовж 2016 року поліпшила середовище регулювання бізнесу для місцевих підприємців завдяки впровадженню регуляторних реформ у восьми сферах. Незважаючи на це, у країні все ще залишаються значні проблеми, і підприємства надалі стикаються з регуляторними перешкодами у веденні бізнесу.  Тому сьогодні Україна посідає в рейтингу 80 місце (81 в 2016 році) з серед 190 країн.

Автори звіту вказують на те, що компанії, які працюють в Україні, надалі стикаються з порівняно значними проблемами при отриманні дозволів на будівництво (140 місце), високими витратами на підключення до мережі електропостачання (130 місце), реєстрації прав власності (63 місце), захист інвесторів (70 місце у рейтингу), сплата податків (84 місце), ведення міжнародної торгівлі (115 місце), забезпечення виконання контрактів (81 місце) та на вирішення проблем неплатоспроможності (150 місце в рейтингу). Наприклад, забезпечення виконання контракту через суд все ще триває в Україні більше ніж рік (378 днів). А виконання всіх формальностей, необхідних для імпорту або експорту стандартного контейнера з товаром, триває до тижня – 168 годин для імпорту та 96 годин для експорту.

Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва  у своїй щорічній інформаційній довідці про розвиток підприємництва визначила основні проблеми та перешкоди, що існують на шляху розвитку підприємництва:

 

  1. Обмеженість доступу суб’єктів господарювання до фінансових ресурсів. Необхідним є належне державне кредитування, державна гарантія комерційного кредитування, створення умов для раціонального банківського кредитування, розвиток кредитування за рахунок кредитних спілок тощо.
  2. Відсутність законодавчо встановленого механізму звільнення від сплати податків та загальнообов’язкових платежів на визначений короткотерміновий період для новостворених суб’єктів малого підприємництва.
  3. Недостатня державна інформаційна підтримка щодо започаткування і ведення власної справи. Необхідним є організація та проведення тренінгів, круглих столів, семінарів, навчальних програм тощо стосовно започаткування і ведення власної справи, впровадження нових методів управління господарською діяльністю, спілкування з контролюючими органами тощо.

 

На думку чиновників Державної служби покращанням загального бізнес-клімату у державі є поліпшення сфер державного регулювання господарської діяльності, які враховуються при здійсненні оцінки в рейтингу «Doing Business». Першочергового вирішення потребують такі проблеми:

 

Переглядів: 419