Зараз, через три роки децентралізації, є солідні досягнення. Ритм не повинен сповільнитися – Данієль Попеску про попередні результати реформи

1 квітня 2017 року виповнюється три роки, як в Україні стартувала децентралізація. Так коротко називають реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади, яка здійснюється за основним принципом – децентралізації владних повноважень. Саме 1 квітня 2014 року Уряд схвалив Концепцію реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, яка і дала старт якісним перетворенням в країні.

Напередодні третьої річниці реформи, редакція сайту «Децентралізація влади» вивчає думки експертів з приводу того, як рухається реформа, чи помітні її результати і на чому держава мала б зосередити увагу, щоб надати децентралізації нового імпульсу для подальшого ефективного її втілення в життя.

Даніель Попеску, який більше року працює Радником Уряду України з питань децентралізації, а до того – десять років очолював Центр експертизи реформ місцевого самоврядування Ради Європи, відзначив успіхи реформи.

«На шляху реформи децентралізації влади досягнуто значного успіху і, насправді швидше, ніж це було у інших Європейських країн, навіть значно менших ніж Україна, в яких впроваджувалися відповідні реформи в останні 20-30 років. У більшості з цих країн процес реформування тривав від восьми до десяти років, а перші два роки були присвячені в основному плануванню та обговоренню. А в Україні сьогодні, тобто через три роки реформи, є солідні досягнення, зокрема щодо законодавчих та інституційних змін: процес муніципального об’єднання впевнено рухається вперед, конкретні результати продовжує давати фіскальна децентралізація, існує чітке бачення щодо секторальної децентралізації та досить конкретні плани подальшого розвитку реформи», - прокоментував Даніель Попеску.

За його словами, темпи, якими рухається реформа, необхідно підтримувати.

«Незважаючи на успіхи реформи, вона, ймовірно, ще не на півдорозі. Звичайно, ритм не повинен сповільнитися – є надія, що в 2017 році секторальна реформа досягне відчутних результатів та процес об’єднання громад сягне 50 % від бажаного результату. Враховуючи, що виборчі цикли, як правило, значно впливають на такі реформи, ми сподіваємося, що вся або майже вся реформа децентралізації буде завершена до наступних загальних виборів», - значив Радник Уряду України з питань децентралізації.

Даніель Попеску також відповів на питання щодо того, на чому нашій країні вже зараз необхідно зосередити увагу, щоб надати реформі новий дієвий поштовх.

«Конституційна реформа не тільки надзвичайно важлива, але й також стає нагальною. В той час, як більшу частину реформи на місцевому рівні може бути впроваджено в рамках чинної Конституції, реформа областей і районів (в тому числі місцевих державних адміністрацій на цих рівнях) без вдосконалення Основного закону практично неможлива. Реформування органів місцевого самоврядування, у тому числі шляхом стимулювання їх об’єднання, без реформування районів стикатиметься зі значними перепонами: інтереси, межі та повноваження нинішніх районів та новооб’єднаних громад можливо буде вкрай важко узгоджувати.

Необхідно й надалі рішуче проводити реформу об’єднання. Дрібні місцеві органи влади не можуть надавати нові послуги, які реформа децентралізації має намір передати їм. Звичайно, процес об'єднання повинен проводитися з усіма необхідними консультаціями з місцевим населенням, включаючи національні меншини. Процес об'єднання повинен бути прискорений, оскільки це необхідна умова успіху всієї децентралізації.

Ми провели опитування громадської думки та побачили, що багато або більшість громадян як у об’єднаних громадах так і по всій Україні, вже бачать позитивні результати від децентралізації. Нарешті, що не менш важливо, ми сподіваємося, що секторальна децентралізація принесе свої плоди шляхом наближення до громадян послуг з охорони здоров’я, освіти та соціальних послуг, роблячи їх ефективними та більш доступними».