Україні вдалося зробити значний поступ у створенні умов розвитку громад і регіонів, – у Комітеті регіонів ЄС-Україна звірили «годинники» децентралізації

Результати децентралізації в Україні та дорожню карту нового етапу реформи на період до 2020 року представили сьогодні в Брюсселі на Шостому засіданні робочої групи Комітету регіонів ЄС – Україна з питань децентралізації. Українську делегацію очолив перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода.

Європейський Союз є ключовим партнером України у побудові нової, ефективної системи місцевого самоврядування – повноважного, забезпеченого ресурсами і з високим рівнем відповідальності. Очільник української делегації відзначив, що перший етап реформи, 2014-2018 роки, продемонстрував правильність обраного шляху. Ключовий наголос - Україні вдалося зробити значний поступ у створенні умов для розвитку громад і регіонів.

«Ми цінуємо підтримку європейських партнерів. Їх досвід, експертні консультації допомагають нам рухатися швидше шляхом децентралізації, ніж це робили інші країни. Тепер, як відзначають наші партнери, і досвід України є взірцем для наслідування», - сказав В’ячеслав Негода.

Головним чинником для результативності реформи, за його словами, є підтримка українським суспільством дій Уряду у побудові нової системи місцевого врядування.

«Було б неправильним проводити реформу, не опираючись на думку українського народу. Щороку діагностуємо, як зміни оцінюють люди і чи підтримують їх. За результатами четвертої хвилі соціологічних досліджень, які ми провели в минулому році за підтримки програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні», 58 % населення країни, у порівняні з 19% у 2015 році, вважають, що реформа місцевого самоврядування потрібна.    61 % жителів об’єднаних громад відзначають покращення якості послуг у своїх населених пунктах. 80 % населення України обізнані про реформу місцевого самоврядування. Така висока підтримка суспільства зобов’язує. І протягом найближчих двох років маємо виконати ще багато завдань, аби завершити децентралізацію», - зазначив перший заступник Міністра.

Він представив також детальний план дій України в контексті нового етапу децентралізації, запланованим Урядом на найближчі два роки.

Довідка

Фіскальна децентралізація в Україні, яка була одним з перших кроків реформи, сприяла зростанню місцевих бюджетів: з 70 млрд грн в 2014 році до  234 млрд грн у 2018 році. Значно зросли бюджети новоутворених об’єднаних громад - з 5 млрд грн – це показник 2016 року до 20 млрд грн у 2018 році.  В результаті також зросла частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України, яка склала 52 %.

Робота в напрямку муніципальної консолідації сприяла створенню на сьогодні 878 ОТГ.

646 ОТГ протягом 2018 року передано із державної у комунальну власність землі сільськогосподарського призначення 1млн 451 тис га. Процес передачі землі буде продовжуватися і в цьому році.

В управління місцевим органам влади передано 123 тис км доріг з відповідним ресурсним забезпеченням на їх утримання  в обсязі 26,2 млрд грн. У спеціальному фонді Держбюджету на 2019 рік передбачені кошти для Державного дорожнього фонду в сумі 50,4 млрд грн.

Якісні та доступні послуги для громадян  – одне із ключових завдань реалізації реформ. Створено 779 Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП), з них:

• 125 Центрів надання адміністративних послуг в ОТГ, з них:
  • 44 утворено у 2018 році.

Результатом формування Нового освітнього  простору є створення сучасних шкіл, які відповідають новим стандартам умов та якості освіти. З 2016 року кількість створених опорних шкіл зросла з 178 до 753, в яких навчається 120 тис дітей.

Першими кроками формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги у сільський місцевості стало формування сільських амбулаторій, яких має бути 4223. Вже створено 517 нових сучасних амбулаторій. Придбано – 513 службових автомобілів за рахунок субвенції на розвиток медицини у сільській місцевості.

У 41,5 рази в 2019 р., порівняно з 2014 р. зросла державна підтримка регіонального та місцевого розвитку, яка надається у вигляді:

• Субвенції на соціально-економічний розвиток – з 0,5 млрд. грн. у 2014р до 4,7 млрд. грн.
  • Державного фонду регіонального розвитку – з 2,9 млрд. грн. – у 2015р. до 7,7 млрд. грн.
  • Субвенції на інфраструктуру ОТГ – з 1,0 млрд. грн. – у 2016р. до 2,1 млрд. грн.
  • Коштів на будівництво спортивних об’єктів – з 0,27 млрд. грн. у 2017р. до 0,75 млрд. грн.
  • Субвенції на розвиток медицини у сільській місцевості – з 4 млрд. грн. у 2017 р.
  • до 5 млрд. грн.
  • Коштів на підтримку секторальної регіональної політики – з 0, 65 млрд. грн. до 0,5 млрд. грн