Щоб успішно завершити децентралізацію, потрібна допомога самих громад, – В’ячеслав Негода

Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація) добігає кінця. На цьому етапі мають прийматися швидкі і найбільш відповідальні рішення в державі. Необхідно змінити Конституцію, створити новий, спроможний адміністративно-територіальний устрій в країні і в 2020 році провести місцеві вибори на новій територіальній основі. Ми розраховуємо, що принаймні громади, які вже об’єдналися, будуть нашими помічниками у донесенні до суспільства суті і необхідності цих змін.

Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода під час круглого столу «Шлях до спроможності. Діалог громад», що відбувся у Львівській обласній державній адміністрації за участі представників місцевого самоврядування, виконавчої влади області та громадськості.

«Ви станете основою майбутнього адміністративно-територіального устрою, матимете найбільше повноважень і ресурсів. Тобто більшість пропонованих нами змін спрямовані на ваш розвиток. Тому для нас важливо відчувати вашу підтримку, - звернувся В’ячеслав Негода до представників об’єднаних громад. - Так, не все у реформі йде ідеально. Об’єднаним громадам завжди знайдеться, на що пожалітися – то грошей не вистачає, то повноваження передали не так чи не ті, то законодавство недосконале тощо. І ми вдячні за вашу критику. Вона допомагає нам коригувати рішення. Але, погодьтеся, що отримуючи лише критику і не маючи допомоги від вас, втілювати подальші зміни і завершити реформу нам буде набагато складніше. Важливо, щоб свій успішний досвід, якого маєте вже достатньо, ви поширювали серед колег, щоб публічно підтримували реформу, бо люди довіряють вашим словам і діям більше, ніж центральній владі. Усі прихильники реформи мають об’єднати зусилля, якщо дійсно хочемо її успішно завершити».

За словами заступника Міністра, основні зміни, які потребують підтримки громад – це зміни до Конституції. «Хто б що не говорив, як би не пручався цим змінам, нам з вами абсолютно зрозуміло, що вони необхідні. Без змін до Конституції ми залишимо недосконалими і систему місцевого самоврядування, і систему виконавчої влади на місцях. Ми повинні нарешті закріпити в Основному законі статус громад, визначити в країні чітку систему адміністративно-територіального устрою, яка б відповідала сучасним умовам. Маємо також змінити статус місцевих державних адміністрацій. Те, що вони зараз займаються питаннями місцевого самоврядування, суперечить і логіці, і світовій практиці. Якщо ми цього не зробимо, хаос, який є зараз у розподілі повноважень і ресурсів, заважатиме розвиватися країні і надалі, а вам - в першу чергу», - сказав В’ячеслав Негода.

Він також наголосив, що не варто піддаватися паніці і поширювати думки, що усі об’єднані громади, які не відповідають новим критеріям спроможності, будуть насильно укрупнювати або якось переформовувати. «Методичні рекомендації, які ми нещодавно оприлюднили, - це інструмент, що дає вам змогу побачити рівень своєї спроможності, оцінити проблеми і почати разом з обласною державною адміністрацією шукати шляхи їх вирішення. Ми чітко розуміємо, що усі громади в країні не можуть бути самодостатніми, абсолютно спроможними. Не може статися дива, коли в сільських районах, які є дотаційними, громади об’єдналися і стали одразу багатими. Навіть у заможних країнах нема такого, щоб усі громади були бездотаційними. Для цього є система вирівнювання - багатші допомагають менш успішним. Але, створюючи базовий рівень місцевого самоврядування, ми маємо бачити перспективи розвитку територій і не допустити, щоб у нас і надалі громади зникали, бо там нема вже кому жити. Спроможність – це в першу чергу люди, які здатні розвивати громаду», - пояснив В’ячеслав Негода.

За його словами, подібні сьогоднішньому відкриті діалоги на місцях вже говорять про те, що майбутній адміністративно-територіальний устрій буде формуватися з урахуванням думки громад. «Але ці думки мають бути підкріплені розрахунками, планами, а не лише емоціями. Ми повинні орієнтуватися не на «хочу - не хочу», не на «якось буде», а на майбутній розвиток і створення можливостей для людей мати якісні освітні, медичні, соціальні, адміністративні, комунальні та інші послуги, мати робочі місця і взагалі мати перспективи розвиватися у рідній громаді. Якщо орієнтуватися на людину, домовитися одне з одним буде набагато легше», - сказав В’ячеслав Негода.

Круглий стіл організовали Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO та Асоціація об’єднаних територіальних громад.