Децентралізацію та розмежування повноважень між державними органами і місцевим самоврядуванням необхідно провести до внесення змін до Конституції, – В’ячеслав Негода

Розмежовувати повноваження між державними органами і органами місцевого самоврядування, як того вимагає новий етап децентралізації, швидше всього доведеться в рамках чинної Конституції. Але зробити це треба з урахуванням положень, що містяться у концепції конституційних змін, запропонованих урядовою групою експертів.

Про це сказав Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода під час наради щодо організації роботи з розроблення нових редакцій законів «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про місцеві державні адміністрації», а також іншого законодавства, що визначає повноваження органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади.

«До чергових місцевих виборів, які пройдуть восени 2020 року, нам будь-що треба розмежувати повноваження між державними органами і органами місцевого самоврядування на новій територіальній основі. Інакше ми залишимо недореформованою стару неефективну систему врядування в країні ще на роки», - зазначив Перший заступник Міністра.

За його словами, логічно було розмежовувати повноваження після змін до Конституції в частині децентралізації, які передбачають суттєву трансформацію  функцій державних адміністрацій та розширення компетенцій органів місцевого самоврядування обласного та районного рівнів. Але шансів, що ці зміни вдасться прийняти до осені 2020 року, дуже мало. Крім  того, потрібен певний перехідний період, щоб запустити нову систему територіальної організації влади.

«Отже нові редакції законів маємо розробляти в рамках чинної Конституції, але прописати їх так, щоб вони максимально враховували концептуальне бачення, викладене в урядовому проекті змін до Конституції. Це дасть нам змогу, у разі прийняття конституційних змін, легко трансформувати положення, що стосуються повноважень органів місцевого самоврядування на районному та обласному рівнях, функцій місцевих державних адміністрацій тощо», - сказав В’ячеслав Негода.

Експерти вже підготували концептуальні пропозиції щодо розмежування повноважень, презентувати які планується на початку липня, під час першого засідання відповідної робочої групи в Мінрегіоні. Після цього пропозиції будуть оприлюднені для громадського обговорення.

Загалом, за пропозиціями експертів, нові редакції законів мають:

  • привести українське законодавство у відповідність Європейській хартії місцевого самоврядування;
  • впорядкувати підходи до визначення повноважень органів місцевого самоврядування різних рівнів;
  • закріпити чіткий порядок умов та передачі повноважень держави органам місцевого самоврядування;
  • узгодити повноваження органів місцевого самоврядування та функцій, які виконують місцеві державні адміністрації;
  • усунути конфлікт інтересів під час здійснення місцевими державними адміністраціями повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування і функцій державного нагляду;
  • розв'язувати інші проблеми.
Переглядів: 52